Václav Moravec ve svém studiu pranýřoval Benešovou. Zasahoval Onderka. Moderátor pak přesedl na Zemana

28. 4. 2019 13:55

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce se setkali první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka a nový předseda lidovců Marek Výborný. Onderka se pustil do svého stranického kolegy a ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Udženija se vysmála celé ČSSD. Sociální demokraté Babišovi jen panáčkují. A Moravec si vzal do prádla budoucí ministryni Benešovou a prezidenta Miloše Zemana.

Václav Moravec ve svém studiu pranýřoval Benešovou. Zasahoval Onderka. Moderátor pak přesedl na Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Vláda Andreje Babiše (ANO) zažívá malé zemětřesení. Z vlády zmizeli tři ministři nominovaní hnutím ANO. Nahradí je tři nové tváře. Řadě občanů vadí především výměna odcházejícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou, bývalou sociální demokratku. Pod palbou kritiky se ocitl také ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Šéf resortu odvolal ze svých postů ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

„Já se přiznám, že poslední kroky, které dělá pan ministr, mně také nepřijdou příliš profesionální. Když já se podívám na petici, kterou podepsala řada osobností, mezi nimi např. architektka Eva Jiřičná, které já si velmi vážím, tak mám pochybnosti,“ poznamenal na konto svého stranického kolegy Staňka. Byl by Onderka pro odvolání Staňka z postu ministra? „Já bych to zvažoval,“ přisvědčil druhý muž ČSSD s tím, že chce napřed nechat ministra Staňka vysvětlit své jednání. A pokud je řádně nevysvětlí, možná bude na místě ministra vyměnit.

Udženija se podivovala nad tím, že byl Onderka tak tvrdý na svého stranického kolegu. Pokud by však chtěl být úplně přesný, musel by podle první dámy ODS jasně říci, že vláda selhává v celé řadě svých cílů.

Když se dostal ke slovu šéf lidovců, promluvil o kabaretu. „Kdybychom neseděli v tak vážném pořadu, jako jsou Otázky Václava Moravce, tak mě by se zdálo, že sedíme v kabaretu. V té vládě už se vyměňovalo sedm ministrů,“ uvedl. Výborný nerozumí tomu, jak se mohl stát ministrem kultury právě Staněk, když jeho jedinou kvalifikací v podstatě bylo, že byl primátorem Olomouce.

Vláda by však podle něj měla řešit důležitější věci. Měla by řešit peníze pro oblast sociálních služeb a je třeba řešit i další věci. A vláda se na místo jejich řešení zabývá sama sebou. Udženija dala Výbornému za pravdu. Už teď se podle ní ukazuje, že je stávající rozpočet neudržitelný a je s tím třeba něco dělat. Onderka žádal své kolegy, aby diváky zbytečně nestrašili. Ekonomika podle něj stále roste a ČSSD hledá cesty, jak zvýšit příjmy do státního rozpočtu. „Takže chcete zvyšovat daně občanům,“ udeřila Udženija.

Moravec poté přehodil výhybku k advokátce Marii Benešové, která se příští týden stane ministryní spravedlnosti. Tato dáma podala v roce 2013 trestní oznámení na občanského aktivistu Leo Steinera, který vystupoval jako bojovník proti korupci v Ústeckém kraji.

„My opravdu nevíme, jaké úlitby musí dělat premiér Babiš KSČM a dalším subjektům, které drží jeho vládu, ať už je to Hrad, ať už je to SPD. Já si myslím, že mezi ně patří i výměna paní Benešové, ale i další. Ale já bych tady byla trochu opatrnější, protože já si pamatuji ty titulky, když ODS měnila ministra spravedlnosti Pavla Blažka za Jiřího Pospíšila, jak je ohrožena justice. Přitom se ukázalo, že ODS hájí spravedlnost. Proto říkám – dejme paní ministryni čas na obhajobu a uvidíme, co přijde,“ žádala první dáma ODS. 

Výborný také vyzýval k tomu, aby Benešová dostala prostor k tomu ukázat, co umí. „Promiňte, může být ministrem spravedlností někdo, kdo říká, že si v Česku lze objednat trestní stíhání?“ zeptal se Moravec, který připomněl, že i toto Benešová tvrdila. „Já mám nad tím velký otazník,“ připustil Výborný.

Onderka začal Benešovou razantně hájit. „Mně to připadalo, jako kdybych od kolegů slyšel zprávy z Blesku. Ty zprávy, které tady doteď padaly, jsou čiré spekulace.  Na rozdíl od vás tří,“ obrátil se Onderka jak na kolegy politiky, tak na Moravce. „Já ji velice dobře znám,“ řekl jasně. Podle Onderky je to dáma, která bere otázky spravedlnosti velice vážně. Kdyby snad vláda tlačila na výměnu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, pak ČSSD odejde z vlády. Na tom se podle Onderky nic nemění.

Jenže Moravec vytáhl na Benešovou další věc. Připomínal, že Benešová jako poslankyně měnila zákon trestní odpovědnosti firem ve prospěch těchto obchodních společností, přičemž současně některé takové firmy zastupovala. Onderka oponoval, že jde o spekulaci, že by se muselo Benešové prokázat, že jako poslankyně prosadila do zákonu něco, čímž měla ulevit jejím klientům.

Udženija se však Onderkovi vysmála. „Já považuji jejich účast ve vládě za panáčkování. Také jsme slyšeli, že ČSSD nepůjde s obviněným premiérem do vlády a ejhle, teď možná bude premiér Babiš dokonce obžalován,“ rýpala do ČSSD dáma.

Moravec však nezůstal jen u toho, že ostřeloval Marii Benešovou. Na paškál si vzal i prezidenta Miloše Zemana, který je opět v Číně a slibuje, že do Česka přitečou čínské miliardy. Ale realita je jiná. Moderátor chtěl proto od svých hostů slyšet, zda věří Zemanovi, že do dvou let přitečou do Česka desítky miliard. Konkrétně by mělo jít o 23 miliard.

„Budu se snažit věřit,“ pravil Onderka. „Ale my tomu podřizujeme naši zahraniční politiku. Je míra investice adekvátní tomu, že jim podřizujeme zahraniční politiku? V těch uplynulých šesti letech se zvyšuje obchodní deficit mezi námi a Čínou a klesají čínské investice,“ nebral si servítky Moravec.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Výborný si ještě přisadil. „Na základě čeho věřit tomu, že se ta dosavadní investiční blamáž teď změní?“ zeptal se. Chtěl také vědět, zda někdo z české delegace v Číně mluvil také o lidských právech a o masakru na Náměstí nebeského klidu, od kterého letos uplyne už 30 let.

Udženija se Miloše Zemana zastala. „Export našich firem do Číny roste. Toto vítám a budu ráda, když to bude pokračovat,“ podotkla s tím, že o dalších investicích je třeba jednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"

15:12 Ještě teď se klepu. Paní Milada popsala svůj otřesný zážitek s exekutory. „Vyvrtáme zámek, votevři, víme, že seš doma!"

Na ParlamentníListy.cz se obrátilo několik čtenářů, kteří popsali své zkušenosti s českými exekutory…