Varovná slova analytika Campbella: První návštěva čínského prezidenta v Česku může být i poslední

20.03.2016 19:09

Analytik Jan Campbell nabízí českým diplomatům několik rad před historickou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice. Si Ťin-pching zavítá do naší vlasti 28. až 30. března. Jde o vůbec první návštěvu prezidenta Čínské lidové republiky u nás. Některé věci by naši diplomaté opravdu dělat neměli. Varoval také, že návštěva čínského prezidenta může být v Česku na dlouhá léta poslední. Pokud se Evropa nezmění.

Varovná slova analytika Campbella: První návštěva čínského prezidenta v Česku může být i poslední
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

„Protože je i v ČR renesance tzv. hodinkové epidemie, během které se mnozí chlubí svými hodinkami, doporučuji jí nepodlehnout a nikdy nedávat Číňanovi jako dárek hodin(k)y. Je tomu proto, že výslovnost hodiny – zhong je stejná jako výslovnost smrt – zhong. Sòng zhong znamená dát hodiny jako dárek, a současně sòngzhong znamená účast na pohřbu. Účastníci setkání s Číňany mají štěstí, že se setkají po měsíci od čínského nového roku. V ČLR se totiž pořád ještě traduje nestříhat si vlasy během prvního měsíce lunárního kalendáře. Tradice indikuje neštěstí jiù jiu blízkým. V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že číslo 4 je homofonní čínskému charakteru si, který znamená smrt. Pro první návštěvníky ČLR to znamená se nedivit, že místo 4 lze vidět ve výtahu F a že cena nabídky by neměla obsahovat 4. Proto žádné 4 tisíce, miliony, miliardy, ale ani žádné 14 nebo 144. Věřím, že čínský prezident nepřiveze žádnou nabídku, v níž by byla 4,“ poznamenává analytik.

Celý text naleznete zde.

Problémy čínské ekonomiky, které sledujeme už nějakou dobu, nevěstí nic dobrého. Především pro Evropu. Komunistický režim se zaměří především na stabilizaci a využití kapacit vnitřního trhu. Co to bude znamenat pro Česko? Čeští podnikatelé by si to měli zjistit. Podle analytika půjde čínské vládě především o to, aby pomohla svým lidem. Dala jim více peněz do kapes a ti pak mohli nakupovat zboží, které je v Číně vyráběno. Kde čínská vláda peníze získá? Třeba tím, že omezí dovoz z EU a USA. Tím to ale nekončí, Číňané se zaměřují také na zvýšení kvality svých výrobků.

Číňané se ovšem také učí z evropských chyb a rozhodně neudělají stejnou chybu jako starý kontinent ve věci protiruských sankcí. Číňané z toho rozhodně něco vytěží. Čína rozvine spolupráci s Moskvou, zatímco Evropa a Spojené státy budou trvat na tom, že je Vladimir Putin zlý muž.

To vše povede k tomu, že význam Západu bude v následujících letech slábnout. Evropa bude v podstatě podřízena Spojeným státům a čínští politici nebudou mít zájem jezdit do regionu, který stagnuje a není schopen se poučit z vlastních chyb.

„S realizací 13. čínské pětiletky se bude podstatně zvyšovat napětí mezi ČLR a USA. Předpokládám i zvyšování napětí mezi ČLR a EU, dnes zcela závislou na USA. První velká krátká návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR může proto být na dlouhá léta i poslední. Po roce 2020 očekávám, že transformace Západu, tj. euroatlantického společenství, bude mít za výsledek jeho kompletní marginalizaci. Protože ČLR neměla, nemá a nebude mít kolonie v koloniálním slova smyslu, nepředstavuji si, že by po roce 2020 Jeho veličenstvo ČLR mělo potřebu navštěvovat nepoučitelné. Souhlasu netřeba,“ uzavřel analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

22:51 Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

Novinář Jaroslav Plesl ve svém facebookovém příspěvku komentuje vliv finančníka Georga Sorose v před…