Válka a zhroucení. Macron a Merkelová. Už není cesty zpět. Jaroslav Plesl ví, co čeká i nás, protože je konec

04.12.2018 7:49

Dění ve Francii včera začal na Facebooku komentovat i šéfredaktor deníku Mladá fronta DNES Jaroslav Plesl. Po několika krátkých statusech o Francii začal věštit temnou budoucnost. A ozval se i jeho „kolega“ István Léko z Lidových novin, které také spadají pod Mafru. „Ten chudák Macron ani neví, proti komu stojí. Tahle revoluce nemá vůdce, je produktem kolektivní mysli. Angela Merkelová dobře věděla, proč chce sociální sítě regulovat,“ píše Plesl o francouzském prezidentovi a dodává, že se schyluje k občanské válce.

Válka a zhroucení. Macron a Merkelová. Už není cesty zpět. Jaroslav Plesl ví, co čeká i nás, protože je konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

První Pleslovou poznámkou k dění je poukaz na to, jak francouzští protestující pochopili význam uniforem, tj. žlutých vest.

Pak už Jaroslav Plesl začal věštit: „Ach jo. Banky zas budou muset hledat nového prezidenta Francie.“ Tím naráží na Macronovu pověst „prezidenta bohatých“, na to, že Macron býval bankéřem, ale též na teorie, že si Macrona vybraly a podpořily bankovní a jiné elity. K tomu István Léko dodal, že Macron se do banky zase vrátí a je momentálně asi tak populární jako Petro Porošenko, prezident Ukrajiny.

Šéfredaktor Mladé fronty pak srovnal Francii s blízkou Velkou Británií, která je v posledních fázích vyjednávání o Brexitu. „Zatímco Britové si zemi z EU odvedli po referendu, Francouzi to zvládnou revolučně,“ píše.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23605 lidí

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14533 lidí
Čtení zpráv o Francii Plesla zřejmě sklíčilo. Nakonec přidal dlouhý status o budoucnosti, která se mu nezdá být růžová: „Celý den jsem četl zahraniční zpravodajství a je to velmi deprimující. Zatímco mudrlanti nacházející se desítky let totálně mimo mísu stále ještě nesmyslně mudrují nad opakovaným referendem o vystoupení Británie z EU, pomalu a nevratně se hroutí Francie. Zpráva o zavražděné sedmnáctileté holce v nějaké šílené sociální ubytovně pro nezaměstnané Etiopce u Bonnu už vlastně vůbec nikoho nevzrušuje, přičemž platí, že ještě před rokem by se o ni na sociálních sítích do krve hádali zastánci migrace s jejími odpůrci. Dnes je překvapením každý den, kdy podobná zpráva nepřijde. Všechno se strašně rychle mění směrem k horšímu. Otupělost a uvyknutí na nové standardy je normou, záchvěvy energie přicházejí jen s touhou hodit na někoho vinu.“

„Věci se nevratně mění. Ještě chvíli si budeme užívat blahobytu, ale po příští ekonomické krizi, která je za rohem, protože krize se rodí v hlavě lidského druhu, budou mocenské karty ve světě rozdány úplně jinak, než jsme zvyklí – a my si na to zvyknout nechceme a neumíme. Jisté je jedno: my budeme stát na straně, která oslabí,“ prorokuje temnou budoucnost Jaroslav Plesl a dodává něco o naší povaze: „Jediné, čeho jsme schopní, je bojovat mezi sebou a sledovat, jak padáme níž a níž. Část populace, která nebude chtít novou normu přijmout, bude volit politickou reprezentaci připravenou konflikt eskalovat – a to bude prohlubovat napětí až k hranici občanské války, k níž opravdu nemáme v Evropě daleko, a velký podíl na tom mají mudrlanty nedávno ještě bez výhrady adorované sociální sítě.“ Francie je podle Plesla perfektní ukázkou, jak skvělým jsou sociální sítě revolučním nástrojem.

„Ten chudák Macron ani neví, proti komu stojí. Tahle revoluce nemá vůdce, je produktem kolektivní mysli. Angela Merkelová dobře věděla, proč chce sociální sítě regulovat, když zjistila, že jsou centrem odporu proti jejímu sociálnímu experimentu z roku 2015. Ale bylo už pozdě,“ říká Plesl a na závěr dodává: „Myslím, že ani pro nás stejně jako pro Německo či pro Francii už není cesty zpět.“

Karel Stoklasa k tomu dodal: „ČT nám v rámci občanské výchovy vybere jen zprávy, které jsou pro nás ‚užitečné‘. Žlutý titulek dává už jen k čapáku.“

Lukáš Codr, který má dle článků a blogu s Čínou své zkušenosti, na to Pleslovi namítá: „Vidíš to zbytečně černě. Všechny strany, které by na úkor ‚nás‘ mohly posílit, mají ještě mnohem větší potíže samy se sebou. Takže bych se nebál.“

István Léko s humorem k Pleslově poslednímu statusu ještě dodal: „Škoda, že nepíšou o tom, jak Chuck Norris se potkal v Maďarsku s Orbánem, který s ním navštívil výcvik protiteroristické jednotky.“

Jiří Novotný Pleslovi také odporuje: „Proč být pesimisty. Neomarxisté postupně prohrávají v jednom státě po druhém. Příští rok po evropských volbách skončí jejich nadvláda v Bruselu. A začne návrat zdravého rozumu.“ A dodává: „Migrační pakt schválila lehká nadpolovice Bundestagu. To je na Německo obrovský pokrok. Trvá jim to déle, ale nakonec to pochopí. Blíží se Vánoce, pravověrní začínají být neklidní.“

Stazka Vogel je také pesimista: „Levičáci v Bruselu, Polsku, Maďarsku a u nás... Italové a Řekové, tam je konečná a dál už nemám sílu vypisovat... Kdo má trošku peněz a rozum, měl by z Evropy odejít.“ Ale István Léko z Lidovek ho opravuje: „To nejsou levičáci, ale pokrokáři. Ti jsou přesvědčeni, a kvůli tomu jsou ochotni i zabít, že co je nové, je vždy lepší než to, co zrovna trvá.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

22:30 „Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

Doslova bouři vyvolal řeporyjský starosta Pavel Novotný poté, co prohlásil, že nemocná dcera Felixe …