Válka Ukrajiny s Ruskem. Prezident Zelenskyj ji připouští

10.09.2021 16:59

Možnost úplné války s Ruskem je na spadnutí. Připouští ji i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něj by to ale byla „největší chyba“. Řekl to podle agentury TASS v páteční diskusi fóra YES Brainstorming. Dodal také, že se Ukrajina cítí být členem NATO.

Válka Ukrajiny s Ruskem. Prezident Zelenskyj ji připouští
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Prezident moderátorovi na otázku možného vypuknutí naprosté války s Ruskem podle ruské státní tiskové agentury odpověděl: „Ano, může se to stát.“ Vzápětí ale dal najevo, že by to byl chybný vývoj událostí. „Potom už nikdy nebude existovat sousedství Ruska, Ukrajiny a Běloruska,“ poznamenal podle serveru Aktualne.cz s tím, že faktem zůstává, že Rusové a Ukrajinci se stali nepřáteli. Podle svých slov si není vědom, jak překonat tyto napjaté vztahy, ale doufá, že se časem vztahy přece jen zlepší. Vítězství dobra pak vidí v tom, že „vše se vrátí zpět – území, lidé a pravděpodobně i vztahy“.

Vztahy obou zemí jsou na bodu mrazu již od roku 2014, tedy po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. „Rusko reagovalo okupací a anexí Krymského poloostrova, kterou Kyjev ani převážná většina mezinárodního společenství neuznává. Moskva také podpořila proruské separatisty na východě Ukrajiny, kde si boje dosud vyžádaly na 13 000 mrtvých,“ zasazuje do kontextu server s tím, že Rusko tvrdí, že separatisty nevyzbrojuje. Důkazy ale svědčí o opaku.

Zelenskyj rovněž vyjádřil ochotu schůzky s ruským prezidentem. Podle něj by ale jednání muselo být „věcné, nikoli jen deklarativní“. Prezident se také vyjádřil směrem k členství v Severoatlantické alianci. Ukrajina je podle něj připravená se stát členem. „Neprosíme. Říkáme, že se nám zdá, že nás NATO potřebuje, zdá se nám, že bez Ukrajiny nebude silná Evropská unie,“ prohlásil Zelenskyj v kontextu úrovně jejich specialistů a armády.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…