Ve Vrběticích se začaly oplocovat muniční sklady

04.01.2016 17:05

Ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku dnes začala výstavba plotu kolem areálu, kde předloni vybuchly dva sklady s municí. ČTK o tom informovali mluvčí policie a armády. Doba výstavby bude záviset na počasí, podle plánu by měl být plot hotov ještě v lednu. Staví jej pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky a pomáhají jim vojáci i policejní pyrotechnici. Plot ohraničující areál a jeho blízké okolí, kde se nachází zbytky rozmetané munice, bude dlouhý 16,5 kilometru.

Ve Vrběticích se začaly oplocovat muniční sklady
Foto: Daniela Černá
Popisek: Výstražná tabule

Do stavby se dnes zapojilo i 32 příslušníků 153. ženijního praporu z Olomouce s technikou. "V této první fázi se jedná o opravu, úpravu a obnovení funkčnosti stávajícího oplocení v úsecích bývalého plotu, které budou dále využity," uvedl mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc. Následovat bude stavba plotu vně původního areálu v prostorách, které zasáhly výbuchy. Vojáci pomáhají především při pyrotechnickém zabezpečení a čištění terénu od náletových dřevin.

Doba výstavby záleží podle mluvčí zlínské policie Moniky Kozumplíkové kromě počasí také na množství munice v prostoru, kde se bude plot stavět. "Na stavbě a dozoru nad ní se budou podílet členové všech složek integrovaného záchranného systému, protože se stále jedná o prostor vysoce kontaminovaný rozmetanou municí. Je tedy nutné dbát na ochranu života a zdraví jak všech zúčastněných, tak obyvatel okolních obcí," uvedla.

Stavba plotu se začala chystat již před vánočními svátky, kdy byl z areálu vyvezen poslední kamion s municí. Celkem z něj bylo od loňského ledna do 23. prosince vyvezeno 547 kamionů se zbrojním materiálem. Část munice ze 40 skladů se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku, zbrojní materiál si převzaly také firmy, které jej ve Vrběticích měly uskladněný.

Okolí areálu dlouhodobě střeží policisté a vojáci. Příslušníci armády by ve Vrběticích měli být do konce ledna, poté je nahradí pracovníci podniku Vojenské lesy a statky. Fyzickou ostrahu částečně nahradí kamerový systém.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, další sklad explodoval v prosinci. Policie exploze, po nichž následovaly stovky dalších výbuchů, vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…