VZP chybí deset miliard pro zdravotnictví. Nemocnice budou rušit oddělení

27. 9. 2011 11:02

V českém zdravotnictví se bude škrtat více, než se předpokládalo. Největší zdravotní pojišťovna VZP pošle do celého systému o deset miliard korun méně. To je o pět procent nižší částka než minulý rok. Pojišťovna už proto začala škrtat, do konce roku 2012 propustí kolem 800 lidí. Informuje server Aktuálně.cz.

VZP chybí deset miliard pro zdravotnictví. Nemocnice budou rušit oddělení
Správní rada VZP také schválila, že se od příštího roku sníží platy všech vedoucích pracovníků o deset procent. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Roda se tak děje kvůli ekonomické situaci.

Hrozí uzavření oddělení, kde pacienti nenaplní 50 procent kapacity

Problémy budou mít i nemocnice. Poslanec ČSSD a člen správní rady VZP Jaroslav Krákora tvrdí, že se navrhuje uzavřít oddělení, kde pacienti neobsadí alespoň padesát procent lůžek. Řekl to serveru Aktuálně.cz. 

Jiní poslanci a členové správní rady mluví o snižování počtu lůžek. Například na lázeňskou péči půjde příští rok o 150 milionů korun méně.

„Domníváme se, že tu hrozí omezení zdravotní péče. Jedním z důvodů je i to, že stále více lékařů odchází do zahraničí," myslí si mluvčí lékařské komory a člen správní rady VZP Michal Sojka. Za první pololetí letos odešlo do ciziny přes čtyři sta lékařů.

Kolik bude pojišťovna platit nemocnicím, rozhodne teprve ministerstvo zdravotnictví.

Propouštění ve VZP ušetří až 430 milionů korun

Ředitel VZP Pavel Horák také představil plán, podle kterého pojišťovna propustí dvacet procent zaměstnanců. 450 lidí bude propuštěno do konce letošního roku.

„Cílem je, aby na jednoho zaměstnance připadlo nejméně 1700 pojištěnců, čímž se VZP přiblíží v tomto parametru zaměstnaneckým pojišťovnám," řekl Horák serveru Aktuálně.cz. Díky tomu se má ušetřit přibližně 430 milionů korun.

Podle poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíkové je největším problémem to, že VZP už nadále nemůže čerpat z rezerv.

Zdravotnictví ušetří peníze díky reformě

Poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek doufá, že resort ušetří dostatečné množství peněz pomocí elektronických aukcí, seškrtáním počtu akutních lůžek nebo novému systému DRG, který nemocnicím přerozdělí stejné množství peněz za stejnou péči, ale přesto se ušetří.

„Bude také záležet, jak se nemocnice budou chovat a ak se začnou pojišťovny v příštím roce ohánět," řekl Aktuálně.cz Vepřek.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

14:05 „Nechte mě domluvit!“ Písařovicová pod palbou: Show Babišova muže a Piráta Hřiba má dohru. Z vysokých míst

Jak se má při jednání chovat primátor? O tom byla vyostřená diskuze ve včerejších Událostech, koment…