Ministerstvo si navíc vysloužilo kritiku od právníků za způsob přípravy novely občanského zákoníku a od žalobců za novou podobu zákona o státním zastupitelství.
Třiašedesátiletá Válková vystřídala koncem ledna ve funkci ministryně poslankyni Marii Benešovou (ČSSD). Po prvních sto dnech šéfování resortu připustila, že ji překvapila šíře úkolů. Uvedla, že vedle legislativy ji čeká hodně práce i v oblastech dohledu a kontroly například exekutorů.
Z významnějších legislativních návrhů ministerstvo v uplynulém roce předložilo rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob, dále novelu, která umožňuje rozsáhlejší odčerpávání majetku trestně stíhaným lidem, či návrh, který má přispět k ochraně majetku nezadluženého manžela před exekucí. Válková rovněž podepsala nový advokátní tarif, jenž od poloviny roku omezil advokátům odměny za vymáhání drobných pohledávek. Představila také hlavní teze připravovaného trestního řádu.
Za dobu svého působení stihla Válková vyměnit už tři ze čtyř členů nejužšího vedení ministerstva. Nejprve po vzájemných sporech odešla náměstkyně pro legislativu Hana Marvanová, kterou Válková původně označovala za svou velkou oporu. Krátce poté ministryně odvolala náměstka pro vězeňství Pavla Šterna, jenž si na ni předtím stěžoval kvůli údajnému zasahování do tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Ministerstvo poté tendr zrušilo, nový zatím nevypsalo. Do třetice Válková vyhodila zkušeného ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Za opakované spory s podřízenými a negativní publicitu ji v létě kritizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk