Ve světě to doutná. Doktor Zbořil ukazuje místa, kde to může bouchnout

21.11.2021 11:37

Politolog Zdeněk Zbořil varuje, že po celém světě pod povrchem doutná celá řada válečných konfliktů; a pokud někdo nerozvážně škrtne sirkou u sudu s prachem, celý svět může vyletět do povětří.

Ve světě to doutná. Doktor Zbořil ukazuje místa, kde to může bouchnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Zdeněk Zbořil má obavu, že tradiční zpravodajství se proměnilo v šíření poplašných zpráv, které stále dokola říkají jedno a totéž: ve světě se něco děje a my se toho máme bát.

A do jisté míry to může být pravda. V komentáři pro server Prvnízprávy.cz Zbořil připomněl, že na světě žijí lidé, kteří v různých částech světa volají po dalším a dalším zbrojení, po nutnosti vytvořit si zásoby na možnou příští válku.

„Když mluvíme o logistice, musí se také vytvořit zásoby energií, které, ať už to budou fosilní paliva nebo nukleární zdroje energie, tak se musí vytvořit servisní zázemí bojových operací, ze kterého budou vzlétat letadla, rakety, vyjíždět ozbrojené jednotky a řetěz těchto základen se vytváří a stále mohutní. Do jisté míry se dá říct, že to nějak systematicky se přibližuje, obkličuje nebo doslova opisuje hranice Ruské federace,“ vyjádřil svůj názor politolog.

Anketa

Co soudíte o think-tanku Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty?

5%
hlasovalo: 11070 lidí
„Švédští vojáci, z tradičně neutrální země, se chtějí ozbrojovat, nebezpečí nám hrozí v okolí Kaliningradu. Okolí koridoru do Ruské federace je téměř obleženo armádami a už ani nevíme kterými. Polsko na běloruské hranici už pomalu střílí, Ukrajina je jako kotel připravený k výbuchu... A tak můžeme jít dál a dál, až dorazíme do toho nyní v Americe velice oblíbeného Indického Pacifiku. Nebo tam někam do vzdálených oblastí Číny, kde nevíme, kdo se chystá vpadnout do Mandžuska nebo nějakým způsobem diktovat plány soustředěným silám připraveným uvést se třeba v Sin-ťiangu do pohybu,“ pokračoval Zbořil.

Při takto obrovském množství zbraní, které dnes najdeme jak na Zemi, tak ve vesmíru, může podle Zbořila dojít i k tomu, že je někdo aktivuje omylem. A může tím rozpoutat katastrofu.

Politolog vyjádřil naději, že světoví lídři dokážou horké hlavy volající po ozbrojeném střetu dál ochlazovat, ale jist si tím není.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…