Valachová: Sekce sportu bude fungovat i po odvolání náměstkyně

05.05.2017 21:03

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) provedla opatření, aby zajistila fungování sekce sportu spadající pod obviněnou náměstkyni Simonu Kratochvílovou. ČTK to dnes sdělila ministryně. Kratochvílová dnes byla zproštěna výkonu služby a skončila ve vazbě. Valachová také oznámila, že předala policii výsledky interních auditů a kontrol.

Valachová: Sekce sportu bude fungovat i po odvolání náměstkyně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství Kateřina Valachová
reklama

Policie ve středu obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotacemi ministerstva školství pro sport. Mezi obviněnými je vedle Kratochvílové bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu Zdeněk Bříza a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. „Souhlasím s tím, že situace je velmi vážná. Ihned jsem nařídila řadu opatření směrem k sekci sportu, aby bylo zajištěno její základní fungování a nebylo ohroženo sportování dětí a mládeže,“ sdělila Valachová.

„Po celou dobu, co jsem ve funkci, jsem činila systémová opatření pro zajištění transparentního rozdělování dotací,“ uvedla ministryně. „Výsledky interních auditů a kontrol, které jsem za celou dobu roku a tři čtvrtě, co jsem ve funkci, nařizovala, jsem spolu s provedenými opatřeními k nápravě předala Policii ČR. Policie má širší vyšetřovací možnosti,“ doplnila.

Kratochvílová je podle Hospodářských novin přítelkyní Valachové. Obě mají podle deníku rodinu v Brně a v Praze sdílely jeden byt. S Valachovou pracovala Kratochvílová už na Úřadu vlády pod tehdejším ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem. Právě Valachová podle deníku navrhla, aby se Kratochvílová přihlásila do výběrového řízení na post náměstkyně pro sport.

Dnes byla Kratochvílová zproštěna výkonu své služby. Podle vedoucí tiskového oddělení ministerstva Kláry Bílé to ale podle zákona neznamená skončení služebního poměru nebo propuštění. To může být ze zákona provedeno až na základě pravomocného odsouzení pro úmyslný trestný čin nebo pro trestný čin proti pořádku ve věcech veřejných z nedbalosti anebo pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, dodala.

Žádosti o sportovní dotace zpracovává na ministerstvu školství odbor sportu, pro jehož řízení příslušnou náměstkyní ministryně byla Kratochvílová. Z informací o programu Podpory materiálně technické základny sportu, jehož investičních dotací se kauza týká, vyplývá, že odbor nejprve hodnotí formální kritéria žádosti o dotaci. Pokud žádost na odboru nesplní formální podmínky, nepostoupí dál k posouzení expertní komisí.

Kratochvílová se podle jednoho z vyšetřovatelů kauzy, kterého citoval server Seznam Zprávy, údajně domlouvala na přípravě 19 dotačních programů s předsedou Fotbalové asociace ČR Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí. Posuzování komisí přitom předcházela formální kontrola žádostí na odboru ministerstva, kde mohly být některé projekty vyřazeny, vyplývá z podmínek poskytnutí dotací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…