Varování před bruselskými elitami! A velká výzva. Klaus vystoupil s projevem

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
28.10.2023 13:25 | Monitoring

Bývalý prezident Václav Klaus ve svém projevu u příležitosti Dne české státnosti promluvil o historickém odkazu 28. října i o současné politické situaci. Řekl, že dnešní mocenská elita Evropské unie považuje českou státnost, národní hrdost a vlastenectví za přežitky minulosti. Zmínil rušení hranic, masovou migraci a zelenou ideologii. A že Bruselu dnes o nic jiného než o „anti dvacátý osmý říjen“ nejde.

Varování před bruselskými elitami! A velká výzva. Klaus vystoupil s projevem
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Václav Klaus pronesl projev ke Dni vzniku samostatného Československa.

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus pronesl poselství k příležitosti Dne české státnosti. „Scházíme se v den státního svátku před historickou budovou, v níž byla před 105 lety vyhlášena Československá republika. Od tohoto okamžiku se datují dějiny naší moderní státnosti. Scházíme se zde právě my, kterým o naši republiku skutečně jde, a právě zde, protože tuto zásadní událost našich dějin, o níž bude dnes na jiných fórech pronesena spousta převážně prázdných slov, chceme vzpomenout vážně. Optikou této události se chceme dívat na nepříliš radostný dnešek a na akutní hrozbu, kterou je vzdání se myšlenky 28. října,“ zahájil svůj projev před budovou Obecního domu v Praze bývalý prezident.

Klaus dále pronesl, že vznik československého státu po třech staletích habsburské nadvlády představoval zásadní historický zlom, který našemu národu přinesl radost a naději. „Vznik samostatné a svobodné Československé republiky byl vyvrcholením společenské, ekonomické a kulturní emancipace, kterou si Češi dlouhou dobu přáli a ke které v průběhu 19. a počátkem 20. století směřovali,“ uvedl někdejší prezident. Zároveň však připomněl, že nově zrozená republika se musela potýkat s řadou problémů, například národnostních a ekonomických. Klaus ve svém projevu z tzv. „mužů 28. října“ ocenil zejména prvního československého ministra financí Aloise Rašína, díky němuž jsme se dokázali vyhnout poválečné inflaci.

Ve svém projevu připomněl, že čeští Němci nikdy koncept samostatné Československé republiky nepřijali, a že proto využili první příležitosti k jejímu rozbití. Zahraničněpolitické opření naší země o západní velmoci se navíc brzy ukázalo být iluzí. Již po dvou desetiletích tak ze suverénního československého státu zbyly jen trosky. Klaus míní, že ačkoliv to nechceme slyšet, tak „Mnichov byl logickým důsledkem tehdejšího evropského vývoje“, nikoliv „nečekanou katastrofou“. S tím, dle jeho slov, souvisí i poválečný vývoj, kdy jsme se dostali do „Stalinova područí“.

Naděje 28. října podle Klause oživil až 17. listopad 1989. „Na události, které po 17. listopadu v naší zemi bezprostředně následovaly, můžeme vzpomínat s hrdostí. Bohužel už jen vzpomínat. Dnešní vláda se od idejí svobody z počátku 90. let stále více vzdaluje, což vyvolává frustraci stále se zvětšující části naší společnosti,“ pronesl bývalý prezident. Frustrace ale podle něj nestačí, neboť ta sama o sobě není politickým programem. „Nemá-li zůstat neproduktivní pasivitou, musí být rychle nahrazena pozitivní politickou aktivitou. A té se musí zúčastnit každý z nás,“ vyzývá státník, který se významnou měrou podílel na společenské a ekonomické transformaci v 90. letech.

Dosáhnout změny nebude snadné. A to nejen kvůli nejednotě, ochablosti a změklosti, kterou bývalý prezident spatřuje v dnešní české společnosti. „Bude to těžké i z toho důvodu, že doma už dnes nejsme sami. Už je tu s námi – se všemi svými viditelnými i neviditelnými emisary a jejich ochotnými domácími pomocníky – i Evropská unie a my při jejím rozhodování o nás a za nás taháme za kratší konec provazu, neboť pro vlivné síly dnešní Evropské unie je národní stát a jeho existence už jen reliktem minulosti,“ vysvětluje Václav Klaus.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Adam Šesták

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

EU je past ...................., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 28.10.2023 14:29:10
na naivní motýly. Krok za krokem moloch bruselský utahuje šrouby pro Evropany. Evropa není svobodná - je v rukách fanatiků a lobbistů za zvrácenosti. Není možno vidět, že jsou nabobové a jejich poskoci jako utržení ze řetězu. Vytvářejí umělé problémy a vyvolávají nenávisti přímo trestuhodné ! ))

|  19 |  0

Další články z rubriky

Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

15:25 Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

Premiér Petr Fiala (ODS) se dostal do křížku s jedním z podnikatelů na debatě Restart Česka v pražsk…