VV neumí hrát zákulisní hry, píše Bárta

19.08.2011 21:31

Faktický šéf Věcí veřejných se zlobí na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09, že destruuje pozitivní práci vlády. VV jsou prý mylně označovány za problémové partnery, ve skutečnosti je to podle Bárty tak, že VV drží slovo a současně s tím se snaží zabránit destrukci resortů školství a dopravy.

VV neumí hrát zákulisní hry, píše Bárta
reklama

Bývalý ministr Vít Bárta se rozhořčuje nad zatím poslední vládní krizí ohledně Ladislava Bátory. Když už se prý zdálo, že vláda projedná potřebné reformy, ministři TOP09 ze dne na den opustili jednání kabinetu a potřebné změny zákonů tak fakticky zablokovali. Místo reforem prý ministr financí Kalousek hrozí jen škrty v resortech Věcí veřejných, v dopravě a ve školství. Bártova úvaha vyšla na blogu aktuálně.cz

Psali jsme:
Dobeš se diví. Kalousek Bátoru sám jmenoval, teď ho chce odvolat

Vše k Ladislavu Bátorovi zde 

Proč mají na obraně klid?

Bártovi vadí, že jsou Věci veřejné označovány za stranu, která neumí držet slovo a ve vládě působí jen potíže. Prý to není pravda, ministři nejmenší vládní strany se domáhají jen toho, co jim bylo přislíbeno v koaliční smlouvě či v dodatku k ní. Řeč je o čtyřech miliardách korun na platy učitelů v příštím roce nebo o čtrnácti miliardách korun určených na dobudování infrastruktury pro resort dopravy.

„Faktem je, že VV neumí hrát zákulisní hry se svými koaličními partnery. Důkazem toho, že je neumíme hrát, je i názor některých mediálních expertů, kdy působíme spíše těžkopádně. Čím více tyto zákulisní hrátky neumíme hrát, tím více to navenek vypadá, že neustále měníme názory. Je nám předhazováno, že jsme obtížisté, a že vznášíme stále nové požadavky. Faktem je, že se nám neustále mění podmínky, na které logicky musíme reagovat," píše Bárta.

V této souvislosti považuje guru VV za zarážející, že v časech škrtů nikdo nesahá na rozpočet ministerstva obrany, tam by se přitom podle Bárty mělo šetřit nejvíc. Místo toho chce pán státní kasy Kalousek na jedné straně zvyšovat DPH a na druhé straně brání svou nepřítomností na jednání vlády zdanění hazardu od příštího roku. Pokud zdanění hazardu nebude od prvního ledna platit, stát příjde podle Bárty o sedm miliard korun.

Svůj díl musí nést i firmy, míní Bárta

„Doporučuji všem, aby bedlivě sledovali to, kdo má o zdanění hazardu skutečný zájem a kdo ho jenom předstírá. VV prosadili zdanění hazardu do koaliční smlouvy i dodatku a jsme to opět my, kdo nyní bije na poplach, když vidíme, co se děje. Nebo také může být konečným cílem zvýšení DPH na 19 %, se kterým nesouhlasíme, pokud nebudou zároveň zvýšeny daně pro firmy a pro vysoko příjmové skupiny. V konečném důsledku můžeme být ke zvýšení DPH donuceni okolnostmi, pokud se hazard nezdaní už od příštího roku," zdůrazňuje bývalý ministr dopravy.

Za zmínku stojí, že daňovou reformu včetně zdanění hazardu lze schválit i bez účasti ministra Kalouska, je k tomu však zapotřebí, aby pro zvýšení DPH či odsuzované zrušení stravenek hlasovali i ministři z řad Věcí veřejných.

Související:
Posun v kauze Bátora. Reformy mohou projít i bez účasti Kalouska

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…