Vážné trhliny v tendru na mýtný systém. Soud rozhodl ve prospěch Kapsche. Zde je rozsudek

16.05.2019 18:49

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu vypořádat s námitkami, které měla firma Kapsch k tendru na mýtné. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zrušil rozhodnutí Petra Rafaje z prosince loňského roku. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Jde například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení. Mluvčí úřadu Martin Švanda řekl, že ÚOHS se s rozsudkem v současné době seznamuje a jistě proti němu podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Vážné trhliny v tendru na mýtný systém. Soud rozhodl ve prospěch Kapsche. Zde je rozsudek
Foto: Aktu.cz
Popisek: Sídlo společnosti Kapsch

Ve zrušeném rozhodnutí Rafaj zastavil řízení o několika námitkách, které podala společnost Kapsch proti výběru nového dodavatele mýtného z roku 2017. V nich Kapsch například tvrdil, že při výběrovém řízení je znevýhodněný mikrovlnný systém oproti družicovému a že ministerstvo dopravy jako zadavatel uvádělo nepravdivé informace a porušovalo zásadu rovného zacházení.

Ministerstvo dopravy obdrželo rozhodnutí soudu ve středu. "Mojí prioritou i nadále je bezproblémový výběr elektronického mýta od roku 2020. Příprava mýtného systému s novým dodavatelem pokračuje," sdělil v reakci na rozhodnutí soudu ministr dopravy Vladimír Kremlík. Dodal, že uložil bezodkladné vyhodnocení předmětného rozsudku a využití všech právních kroků k ochraně ekonomických a majetkových zájmů České republiky.

Kapsch rozhodnutí uvítal. „Jsme rádi, že nezávislé soudy stále tvoří pevnou hráz proti zlovůli výkonné moci v České republice," uvedl mluvčí firmy David Šimoník. Podle něj soud potvrdil, že smlouva státu s vítězným konsorciem byla uzavřena v rozporu s platným předběžným opatřením a antimonopolní úřad se nedostatečně vypořádal s připomínkami Kapsche. Právníci firmy nyní rozhodnutí soudu i jeho praktické dopady analyzují, přičemž jednou z možností prý může být i zneplatnění mýtné smlouvy státu s CzechTollem.

Rozhodnutí soudu se týká částí II., III., IV. a VI., u nichž předseda úřadu zastavil správní řízení. V nich Kapsch protestoval mimo jiné proti netransparentnímu způsobu zpřístupnění zadávací dokumentace, porušování zásady rovného zacházení nebo proti diskriminaci mikrovlnného systému, jichž se podle něj ministerstvo dopravy dopustilo.

„Ve světle tohoto rozsudku se ještě podezřeleji jeví loňské zářijové události, kdy překotně při aktivní spolupráci ÚOHS a ministerstva dopravy došlo nestandardně během desítek minut k nabití právní moci a podpisu mýtného kontraktu,“ myslí si Kapsch.

K aktuální reakci z Ministerstva dopravy, že je nutné udělat vše proto, aby stát nebyl škodný, kdyby se například přestalo vybírat mýto, připomíná mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník, že „za žádné situace nehrozí České republice nějaké materiální škody, protože stát vlastní plně funkční mýtný systém schopný vybírat mýtné další desetiletí, ať už by si ho provozoval stát sám, nebo jakákoliv komerční firma. Navíc provoz stávajícího státního mýta by za podmínek určených v tendru vyšel na 8,9 mld. korun, proti bývalým ministrem Ťokem podepsaných 10,75 mld. korun. Kdyby stát soutěžil provozovatele svého mýtného systému, padla by cena ještě výrazně níž, možná až k 5 až 6 miliardám,“ dodává Šimoník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …