Vánoční kázání papeže Františka upoutalo Britské listy: Bratrství osob různých náboženství. Naše rozdíly jsou zdrojem našeho bohatství

26.12.2018 12:57

Vánoce jsou pro křesťany oslavou příchodu Ježíše Krista na svět, a tak není divu, že prohlášení v tento sváteční čas vydal i papež František. „Naše rozdíly nejsou nevýhodou či nebezpečím, jsou zdrojem našeho bohatství,“ říká papež. Zdůraznil, že lidé jsou bratři a sestry v lidskosti, a bratrství postavil jako klíčovou hodnotu, která může přispět k usmíření válečných konfliktů.

Vánoční kázání papeže Františka upoutalo Britské listy: Bratrství osob různých náboženství. Naše rozdíly jsou zdrojem našeho bohatství
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

„Co nám toto dítě, zrozené nám z panny Marie, říká? Jaké je univerzální poselství Vánoc?“ tázal se řečnicky papež. A sám odpovídá, že Bůh je dobrým Otcem a my jsme všichni bratři a sestry. Bez bratrství, uděleného nám Ježíšem Kristem, by všechny naše snahy o spravedlivější svět selhaly a i naše nejlepší záměry by byly bezduché a prázdné.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18948 lidí

„Kvůli tomu je mé vánoční přání přáním bratrství. Bratrství všech jedinců různých národů a kultur. Bratrství lidí různého názoru, však schopných respektu a naslouchání druhým. Bratrství osob různých náboženství. Ježíš odhalil tvář Boha pro všechny, kdo ho hledají,“ přál si papež. Spása dle Božích slov tkví v lásce, přijímání, respektu k našemu ubohému lidství, které sdílíme v různorodosti ras, jazyků a kultur. „Ale všichni jsme bratři a sestry v lidskosti!“ zdůrazňuje papež.

„Naše rozdíly nejsou nevýhodou či nebezpečím, jsou zdrojem našeho bohatství,“ pokračoval František a používá metaforu s mozaikou, kde prý je také lepší, když má umělec kameny různých barev.

Pak papež František sfáral do politiky: „Nechť bratrství přinese Izraelcům a Palestincům schopnost znovu vést dialog. Nechť Jezulátko umožní milovaným a zuboženým Syřanům znovu nalézt bratrství po letech války. Nechť mezinárodní společenství pracuje na politickém řešení, které odvrhne rozdělení a zájmy stran, aby se Syřané, zvláště ti, kdo hledali útulek v jiných zemích, mohli vrátit domů. Mé myšlenky se obrací k Jemenu v naději, že příměří vyjednané mezinárodním společenstvím přinese oddech všem dětem a lidem vyčerpaným válkou.“

Dále zmínil situaci v Africe, kde doufal, že dojde k ukončení násilností, bratrství má také pomoci na Korejském poloostrově, ve Venezuele a na Ukrajině. Papež také zmínil všechny, kteří zažívají ekonomickou, kulturní nebo ideologickou formu kolonizace, jejichž svoboda a identita je ohrožena. A také ty, kteří trpí hladem či nedostatky ve vzdělání a zdravotnictví.

A myslí prý i na ty, kdo slaví zrození spasitele v těžkých podmínkách, kde jsou křesťané v menšině, zranitelní a nejsou na ně brány ohledy. „Nechť jim Pán dá, ať oni a všechny menšiny žijí v míru a všechna jejich práva jsou uzávána, zvláště pak právo na náboženskou svobodu,“ popřál papež František ve svém vánočním poselství.

Celé poselství ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…