Varování politikům: Dvě třetiny lidí jsou připraveny vyjít do ulic

09.11.2012 23:40

Podle průzkumu agentury SANEP je devět z deseti Čechů nespokojeno s aktuální politickou situací, dvě třetiny populace se dokonce domnívá, že je opět čas vyjít do ulic. S výročím 17. listopadu se lidé vyjádřili, že nejvíce je trápí korupce.

Varování politikům: Dvě třetiny lidí jsou připraveny vyjít do ulic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo proti vládě asi 90 000 nespokojených občanů

S politickou situací v naší zemi je v souhrnu nespokojeno dokonce téměř devět desetin (89,2%) domácí populace. Za alarmující pak lze považovat zjištění, že nadpoloviční většina veřejnosti se domnívá, že porevoluční demokraticky volená politická reprezentace není lepší než bývalí představitelé komunistického režimu.

  • Celá zpráva SANEP ZDE

Nejsme vyspělá demokracie

Neméně závažné je zjištění, že v souhrnu pouze více než jedna pětina veřejnosti je přesvědčena, že je ČR po třiadvaceti letech vyspělou demokracií. Za největší zápor polistopadového demokratického vývoje naší země pak považuje nejvíce dotázaných právě rozsáhlou korupci v politice, policii a justici.

Naopak za největší klady považuje nejvíce dotázaných možnost svobodně rozhodovat o svém osudu a životě. I přes zjištěné negativní postoje většinové části domácí populace lze za povzbudivé považovat zjištění, že téměř tři pětiny veřejnosti jsou hrdi na svoji zem a českou národnost a téměř čtyři pětiny domácí populace se považuje za vlastence.

Nepřehlédněte obsáhlý archiv průzkumů na ParlamentníchListech.cz:

Lidé jsou hrdí na svou zem

Více jak dvě třetiny respondentů (66,3%) se domnívají, že se dění na politické scéně opětovně dostalo do bodu, kdy je nutné veřejně proklamovat svou nespokojenost, respektive znovu vyjít do ulic. Je tedy možné, že se mnoho lidí dostaví na demonstraci 17. listopadu, kterou pořádají odbory. Oproti minulému roku je zde patrný nárůst o 4,5 procentního bodu, což svědčí o stále narůstající nespokojenosti s děním na domácí politické scéně, která se tak potýká s největší krizí důvěry a nevole od roku 1989.

I přes výraznou kritiku stávajících politických poměrů či nedůvěru ve vládu nebo parlament, je však 59,2 procenta dotázaných hrdých na svou zem a národnost. Lze tak konstatovat, že většina občanů v rámci svého vztahu ke své mateřské zemi odděluje politiku od ostatních oblastí, například historie či sportu. Nicméně v této otázce došlo o pokles takto smýšlející části veřejnosti, a to o 3,9 procenta.

V porovnání se stejným průzkumem provedeným společností SANEP ve stejném období v minulém roce je pak zřejmý nárůst negativního vnímání domácí politické situace, což může vést k radikalizaci levicového a pravicového voličského spektra a k eskalaci napětí u nespokojené části veřejnosti v podobě sociálních nepokojů, demonstrací apod.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…