Vážná věc. Petr Žantovský ukazuje na nový pojem, který se objevil ve zprávě vnitra o extremismu. A zrovna před volbami

27.04.2019 8:35

TÝDEN V MÉDIÍCH Uctívači Velikonoc a předsudečná nenávist jsou v médiích dosud neužívaná slovní spojení, která se objevila v souvislosti s teroristickým útokem na Srí Lance a zatím nepublikovanou výroční zprávou Ministerstva vnitra o extremismu. Petr Žantovský oba pojmy vnímá jako devalvaci významu slov a také jako důsledek politické korektnosti prostupující našimi životy. Za nejlepší mediální počin tohoto týdne považuje glosu Petra Holce o šarvátce poslance Dominika Feriho, ze které političtí „velikáni“ typu senátora Pavla Fischera udělali kýč jako z dílny televizního krále slz.

Vážná věc. Petr Žantovský ukazuje na nový pojem, který se objevil ve zprávě vnitra o extremismu. A zrovna před volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Minimálně o dvě dosud nepoužívaná slovní spojení se ve sdělovacích prostředcích tento týden rozhojnil náš jazyk a lexikum. „Už bylo reflektováno v mnoha médiích to naprosto ‚úžasné‘ prohlášení Baracka Obamy a paní Clintonové o tom, že útoky na Srí Lance během Velikonoc byly vedeny na uctívače Velikonoc. Člověk by řekl, že je to jen hloupé a že to nestojí za pozornost. Ale je to mnohem nebezpečnější, než se na první pohled zdá. Jestliže se zcela zjevně v kostelech shromáždili křesťané, kteří chtěli oslavovat největší křesťanské svátky, tak dva velmi významní činitelé světové politiky, exprezident a bývalá ministryně zahraničí i kandidátka na prezidenta Spojených států, svým výrazem naprosto znehodnocují význam nejen těch svátků, ale hlavně důstojnost lidí, kteří se tam shromáždili a byli terčem toho útoku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Vnímá to jako něco naprosto nehorázného, čímž se útočí na samotné základy naší euroatlantické civilizace. „Mnohokrát jsme se všichni zaklínali tím, že máme helénské, judaistické a křesťanské základy, na nichž stojí naše civilizace. Dokonce se křesťanství mělo ocitnout i v preambuli zakládajících dokumentů Evropské unie. Vím, že se o tom diskutovalo v souvislosti s Lisabonskou smlouvou, i když třeba velká část obyvatel Evropské unie nebo Spojených států není nominálně věřící. Ale přece jen jsou – ať chtějí, nebo nechtějí – produkty této historie, tohoto dvoutisíciletí, které bychom mohli nazvat dvoutisíciletím křesťanství. Konec konců Jižní Amerika je křesťanská téměř celá, mnoho křesťanů je už i v Číně a v dalších asijských zemích. Nemluvě o Rusku, kde je sice jiný typ křesťanství než katolické, ale je to stále ještě křesťanství,“ podotýká mediální analytik.

Jednou útok na náboženskou komunitu, podruhé jen na uctívače

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10677 lidí
Tato civilizace je prostě postavena na zmíněných duchovních základech. „A tady nám dva – s prominutím – papaláši všechna tato nepochybná historická fakta spláchnou v podstatě dehonestujícím výrazem ‚uctívač Velikonoc‘. To je jako modloslužebník nebo podobné výrazy v dějinách, které měly nějakým způsobem poškodit pověst, důležitost a význam některých věcí, jmen, osobností, myšlenkových proudů. Tak se tomu dal takovýto přihlouplý, ale v podstatě ryze propagandistický název jako uctívač Velikonoc. Myslím, že Velikonoce nejsou uctívány, že jsou brány jako největší křesťanský svátek znovuzrození Krista. To je, jako kdyby řekli, že se někde sešli uctívači ramadánu. Když nedávno došlo k útoku na mešity na Novém Zélandu, tak také nikdo netvrdil, že obětmi byli uctívači ramadánu a že to vlastně nebyli muslimové,“ srovnává Petr Žantovský.

Nikdo samozřejmě nepopírá, že to byli muslimové, tak se o tom i v médiích referovalo a bylo to postaveno tak, že šlo o útok na muslimskou komunitu. „A nepochybně to útok na muslimskou komunitu byl. Tak proč tedy v jednom případě připustíme, že se jedná o náboženskou komunitu a v druhém případě mluvíme jenom o nějakých uctívačích. Myslím si, že ta příšerná devalvace významu slov prostupuje našimi životy spolu s politickou korektností takovým způsobem, že vlastně ničí nejen historické základy, ale ničí i budoucnost. Protože když připustíme, že křesťané v kostelech jsou jenom uctívači nějakých svátků, tak jim potom můžeme v druhém kroku říci: ‚Běžte si ten svátek uctívat někam na pole, pokud možno za města, za ves, aby na vás nebylo vidět, abyste nás nepobouřili‘,“ domnívá se mediální odborník.

Politická deklarace Ministerstva vnitra má poškodit konkrétní stranu

Tedy něco podobného, jako když před časem zakázal ředitel školy v severoitalském Bergamu vystavit ve třídách vánoční jesličky, aby to nepobouřilo jiné věřící, muslimy a kdoví koho. „Tak to jsou stále pokračující kroky ve smyslu Overtonových oken. Začíná to slovem uctívači, přejdeme na slovo vyznavač, potom třeba modloslužebník a pak už se ocitáme vlastně na poli nepřátelství. Protože ve chvíli, kdy vezmeme úplně prapůvodnímu významu slov a pojmů ten svatý – teď nemyslím svatý ve smyslu náboženském, ale ve smyslu nedotknutelný – význam a obsah, tak pak si s nimi můžeme dělat, co chceme. Můžeme je vyfukovat jak míč, kopat do nich a vystrnadit je pokud možno za hranice města, okresu, do ghett. A z ghett je velmi blízko ke koncentračním táborům. Takže tu vidím velice nebezpečný trend, o to nebezpečnější, že je veden na vysoké politické úrovni,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Kromě devalvace významu slov se musí zmínit i o politické korektnosti prostupující také našimi životy. „Velmi šokujícím způsobem na mě zapůsobila informace ze Seznamu Zprávy, kde napsali, že Bezpečnostní rada státu projednala zatím ještě nevydanou výroční zprávu o extremismu tak, jak ji pravidelně předkládá Ministerstvo vnitra. Autory článku, který nese hned v titulku název nenáviděného hnutí Tomia Okamury ‚SPD hraje hlavní roli v šíření nenávisti, tvrdí vnitro ve zprávě. Hrad stranu hájí‘, jsou pánové Mačí a Dolejší. Je z něj patrné, že materiál Ministerstva vnitra je zcela jednoznačně politickou deklarací a v podstatě jen vychází z toho, jak poškodit jednu politickou stranu před evropskými volbami. Ale už jsme si v Týdnu v médiích několikrát říkali, že tradiční strany se výsledku nadcházejících voleb asi dost bojí, a tak se aktivizují,“ připomíná mediální analytik.

Z SPD se stal terč, na který se střílí v zájmu liberální demokracie

Projevuje se to tak, že tyto tradiční strany začínají čím dál agresívněji útočit na hnutí či strany, které jsou méně tradiční nebo stahují protestní proud ve společnosti, jenž odmítá tu tradiční mainstreamovou politiku. „Příkladem je SPD, a tak se z něho učinil terč, na nějž se střílí a který je synonymem všeho, co je proti té naší ‚krásné liberální demokracii‘. To by tolik nevadilo, kdyby tohle napsali pánové Mačí a Dolejší ve svém komentáři. Řekli bychom si, že si to myslí, tak proč by to nenapsali. Blbé však je, že to napsalo Ministerstvo vnitra, což znamená, že to už je velmi vážný politický dokument, kterým se mimo jiné musí zabývat i Bezpečnostní rada státu. A to je vážná věc,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ministerstvo vnitra podpírá tuto svoji v podstatě propagandistickou akci trestním řízením s jedenasedmdesátiletým důchodcem Jaromírem Baldou, který předloni ve Středočeském kraji pokácel dva stromy na železniční koleje a chtěl vyvolat dojem, že akce je dílem islamistických teroristů. „To, že tímhle jednotlivým případem argumentuje Ministerstvo vnitra v té zprávě, je podivuhodná věc. Vždyť šlo zřejmě o člověka s nějakou lehkou mozkovou dysfunkcí, který projevoval dosti netypickým způsobem své politické názory, ale spíše by patřil do rukou lékařů než koho jiného. Ale co je nejpodivuhodnější, proto o tom mluvím v souvislosti s posunem našeho lexika, tak ta zpráva se bude jmenovat ‚Zpráva o projevech extremismu a předsudečné nenávisti‘. Předsudečná nenávist je nový pojem, který jsme až doposud neznali,“ poukazuje mediální odborník.

Nenávist je gumový výraz, který lze naplnit jakýmkoli obsahem

Až dosud jsme toto spojení nepoužívali, ani to nepotřebovali, protože nic takového nemá konkrétní obsah, je to jenom nálepka. „Z článku o té zprávě jsem pochopil, že ta nálepka bude vložena na jakékoli slovní i mimoslovní vyjadřování názorů, které samo o sobě nelze zhodnotit jako extremistické, neporušuje zákony, nepotlačuje práva rasových, sexuálních, etnických či jiných menšin, nevyjadřuje se v duchu Osvětimské lži a podobně. Cokoli je za rámcem těchto zákonem podchycených projevů, jimž se říká projevy extremismu, lze velice snadno účelově označit nálepkou předsudečná nenávist. Takže to, co tu probíráme, může být někým interpretováno jako předsudečná nenávist. Jestliže jsem vyjádřil jakési podivení nad konáním státního úřadu, v daném případě Ministerstva vnitra, tak někdo někde může konstatovat, že mám vůči Ministerstvu vnitra předsudek a že tudíž moje hodnocení jeho zprávy je nenávistné hodnocení,“ soudí Petr Žantovský.

Sám to hodnocení rozhodně za nenávistné nepovažuje, označil by ho jen za velmi podivené a možná i trošku rozhořčené, ale určitě ne nenávistné. „Nicméně co je to nenávist? Kdo definuje slovo nenávist? To je gumový výraz, který můžete naplnit úplně jakýmkoli obsahem. Takže formou předsudečné nenávisti může naše slavná prošpiclovací společnost různých Evropských hodnot a jiných NGO nesmyslů navěšených na státní aparát velmi jednoduše vyobcovat z té tzv. slušné společnosti jakýkoli oponentní názor s poukazem na to, že to je předsudečná nenávist. Zavedení tohoto pojmu považuji za velký krok směrem k Orwellovi a k podobným průkopníkům definování totality ve společnosti. Už minule jsem říkal, že se tohoto vývoje bojím. Bojím se ho ještě víc poté, co jsem se seznámil právě s tím pojmem předsudečná nenávist,“ přiznává mediální analytik.

Mediální kýč z útoku na poslance, za nímž stály výroky na Facebooku

Před posledním tématem je dobré připomenout 21 let starou událost, kdy prezident Václav Havel udělil milost Janu a Josefu Tancošovým, kteří byli obviněni z verbálního a fyzického napadení Miroslava Sládka na republikánském mítinku v Novém Boru. Své rozhodnutí tehdejší hlava státu zdůvodnila tím, že sice neschvaluje fackování politiků, avšak má porozumění pro Romy, kteří Sládka po jeho projevu napadli, a cení si postoje, kterým dali najevo, že hodnoty tohoto státu jim nejsou lhostejné. To nejnovější útok na politika se stal mediálním hitem týdne, ačkoli většinově byl vnímán bez onoho Havlova porozumění. „To nejlepší, co jsem četl v souvislosti s tímto incidentem, je středeční glosa Petra Holce na Info.cz, která vyšla pod titulkem ‚Z Feriho šarvátky je mediální kýč. Reakce by dojaly i diváky Honzy Musila‘,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Oceňuje především to, jak chytře a velmi respektovatelně byla glosa napsána. „Věcně vzato ani pan Holec, ani žádný jiný slušný člověk nemůže schvalovat to, že poslance, byť je to pan Feri, přepadli nějací lidé, ani když o nich starosta té obce říká, že to jsou slušní lidé. Docela důležitá, jak zmiňuje pan Holec, je informace, že potyčku mělo odstartovat to, že se útočníkovi nelíbí, co pan Feri vyjadřuje na sociálních sítích. Když se podívám na sociální sítě jednotlivých politiků, tak si většinou zoufám, protože oni mají obecně asi pocit, že sociální sítě jsou jakýsi kanál, do něhož mohou vylít všechno, co na sebe navzájem nezvládnou vylít v Poslanecké sněmovně nebo v jiných médiích a že ta sociální síť to všechno vydrží, unese a je tam možné nacpat úplně cokoli,“ konstatuje mediální odborník.

Zmatený senátor Fischer udělal z obyčejné šarvátky ohrožení svobody

Proto není divu, že výroky a vyjádření popisovaného typu na sociálních sítích od mnoha politiků se spoustě lidí nelíbí. „Tím to nehájím a nemyslím si, že to je ospravedlnění fyzického útoku na pana Feriho. Nicméně to, co z toho potom vyrobila média a politici, bylo stěží uvěřitelné. Senátor Fischer dokonce hned na Twitteru napsal, že velikonoční útok na Dominika Feriho je velmi vážné ohrožení svobody v naší zemi. No já si myslím, že když někdo někomu dá, jak se říká po čuni, tak je to smutné a ať to řeší policie a orgány tomu příslušné, ale ohrožení svobody v naší zemi to v žádném případě není. To si pan Fischer jen dělá předvolební kampaň, protože chce příště uspět v prezidentské volbě, tak se k tomu potřebuje vyjádřit,“ poznamenává Petr Žantovský k senátorovi, jenž ve své zmatenosti a odtrženosti od reálného světa požadoval, aby se k šarvátce veřejně vyjádřil premiér Andrej Babiš.

Určitě je smutné, že se tahle banální rvačka na moravském koštu vín stala předmětem obrovské mediálně politické bitvy. „Pan Holec ji velmi správně nazval mediálním kýčem, jenž by zasloužil i uvedení v pořadu ‚Nebezpečné vztahy‘ v televizi Barrandov, které moderuje zmiňovaný Honza Musil, panem Holcem nazvaný ‚televizním králem slz‘. To je velmi pěkné a přesné. Jenom je to v jiném žánru, to je ten problém. My tu vyrábíme jakousi reality show z umělého tématu, jímž je napadení nějakého mladíka někde v hospodě. Takových napadených mladíků v hospodě jsou určitě stovky týdně v různých hospodách po republice, ale nevšiml jsem si, že by pan Fischer a další naši ‚političtí velikáni‘ tomu věnovali své tweety. Takže je to asi o něčem jiném,“ tuší mediální analytik.

Bývalý spolustraník asi dobře věděl, proč Feriho označil za pozéra

Do jisté míry je to i o sebepropagaci poslance nezadržitelně pohasínající TOP 09. „V té souvislosti pan Holec správně připomíná, že bývalý poslanec ze stejné strany, tedy TOP 09, František Laudát před časem označil Feriho v pořadu Štrunc! za ‚pozéra‘. Zřejmě měl důvod, proč toto vyjádření použil. Pan Feri si prostě dělá image, zapůsobil jí v předvolebním boji, tak si ji stále udržuje, prohlubuje a teď má ještě navíc image otloukánka a oběti. To mu – minimálně podle jeho pravděpodobného předpokladu –prohloubí popularitu u budoucích voličů. No, nevím. Neumím si představit, že by tohle mohlo být důvodem k nějaké vyšší popularitě. Ale proč ne. Každopádně je Holcův článek velmi vyvážený, velice dobře napsaný a považuji ho za nejlepší text tohoto typu za tento týden,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …