Ve východní Evropě by prý mohly být trvale rozmístěny síly NATO

07.05.2014 13:30

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove se domnívá, že krize na Ukrajině a napětí s Moskvou by mohly vést k trvalé vojenské přítomnosti NATO v členských státech ve východní Evropě. Uvedla to dnes agentura AFP.

Ve východní Evropě by prý mohly být trvale rozmístěny síly NATO
Foto: ICZ
Popisek: Bezpilotní letoun
reklama

„Myslím, že bychom o tom měli přemýšlet," odpověděl podle AFP americký generál na otázku, zda situace na Ukrajině může vést ke stálé přítomnosti sil NATO ve východoevropských členských zemích aliance. Usoudil, že NATO v této nové situaci potřebuje zvážit schopnost své vojenské reakce a rozmístění svých sil.

Na společné tiskové konferenci s šéfem kanadského generálního štábu Tomem Lawsonem v Ottawě Breedlove v úterý vysvětlil, že pro alianci je nutné, aby přehodnotila své obranné schopnosti. Podle generála se totiž změnil vztah s Ruskem, které Severoatlantická aliance dosud vnímala jako partnera.

NATO v polovině dubna posílilo obranu východoevropských zemí a zvyšuje přelety svých letounů nad baltskými státy. V Baltském moři a východním Středomoří se mají rozmístit vojenská plavidla. Washington také oznámil vyslání čtyř rot parašutistů, tedy celkem 600 vojáků, na cvičení v Polsku a baltských zemích. Tato rozmístění mají skončit koncem roku, dodala AFP. Breedlove již po pondělním setkání s kanadským premiérem Stephenem Harperem zdůraznil, že Rusko na Ukrajině předvádí, že se nechová jako partner. To by podle tohoto vysokého představitele NATO mělo přimět více členských zemí aliance ke zvýšení výdajů na obranu na dohodnutou úroveň dvou procent hrubého domácího produktu. Česko dává na obranu asi jedno procento HDP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na covid zemřela výrazná členka ODS. Pro PL pravidelně komentovala hrůzy v Praze

17:01 Na covid zemřela výrazná členka ODS. Pro PL pravidelně komentovala hrůzy v Praze

V sobotu zemřela pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru a právnička Jar…