Ve Žďáru nad Sázavou vzniká největší farma na 3D tisk betonu. Hrubou stavbu domu zvládne za tři dny

14.10.2021 10:49

Tisková farma ICE Coral je největší 3D tiskárna betonu v Česku a jedna z deseti největších na světě. 3D tisk betonu by měl být rychlejší a levnější než tradiční způsob stavby. Nová technologie má pomoci modernizovat stavebnictví, nahradit řemeslníky a zlevnit i urychlit stavby. Ryze česká výrobní společnost hrubou stavba domu slibuje vytisknout za tři dny.

Ve Žďáru nad Sázavou vzniká největší farma na 3D tisk betonu. Hrubou stavbu domu zvládne za tři dny
Foto: ICE Coral
Popisek: ICE Coral

„Chceme být ti, kteří udělají stavění a bydlení dostupnější,“ uvedl Tomáš Vránek, zakladatel a ředitel ICE Industrial Services, pod který Coral spadá. 
 

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 34921 lidí
V současné době se tisknou na čtyřech robotických pracovištích první kusy městského mobiliáře i první moduly domů. Po příslušných pevnostních zkouškách a certifikaci by společnost ICE Industrial Services ráda věnovala prototypy Žďáru nad Sázavou, kde betonové prvky vznikají. 
 
Konkrétně by se jednalo o tištěné lavičky, hřiště nebo domy, které budou moci využívat i obyvatelé dalších měst.
 
Podle šéfa firmy Tomáše Vránka je právě stavebnictví jedním z nejméně modernizovaných oborů a vidí v něm díru na trhu, za posledních 70 let se podle něj technologie téměř nezměnily. Odvětví se potýká s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil a v porovnání s průmyslovou výrobou má nízkou efektivitu.
 
 
Technologie 3D tisku betonu slibuje hrubou stavbu domu až pětkrát rychleji, přesná aplikace betonu přináší až 70procentní úsporu materiálu, oproti klasické technologii lití do bednění. 
 
Tomáš Vránek má pro příští roky v oboru dva ambiciózní cíle.  „V letech 2022 - 2023 realizovat po celém světě sérii staveb domů postavených formou 3D tisku betonu. První z nich by měl být realizovaný již na jaře roku 2022. A v létě roku 2023 uvést ve Žďáru nad Sázavou do provozu první vytištěnou budovu školy na severní polokouli,“ uvedl. 
 
V dlouhodobém měřítku chce ICE Coral vyvinout řešení, které dokáže plně roboticky postavit budovu. V současnosti je to prý běžný postup například při výrobě automobilu.
 
Vývoj technologií 3D tisku kombinuje tisíce let staré obory s novými high-tech technologiemi. Ve snaze propojit špičky akademické a byznysové sféry inicioval ICE Industrial Services založení institutu EIMAC - European Institute for Materials, Automation and Construction se sídlem ve Žďáru nad Sázavou. 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…