Václav Havel bude mít další lavičku. Tentokrát v Plzni

14.08.2014 22:02

Plzeň by se mohla stát dalším místem, kde vznikne Lavička Václava Havla. Budování pamětních Laviček Václava Havla je světový projekt, na kterém se podílí architekt a designér Bořek Šípek. Pamětní místa jsou už kromě Česka také v USA, Španělsku či Irsku. Plzeňští radní dnes rozhodli vyčlenit 350.000 korun na vznik lavičky. Nápad ještě musí podpořit zastupitelé, řekl dnes novinářům primátor Martin Baxa (ODS).

Václav Havel bude mít další lavičku. Tentokrát v Plzni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lavička Václava Havla

Lavičku Václava Havla tvoří vždy dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Plzeň má předběžně vybráno několik míst, kde by mohla lavička být. „Musí to být buď místo, kde už lípa roste, nebo kde bychom ji vysadili," řekl primátor. Peníze na lavičku město získá z letošního hospodaření, v pololetí ušetřilo kolem 26 milionů korun. 

V Plzni se delší dobu vedla debata o pojmenování nějakého místa po Havlovi. Žádný z návrhů ale neprošel. Podporu nenašel nápad, aby se po Havlovi pojmenovalo nově postavené divadlo, neuspěl návrh jednoho ze zastupitelů na přejmenování náměstí Míru, nebo na to, aby Havlovo jméno nesla chystaná kulturní fabrika Světovar. 

Budování Havlových laviček koordinuje Knihovna Václava Havla. Cílem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mohou přispět k setkávání. Míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu Havlových ideálů a životních postojů. Lavičky jsou už v Barceloně, Dublinu, Praze, Washingtonu a v Českých Budějovicích. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…