Ve Francii za Macrona zanikl právní stát. Teroristické paragrafy mohou být nasazeny na odboráře nebo kohokoliv jiného. Martin Hekrdla vyčetl více

14.10.2017 20:46

Komentátor Martin Hekrdla sepsal pro web A2larm.cz úvahu, v níž se pořádně obul do francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Právě za časů tohoto prezidenta prý ve Francii zanikl právní stát. Podobně zlé je to prý i ve Španělsku.

Ve Francii za Macrona zanikl právní stát. Teroristické paragrafy mohou být nasazeny na odboráře nebo kohokoliv jiného. Martin Hekrdla vyčetl více
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron
reklama

Hekrdla tvrdí, že nám politika na Západě hrubne. Stačí se podívat na to, jak se spolu na půdě francouzského parlamentu bavili neúspěšný radikálně levicový prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon a někdejší francouzský premiér Manuel Valls. „Já přece neusednu vedle takového nacisty. Jsi jenom potížista, ubožák, hovno!“ křičel Mélenchon. „Dočista jsi se zbláznil, uklidni se,“ koktal Valls. Tato slovní výměna byla zaznamenána.

Jenže to není v západní politice zdaleka to nejhorší. Mnohem horší je, že byl ve Francii demontován právní stát.

„Zatímco po 1. říjnu sledoval celý svět se zatajeným dechem záběry svištících španělských pendreků proti katalánským voličům a o dva dny později masovou protestní stávku Katalánců proti policejnímu násilí, zanikl potichu ve Francii právní stát. Národní shromáždění tam 3. října přijalo zákon, jímž byl výjimečný stav – od listopadu 2015 čtyřikrát prodloužený – vložen do právního řádu jako permanentní nástroj státního násilí. Svévolného, ale zákonného. Výjimka se stala pravidlem,“ varoval Hekrdla.

Celý článek naleznete zde

A nevaroval před tím sám. Dovolával se někdejšího šéferedaktora deníku Le Monde, nyní v serveru Mediapart Edwy Plenela, který také tvrdil, že 3. října ve Francii fakticky zanikl právní stát. Hekrdla v této souvislosti připomněl, že když hovoříme o právním státě, máme na mysli  ochranu občana před zvůlí státu. Pakliže se z výjimečného stavu stal stav trvalý, tato ochrana občana je značně oslabena.

„Odteď však může francouzský stát, jeho prefekti, jeho administrativa a jeho policie kdykoli, kdekoli a komukoli znemožnit svobodu pohybu, výkon náboženského kultu, nedotknutelnost obydlí a rovnost před zákonem, aniž by k tomu bylo potřeba oprávnění od nezávislého soudce. Stačí jen kouzelné slůvko ‚terorismus‘ a pouhé subjektivní podezření každého policajta, který jde zrovna čirou náhodou okolo,“ bil na poplach český komentátor.

Francouzská vláda sice tvrdí, že se lidé nemusí bát protiteroristických nástrojů, když se nebudou chovat jako teroristé, jenže tak jednoduché to nikdy není. Už proto, že v době výjimečného stavu bylo vyšetřováno na 6 tisíc francouzských občanů a teoreticky může být použit také proti aktivistům protestujícím proti globalizaci nebo proti změnám v oblasti pracovního práva.

Zákrok španělské policie proti Kataláncům toužícím po hlasování v referendu ukazuje, že Španělsko se vydává stejnou cestou jako Francie.

„Vězením mohou být trestány demonstrace v blízkosti parlamentu a jiných budov státního významu. Pokuty za tyto ‚protidemokratické‘ přečiny se pohybují v rozmezí od stovky tisíc do šesti set tisíc eur, což je likvidační taxa i pro mnoho radikálních odborů, natož pro disidentská média. Ani ve Španělsku už vlastně neexistuje právní stát. Liberální komentátoři anebo bruselští komisaři si ale zatím neráčili všimnout. Neopomněli však španělský stát zásadně podpořit,“ rýpl si Hekrdla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

15:24 Kdyby to Zeman třeba nevydržel, ale i kdyby ano... Zase Drahoš? A co Pavel? Marek Eben ne! Fendrych spekuluje, koho poslat na Hrad

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se zlobí na demokratickou opozici. Pokud spolu Piráti…