Válka je tu? EU přistoupila k vážným opatřením

19.07.2018 11:04

Dnešním dnem začínají platit předběžná opatření na dovoz oceli a hliníku. Evropská unie tak reaguje na cla, která zavedly Spojené státy. Země Evropské unie má před přítokem přebytečných surovin chránit systém kvót a poplatků. Informovala o tom Česká televize.

Válka je tu? EU přistoupila k vážným opatřením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Spojené státy uvalily na ocel a hliník cla prvního června tohoto roku z popudu prezidenta Trumpa. Vedení Evropské unie se bojí, že přebytečná ocel a hliník zaplaví Evropu a ohrozí tak místní ocelárny. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malströmová uvedla, že Evropská unie bedlivě sleduje, zda ocel určená pro americký trh nekončí v Evropě a nezpůsobuje negativní dopady jako třeba tzv. dumpingové ceny, tedy cenu pod náklady na výrobu.

Anketa

Co si myslíte o Robertu Šlachtovi?

11%
hlasovalo: 6077 lidí

Praxe má být taková, že pokud firma začne náhle zvyšovat svůj dovoz do Evropy, uvalí Evropská unie na tento dovoz clo ve výši 25 %. Podle ČT je toto jasná známka toho, že obchodní válka se stupňuje a Trumpova cla vyvolala vlnu dalších cel v jiných státech. Podle prezidenta Zemana je jakákoli obchodní válka nesmyslem a strategiií, kde prohrávají všichni zúčastnění.

I podle Mezinárodního měnového fondu jde o špatné rozhodnutí. Opatření a protiopatření mohou prý poškodit důvěru v obchod jako takový. Jeho představitel uvedl, že pokud začnou platit všechna plánovaná opatření, utrpí tím stabilita trhu. Právě stav trhu nyní zkoumá Evropská unie, a šetření není ještě u konce. Ale pravidla umožňují, aby preventivní ochranná cla zavedla, a to až na celých 200 dní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…