Válka na Ukrajině kvůli břidlicovému plynu? Jen spiklenecká teorie, věří komentátor

16.08.2014 15:03

Kolem konfliktu na Ukrajině se vyrojilo mnoho spikleneckých teorií. Novinář Petr Kamberský se ve svém komentáři pro sobotní Lidové noviny zabývá tou, podle níž celou válku vyvolala americká CIA kvůli prodeji břidlicového plynu.

Válka na Ukrajině kvůli břidlicovému plynu? Jen spiklenecká teorie, věří komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potrubí, ilustrační foto

Není tomu tak, že by si Američané dělali zálusk na zásoby břidlicového plynu na ukrajinském území. Chtějí se zbavit svých přebytků. „Že není infrastruktura na dovoz zkapalněného plynu do Evropy? To se během chvíle postaví. Že je vývoz zakázán zákonem? To se změní,“ uvádí Kamberský s nadsázkou.

I při úplném výpadku dodávek přes Ukrajinu by EU přišla jen o třetinu plynu z Ruska

Spojené státy totiž plánují vyvážet do Evropy svůj drahý plyn, protože evropské státy ho nebudou moci kupovat z Ruska. Občanskou válku na Ukrajině tedy způsobila chamtivost a cynismus amerických těžařů.

Taková teorie je ovšem podle novináře z LN na štíru s fakty. Válka by hypoteticky mohla způsobit destrukci infrastruktury na Ukrajině, včetně plynovodů.

Putin udělá, co bude moci, aby Maďaři o ruský plyn nepřišli

Evropa by ale v takovém případě přišla jen o třetinu svých dodávek z Ruska. Ukrajinský tranzit navíc zásobuje jen Slovensko, Českou republiku a Maďarsko. „My i Slováci jsme schopni výpadek nahradit a Budapešť je teď pro Moskvu klíčový partner – Putin udělá, co bude moci, aby Maďaři o ruský plyn nepřišli,“ vysvětluje Kamberský.

Orbán schválil stavbu jaderné elektrárny za ruské peníze. Co na to asi dnes říká?

Maďarský premiér Viktor Orbán totiž v lednu podepsal s Rosatomem dohodu o stavbě jaderné elektrárny v Paksi. Ruská strana slíbila, že na stavbu půjčí deset miliard eur. Vyvolalo to vlnu kritiky.

Podle Kamberského stojí za to připomenout si Orbánova slova: „Dnešní protiruské laděni levice je prostě směšné. Zastávat názor, že bychom neměli budovat silné hospodářské styky s kdysi komunistickým Ruskem, je jako argumentovat proti prohlubování hospodářských styků s Německem, protože bylo nacistické.“

Kamberský uvádí, že by jej moc zajímalo, co říká Viktor Orbán dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…