Ve skleněných kancelářích daleko od vás někdo rozhodl... Skopeček vystoupil. Jak na energetickou krizi?

29.5.2022 1:59 odp.

„Válka na Ukrajině za mnohými problémy, které naši ekonomiku sužují, nestojí, pouze je prohloubila a akcelerovala,“ konstatuje místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS), jenž byl hostem sněmu Hospodářské komory ČR v Olomouci. Řešením krize podle něj nejsou dotace nebo další nové panevropské přerozdělování. „Jsem přesvědčen, že jsme si inflaci rovněž způsobili především hospodářskou politikou v uplynulých letech, jak uvolněnou měnovou, tak státní politikou. Poměrně bohaté dotace na příjmy v době covidu, které nebyly podložené produkcí, nemohly najít jiný ventil než všeobecný nárůst cenové hladiny,“ popsal. Zastal se i České národní banky.

Ve skleněných kancelářích daleko od vás někdo rozhodl... Skopeček vystoupil. Jak na energetickou krizi?
Foto: Daniela Černá
Popisek: 34. sněm Hospodářské komory ČR

Jan Skopeček připomenul, že celý podnikatelský sektor a celá česká společnost čelí nepříznivým okolnostem. „Když jsme vyhlíželi oživení po dvou covidových letech spojených s opakovanými lockdowny, jejichž účinnost se dnes jeví jako diskutabilní a sporná, přišel vpád na Ukrajinu. Mimochodem, v úterý od něj uplynulo čtvrt roku,“ předeslal na sněmu Hospodářské komory v Olomouci. Skopeček nečekal, že úsilí o konsolidaci veřejných financí bude vystaveno takové zkoušce, jako je válečný konflikt, odehrávající se několik stovek kilometrů od našich hranic. „Taková je bohužel realita dnešních dnů. Má daleko více důsledků, se kterými se musíme vypořádat,“ naznačil.

„Jako ekonom vím, že rolí vlády má být hlavně to, aby podnikatelům neházela klacky pod nohy. Dnes k tomu musí přibýt i aktivní úsilí o nápravu v celé řadě oblastí hospodářské politiky. Je třeba si přiznat, že válka na Ukrajině za mnohými problémy, které naši ekonomiku sužují, nestojí, pouze je prohloubila a akcelerovala,“ vysvětloval dál Skopeček. Naše ekonomika čelí bezprecedentní energetické krizi. „Ta nezačala, když ruské tanky překročily ukrajinské hranice. Začala mnohem dříve. Je výsledkem státních zásahů do energetického trhu s cílem co nejrychleji omezit emise skleníkových plynů a příliš rychle dekarbonizovat evropské ekonomiky. Zvýšení cen energií a energetických surovin jsou toho logicky jasným důsledkem. Řešením podle mého soudu nejsou dotace nebo další nové panevropské přerozdělování,“ vysvětloval.

„Ty nic neřeší, protože neřeší příčinu. Příčinu musíme hledat na začátku. Je jí tlak na alespoň přehodnocení mnohých ambiciózních cílů, které byly stanoveny ve skleněných kancelářích daleko od vašich továren bez ohledu na naše zájmy. K dílčímu usměrnění těchto cílů už dochází. Například zahrnutí jaderné energetiky mezi bezemisní zdroje. To bylo ještě nedávno pro některé státy ještě nemyslitelné. Je to jeden z úspěchů nové koaliční vlády,“ dodal Skopeček. 

Pomáháme napadené Ukrajině, ale bez dodávek ruských energetických surovin se zatím neobejdeme. „Bylo by chybou nalhávat si, že tomu tak není. Zároveň musíme udělat maximum, abychom se závislosti na Rusku zbavili,“ podotýká.

Reagoval také na dvoucifernou inflaci. Její zvládnutí bude vyžadovat mimořádně pevnou fiskální politiku. „Jsem přesvědčen, že jsme si inflaci rovněž způsobili především hospodářskou politikou v uplynulých letech, jak uvolněnou měnovou, tak státní politikou. Poměrně bohaté dotace na příjmy v době covidu, které nebyly podložené produkcí, nemohly najít jiný ventil než všeobecný nárůst cenové hladiny,“ dodává.

ČNB nemá mnoho jiných nástrojů…

Zastal se České národní banky. „Myslím si, že příliš mnoho jiných nástrojů než zvyšovat úrokové sazby nemá. Spíš se ptejme, jestli jsme si nezvykli na historicky nízké úrokové sazby, které v historii nikdy nebyly pravidlem, které podle mého soudu spolu s tisknutím peněz, s kvantitativním uvolňováním, s předlužováním celé řady západních ekonomik nemohly vést k ničemu jinému než k inflaci, které dnes čelíme,“ popsal Skopeček.

Česká vláda se k obřím schodkům snaží přidávat pokud možno co nejméně další veřejné výdaje. „Jsme za to dennodenně ostře kritizováni opozicí, která by chtěla i se současnou inflací dál utrácet a provozovat svou expanzivní rozpočtovou politiku. To by byla obrovská chyba. S inflací se nesmíme smířit, inflace je prostě jeden z nejvážnějších problémů, projev hluboké nerovnováhy v ekonomice, škodí všem včetně podnikatelů,“ uvedl s tím, že s vysokou inflací neexistuje zdravý hospodářský růst a růst blahobytu společnosti.

Žádný zázračný recept neexistuje

A jaké řešení nabízí ODS? „Žádný zázračný recept na dnešní ekonomické problémy neexistuje. Zvlášť když spolu s rostoucí inflací začíná zpomalovat ekonomický růst a roste riziko stagflace. Mix naší hospodářské politiky by však měl sledovat následující – zastavení inflace, návrat ekonomického růstu, konsolidace rozpočtu a zachování elementárního sociálního smíru. Uprostřed množiny bodů tohoto čtyřúhelníku se pohybujeme a není to vůbec žádná jednoduchá úloha,“ popsal.

Podle Skopečka nesmíme vedle velkých témat zapomínat na další dílčí, ale důležitá témata. „Musíme se zaměřit na zkvalitnění vzdělávání, zatraktivnit zkrácené pracovní úvazky, sdílená pracovní místa, abychom alespoň trochu zchladili náš přehřátý pracovní trh. Chceme prosadit nový stavební zákon tak, abychom pomohli sektoru stavebnictví a lidem, kteří čelí neuvěřitelnému nárůstu cen nemovitostí.“         

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Daniela Černá

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …