Václav Klaus: Když mluvím s lidmi, říkají mi, že bych se měl vrátit

05.03.2015 10:24

Václav Klaus už neuvažuje o další prezidentské kandidatuře, třebaže se na něj prý s touto výzvou často občané obracejí. Na svého nástupce Miloše Zemana se „trochu mračí“, protože podle něj podceňuje veřejné projevy a příliš při nich spoléhá na svůj řečnický talent. Útoky, kterým prezident čelí, však jeho předchůdci přijdou dětinské a nedůstojné.

Václav Klaus: Když mluvím s lidmi, říkají mi, že bych se měl vrátit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus v budově svého někdejšího působiště prognostického ústavu
reklama

Rozhovor pro čtvrteční přílohu MF DNES se spíše točil kolem jeho poprezidentského období. Klaus například prozrazoval, jak zvládá domácnost bez manželky Livie, dlící na ambasádě v Bratislavě. Přiznal, že díky svému společenskému vytížení doma příliš času netráví, takže hospodaří značně minimalisticky. "Rok jsem používal pouze varnou konvici," shrnul například své zkušenosti s vařením.

Na povídání o vytíženosti jeho manželky- velvyslankyně redaktor navázal dotazem, zda by si dovedl představit, že by paní Livie v příštích volbách kandidovala na prezidentku. „S hodnotou jejího IQ, vzděláním a tak dále si to samozřejmě představit umím, ale je to trošku umělá otázka, ke které nemám co zásadního říci,“ namítl Klaus.

Podobně zbytečnou pokládá otázku na vlastní kandidaturu, byť jej prý v tomto smyslu lidé oslovují. „Setkávám se s tím, že když někde vystoupím z auta u čerpací pumpy, hned se mě na to někdo zeptá a nebo říká, že už bych se měl vrátit,“ prozrazuje. Sám už o tom prý nepřemýšlí.

Pokud jde o jeho nástupce Miloše Zemana, vidí se prý asi tak třikrát ročně. „Nemůžu souhlasit s démonizací jeho prezidentování, která je opravdu dětinská a nedůstojná,“ říká exprezident. Sám Zemana pochválil například za jeho cesty do regionů, čímž prý hezky navázal na zvyk, který zavedl právě Klaus.

„Třídenní cesta, kdy kraj objíždíte zleva zprava a jste v kontaktu s lidmi, které jinde nepotkáte, byl v mém případě úplně nový fenomén,“ vzpomíná. Je prý rád, že Zeman, asi i díky některým spolupracovníkům „po Klausovi“, tuto tradici převzal.

Zemanovi naopak vyčítá některé až příliš ostré soudy o zahraniční politice. On sám, třebaže byl v této oblasti často kritizován, by si to prý v takovém rozsahu nikdy nedovolil. „Že bych se pouštěl do ostrých výroků o Arabech, islamistech a Číně, to jsem nikdy nedělal,“ zdůrazňuje.

Kromě toho jej prý Zeman nemile překvapuje tím, že si dopředu nepřipravuje své projevy a pak říká jen věci, které ho v danou chvíli napadnou. „I já jsem schopný promluvit spatra, ale většinou tím projev strašně trpí,“ přidává vlastní zkušenost. „Miloš Zeman je výborný a mimořádný řečník, ale myslím, že projevy k osmadvacátému říjnu či projev novoroční si to nezaslouží. Jsou to projevy závažné,“ říká exprezident, který prý takový projev vždy připravoval a „políroval v něm slovíčka“ dva měsíce.

„Miloš Zeman si to trošku ulehčuje, proto se na něj za tohle mračím,“ dodal Klaus. Na druhou stranu oceňuje, jak často Zeman při svém nijak dokonalém zdravotním stavu jezdí do ciziny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

10:05 Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že vládní opatření pro boj s koronavirem fungovat nebudou. One…