VIDEO, které profesora Halíka zabolí hned třikrát. Kněz pohovořil velmi nepěkně o jeho zkušenostech, toleranci k islámu i o imigrantech

25. 11. 2017 19:54

Hostem Radima Panenky v Horkém tématu na serveru ParlamentníListy.cz byl tentokrát katolický kněz Evermod Jan Sládek. A řeč byla mimo jiné i o migrační krizi.

VIDEO, které profesora Halíka zabolí hned třikrát. Kněz pohovořil velmi nepěkně o jeho zkušenostech, toleranci k islámu i o imigrantech
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Evermod Jan Sládek v pořadu Horké téma
reklama

„Politiku sleduji do míry takové, že nelze nesledovat. Ovlivňuje naše životy, naše každodenní bytí. Tvoří prostředí, v kterém žijeme,“ zmínil úvodem Sládek. Následně se vyjádřil ke KDU-ČSL, kde voliči v Praze dali padáka ministru kultury a bývalému knězi Danieli Hermanovi.

„Dana Hermana znám léta, studovali jsme spolu první dva roky. Osobně řeknu, nechci se vyjádřit škodolibě – beru to čistě ze svého povolání a z hlediska kněžství. Osobně mu to přeji, protože myslím, že pro něj je to možnost rekapitulovat svá dosavadní rozhodnutí, a proč to neříct: Modlím se, aby se vrátil zpátky ke kněžství. Protože není pro katolického křesťana vyšší mety než je kněžství,“ nechal se slyšet Sládek, jehož mrzí, že se Herman kněžství zřekl ve prospěch politiky a kariéry. 

„Každý kněz vám řekne, že nelze sloužiti lidem víc než jako kněz. A nakonec jsou to i jeho slova, která jsem často slyšel,“ dodal Sládek.

Řeč byla i o knězi Tomáši Halíkovi. „Velice badatelné je to, že v podstatě nikdy nezažil, a asi by to dle mého měl zažít každý kněz, tu kněžskou praxi ve farnosti, kdy musí řešit starosti,“ začal zeširoka Sládek. 

„Nevím, jak hodnotit, zda se chová křesťansky nebo nekřesťansky, to mi nepřísluší. Ale je liberální, ano. V církvi ale nikdy nebylo příliš liberalismu. Církev je společenství hierarchické,“ popsal dále Sládek s tím, že kněží by neměli ze svých pravd slevovat. „Někdy se mi u pana Halíka zdá, že on slevuje. Když se třeba podíváme na jeho postoje k jiným náboženstvím. Nevím, jestli to opravdu řekl, ale třeba se mu přiřazuje věta, že islám je jinou cestou k Bohu. Tak ano, myslím si, že pro mnohé z křesťanů, kterým islamisté podřízli krk, tak to byla cesta k Bohu, protože mučednická smrt nám zajišťuje spásu. Ale tak si myslím, že to pan Halík nemyslel, domnívám se,“ pousmál se Sládek.

Své pak Sládek řekl i k papeži Františkovi, o němž se rovněž hovoří jako o liberálovi. „Mě trochu zasáhl jeho výrok, když řekl před nedávnem, že, jak to říct – že komunisté jsou mnohdy větší křesťané než křesťané, to mi přišlo trochu zavádějící. Pak mě hodně překvapil jeho výrok ohledně globálního oteplování,“ zmínil Sládek. 

Následně přišla řeč na uprchlíky. „Jsou práva, která uprchlík má díky zákonům, jež jsou v těch zemích, do nichž prchá. Myslím si, že ve všech evropských státech je azylová politika na solidní úrovni, dopřávající uprchlíkům dostatečný status chráněné osoby. Když člověk někam prchá, tak nemůže čekat, že se bude mít líp než místní členové té společnosti, kterou ti místní budovali a do níž vložili svůj um, svoje síly a svoje námahy. Jestliže někdo přijde, nemůže chtít mít to samé. Nemůže si vybírat,“ zareagoval Sládek, jemuž například vadí, že v azylových centrech v Itálii uprchlíci vyhazují jídlo a nedokážou udržet pořádek.

„Myslím si, že člověk, který je pronásledován a utíká a zachraňuje holou existenci, tak se chová jinak než člověk, který jde za nějakým cílem. My máme u nás zkušenosti s lidmi, kteří se sem dostali za balkánských válek a ti všichni se chovají úplně jinak,“ dodal Sládek. 

Západní civilizace podle jeho slov není schopna absorbovat takové množství migrantů. „Zvláště v tom dnešním politickém rozpoložení celé Evropy, kdy vlády jsou bezzubé a bezbranné,“ poznamenal Sládek, jenž se v České republice nebojí, ale do Francie by na dovolenou nejel.

„Nevím, jestli jsme už nepřekročili Rubikon. Vždycky cesta je. Ale čím déle se odkládá řešení, tím je cesta komplikovanější,“ uzavřel Sládek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …