Válka mezi Jančurou a ČD o rakouské vagony pokračuje. Podnikatel vznesl závažné obvinění

21. 12. 2014 19:51

Majitel železničního dopravce RegioJet Radim Jančura, jehož firmu přeplatily České dráhy při nákupu vagonů z Rakouska, označil konečnou kupní cenu vozů za nevýhodnou. Další peníze podle něj ČD zaplatí za úpravy vagonů. Podle státního dopravce naopak žádné zásadní investice do pořizovaných vozů nejsou nutné a většina z nich půjde rovnou do provozu. Dráhy 50 vagonů získaly za 14,4 milionu eur (398 milionů Kč), nabídka RegioJetu se podle Jančury zastavila na 13 milionech eur.

Válka mezi Jančurou a ČD o rakouské vagony pokračuje. Podnikatel vznesl závažné obvinění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura, majitel Student Agency
reklama

Jančura poukázal na to, že mezi nakoupenými vagony je pět autovozů, které jsou nyní podle něj na trhu neuplatnitelné. Tvrdí, že zhruba 120.000 eur budou muset ČD dát na úpravu vozů a postupně je ještě rekonstruovat za zhruba čtvrt milionu eur. Cena za jeden vagon se podle Jančury vyšplhá až na 700.000 eur. „To už je pro nás lepší pořídit nové vagony, které stojí milion eur a odpisují se za 30 let," uvedl Jančura. Podle něj státní podnik chtěl vagony koupit za každou cenu, jen aby je nezískal konkurenční RegioJet.

Z padesátky rakouských vozů, které ČD koupily, je 41 osobních

„Konkurenční dopravci neustále zveřejňují různé nepodložené výpočty a odhady, které se týkají národního dopravce a které nevychází z reálných podkladů," uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová. Dráhy podle ní vozy nakoupené od rakouského státního dopravce Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) využijí především v dálkové mezinárodní přepravě, čímž se uvolní komfortnější vagony pro vnitrostátní spoje nižší kategorie.

ČD vozy z Rakouska podle Šubové v těchto dnech postupně přebírají. „Zhruba třicítka z nich bude hned nasazena do provozu zatím jako posily," podotkla už dřív. Rakouské vagony chtějí ČD posílat na trasy z Prahy do Žiliny a Budapešti a mezi Bohumínem a Břeclaví. Dopravci se tak uvolní vozy, se kterými počítá třeba pro vlaky mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Z padesátky rakouských vozů, které ČD koupily, je 41 osobních. Dvanáct z nich je pro pasažéry v první i druhé třídě, zbytek jen pro druhou. Další čtyři vagony jsou restaurační a pět je autovozů. Podle serveru iDnes.cz dosud jezdily ve vlacích InterCity a EuroCity rakouských drah.

České dráhy včetně posledních 50 vozů koupily od rakouských ÖBB dosud 130 použitých vagonů. V Rakousku vozy pořizují od roku 2011. Letos na jaře chtěly od rakouských drah získat 80 vozidel, jejich část ale před uzavřením dohody mezi ČD a ÖBB koupil RegioJet podnikatele Radima Jančury. Český státní dopravce tak nakonec dostal jen 25 osobních rychlíkových vozů a devět lehátkových vagonů pro noční vlaky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…