Ve válce s Ruskem zůstáváme sami, říká exdiplomat Bašta

25.04.2021 7:50

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta má za to, že Česko těžce doplatí na diplomatickou válku s Ruskem, kterou z Baštova pohledu vyvolali novináři a české tajné služby. V této válce podle Bašty zůstáváme osamoceni. Jako už několikrát v dějinách naší země.

Ve válce s Ruskem zůstáváme sami, říká exdiplomat Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Když minulou sobotu večer vystoupili před kamerami premiér Andrej Babiš (ANO) a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ANO), někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se prý nestačil divit. Obočí pozvedl už nad tím, že tisková konference s takto závažnými informacemi se odehrává právě v sobotu večer.

Bašta to přičítá tomu, že o den či dva později mohli informace tak či tak vynést někteří novináři; a právě to je podle exdiplomata problém, protože pokud tajné služby pouštějí informace médiím, v podstatě popírají základní smysl svého fungování.

„Princip sestává v tom, že vybraným žurnalistům jsou sdělovány exkluzivní informace. Některé pravdivé, jiné jen tak napůl, občas totálně vymyšlené. Společným úsilím se zpravodajcům a novinářům podařilo v médiích vytvořit takovou atmosféru, že pouhé označení původu informace znamená záruku její pravdivosti a kvality. Materiály tajných služeb v České republice jsou přijímány bezmála jako Písmo svaté, včetně informační produkce bývalé Státní bezpečnosti, označené zákonem za zločineckou organizaci. Slabé místo této mesaliance novinářů a zpravodajců tkví v tom, že žurnalisté nakonec prozradí úplně všechno. Dokonce i to, co se nestalo a nedozvěděli se to,“ rozzlobil se Bašta v textu pro server Prvnízprávy.cz.

Takovéto chování vede podle Bašty v konečném důsledku k tomu, že v diplomatické válce s Ruskem zůstáváme sami, protože podle informací ruského ministra obrany Sergeje Šojgu cvičení u ukrajinských hranic skončilo a ruské jednotky se stáhnou ze západní části Ruské federace a zdá se, že ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden hledají cesty, jak spolu více komunikovat. „Společně vystoupili na Klimatickém summitu v panelové diskusi,“ napsal Bašta a hned svou myšlenku rozvedl.

„Česká vláda proto pro své protiruské tažení získala jen vlažnou podporu našich spojenců z NATO a EU. Solidárně se zachovali pouze Slováci. Takže, jako již poněkolikáté v našich dějinách, ve válce jsme zůstali sami jako ten kůl v plotě. Naši vládu do této tragikomické situace vmanévrovaly její vlastní služby. Na ně to prozradili novináři,“ konstatuje Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…