Václav Cílek: Předposranost jsem už zažil. A pozoruju to znovu

27.02.2019 7:55 | Zprávy

Na Českém rozhlase Vltava se geolog a spisovatel Václav Cílek bavil s Renatou Klusákovou o historii a o tom, že pomalé a klidné věci přetrvávají déle než ty z novinových titulků. Diskuze se také stočila na únor 1948. Cílek prohlásil, že dnes se jedná o jakousi neonormalizaci, kdy si lidé opět dávají pozor na jazyk. „O to víc nepříjemné jsou pak ty weby,“ dodal.

Václav Cílek: Předposranost jsem už zažil. A pozoruju to znovu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

Cílek začal své vysvětlování konstatováním, že umělců a malířů si z minulosti pamatujeme mnohem více než politiků. „Pomalé, klidné věci se méně účastní pěny dní, ale vytrvávají delší dobu,“ popisuje poeticky Cílek své poznatky a dodává, že je důležité nalézt rovnováhu mezi vnímáním zpravodajství a kultury. „A tahlecta doba tuhletu rovnováhu vychýlila zcela jasně ve prospěch těch věcí, které jsou pravda dopoledne, a odpoledne už ne,“ poznamenal Cílek.

Moderátorka pak přesměrovala diskuzi na téma 25. února 1948 a citovala Timothyho Snydera, který tvrdí, že většinu své moci si diktatura ani nemusí vynucovat, že lidé pochopí, co od nich diktatura chce, a přizpůsobí se. Dodala, že se ozývají hlasy, které hovoří o paralelách s Vítězným únorem a dneškem. Cílek to nazval neonormalizací. „To je takový záchvěv, který se poprvé objevil před pěti osmi nebo 10 lety, tehdy jsme se o tom začali bavit poprvé, pak to zase uhasne a zase se vynoří,“ prohlásil spisovatel a přidal příklad, jak v jedné knížce pro nakladatelství Albatros redaktorka chtěla, aby z knihy byly vyškrtnuty všechny problematické pasáže, například o tom, že Praha stále ještě nepostavila pavilon pro Muchovu Slovanskou epopej.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Český rozhlas , média , Cílek , Únor 1948

autor: kas

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…