Varování Petra Hampla: Moc nesmí padnout do rukou úzké skupiny lidí. Pro exekutory je Ústava „toaleťák“, zaznělo z lidu

31.12.2018 19:04

Sociolog Petr Hampl, autor knihy Prolomení hradeb o údajně hrozící islamizaci Evropy, se zamyslel nad tím, co bychom v Česku nutně potřebovali příští rok zařídit. A na jednu věc přišel. Potřebujeme prý najít nějaký mechanismus, který zajistí, že lidé nebudou bohatnout přes únosnou mez a nezískají příliš mnoho moci, že nebudou příliš silné ani neziskové organizace, ani média.

Varování Petra Hampla: Moc nesmí padnout do rukou úzké skupiny lidí. Pro exekutory je Ústava „toaleťák“, zaznělo z lidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Historie nás učí, že je příliš nebezpečné, když se příliš mnoho moci dostane do rukou jednoho člověka, jedné firmy nebo jedné vlivové skupiny. Proto se filosofové a myslitelé po stovky let zabývají tím, jak moc rozdělit. V 17. století se nad otázkou rozdělení moci zamyslel anglický filosof John Locke a navrhl oddělení mocí zákonodárné a výkonné. V 18. století Lockův koncept rozšířil francouzský filosof Charles Louis Montesquieu, a to o moc soudní.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18948 lidí

I Petr Hampl si uvědomil, že jeden člověk či jedna skupina lidí nesmí mít v rukou příliš mnoho moci. Měli bychom prý hledat mechanismus, jak to zařídit.

„Jak zabránit tomu, aby kdokoliv získal tak velkou moc nebo takové bohatství, které mu umožní zákony ignorovat, nebo dokonce měnit. Tedy jak zabránit tomu, aby vznikaly příliš velké podniky, aby k nám vstupovaly příliš silné korporace, aby oligarchové bohatli nad únosnou mez, aby neziskovky získaly příliš vlivu, aby příliš vlivu nezískala média, aby státní byrokracie nekoncentrovala příliš mnoho moci, aby se ústavní soud nestal příliš silným, totéž o politických stranách a dalších,“ uvažoval Hampl na sociální síti Facebook.

V diskusi pod příspěvkem dávali Hamplovi lidé za pravdu. Pan Karel Kužel jeden mechanismus nabídl. Žádný podnik podle něj nesmí být tak velký, aby nemohl zbankrotovat.

Paní Hana Šedivá doplnila, že je třeba omezit především exekutory, pro které je Ústava jen cár papíru. Ale politici, kteří by jim měli přistřihnout křídla, nechávají exekutory na pokoji, protože věří, že jsou nedotknutelní. Jenže i politikům se může leccos stát, tvrdí Hana Šedivá. „Lusknutím prstu,“ varovala.

Nakonec promluvil pan Jan Frank. O demokracii. Prohlásil, že se demokracie v podstatě rovná elitarismu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …