Válka mezi Jančurou a ČD o rakouské vagony pokračuje. Podnikatel vznesl závažné obvinění

21.12.2014 19:51 | Zprávy
autor: čtk, mp

Majitel železničního dopravce RegioJet Radim Jančura, jehož firmu přeplatily České dráhy při nákupu vagonů z Rakouska, označil konečnou kupní cenu vozů za nevýhodnou. Další peníze podle něj ČD zaplatí za úpravy vagonů. Podle státního dopravce naopak žádné zásadní investice do pořizovaných vozů nejsou nutné a většina z nich půjde rovnou do provozu. Dráhy 50 vagonů získaly za 14,4 milionu eur (398 milionů Kč), nabídka RegioJetu se podle Jančury zastavila na 13 milionech eur.

Válka mezi Jančurou a ČD o rakouské vagony pokračuje. Podnikatel vznesl závažné obvinění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura, majitel Student Agency

Jančura poukázal na to, že mezi nakoupenými vagony je pět autovozů, které jsou nyní podle něj na trhu neuplatnitelné. Tvrdí, že zhruba 120.000 eur budou muset ČD dát na úpravu vozů a postupně je ještě rekonstruovat za zhruba čtvrt milionu eur. Cena za jeden vagon se podle Jančury vyšplhá až na 700.000 eur. „To už je pro nás lepší pořídit nové vagony, které stojí milion eur a odpisují se za 30 let," uvedl Jančura. Podle něj státní podnik chtěl vagony koupit za každou cenu, jen aby je nezískal konkurenční RegioJet.

Z padesátky rakouských vozů, které ČD koupily, je 41 osobních

„Konkurenční dopravci neustále zveřejňují různé nepodložené výpočty a odhady, které se týkají národního dopravce a které nevychází z reálných podkladů," uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová. Dráhy podle ní vozy nakoupené od rakouského státního dopravce Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) využijí především v dálkové mezinárodní přepravě, čímž se uvolní komfortnější vagony pro vnitrostátní spoje nižší kategorie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…