Věci veřejné jsou jako pejsek hledající nového páníčka, naznačil Gazdík

26.06.2013 17:41

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů zdůrazňuje, že vláda Jiřího Rusnoka prakticky nemůže získat důvěru ve sněmovně. O její podpoře otevřeně uvažují jen Věci Veřejné. Jejich předseda Vít Bárta prý Gazdíkovi připomíná pejsky z pořadu „Chcete mě“ České televize, kteří hledají nové páníčky. Vláda Jiřího Rusnoka ale jde proti duchu parlamentní demokracie a navíc prý není vládou odborníků.

Věci veřejné jsou jako pejsek hledající nového páníčka, naznačil Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN). V pořadu prozradil, jak vidí budoucnost nového kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka. Dostane nakonec příležitost k sestavení vlády také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová?  

Prezidentská menšina

Koalici se v zásadě podařilo dohodnout, ačkoli odstupující vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM)  tuto tezi poněkud oslabila. Prohlásila totiž, že o fungování vlády bude třeba jednat. Myslí si to alespoň předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Zároveň zdůrazňuje, že zde určitá většina existuje a měla by čelit „pokusu o puč“.

„Rusnokova vláda je jednoznačně politická,“ prohlašuje Gauzdík. Svědčí o tom nominace Martina Peciny na post ministra vnitra nebo Marie Benešové (ČSSD) na post ministryně spravedlnosti.  „To jsou všechno lidé z okruhu přátel Miloše Zemana a SPOZ,“ podotýká Gazdík, ktedrý kroutí hlavou nad tím, že český prezident učinil bezprecedentní krok. Současná situace totiž ukazuje, že by prezident mohl mít ve sněmovně 81 hlasů, které by bránily rozpuštění sněmovny, a pokud by tuto menšinu kontroloval, teoreticky by zde mohl poměrně dlouhou dobu vládnout prezidentská vláda bez důvěry.

Bárta jako ztracený pejsek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů se v pořadu také pozastavil nad tím, jak se k Rusnokově vládě staví Věci veřejné v čele s Vítem Bártou. Bárta totiž nevyloučil, že by mohl Rusnokovu vládu podpořit.

„Já když jsem viděl vystoupení pana Bárty v úterních Událostech, komentářích České televize, tak mi to připomínalo spíše jiný pořad České televize a totiž Chcete mě, kde ztracení pejsci hledají nového pána,“ prohlásil Gazdík.

Poukázal také na to, že se v tuto chvíli nachází ve zvláštní situaci také opoziční ČSSD. Její předseda Bohuslav Sobotka požaduje okamžité volby, ale zdá se, že statutární místopředseda téže strany Michal Hašek oceňuje jmenování kabinetu Jiřího Rusnoka. Sociální demokraté by si proto podle Gazdíka měli rozhodnout, zda jsou ještě jednotnou stranou nebo již dvěma stranami.

Strany by se měly spojit

Gazdík by ale byl rád, kdyby se strany bez ohledu na směřování doleva či doprava spojily proti postupu prezidenta. Nejde tu prý totiž o jakési stranické zájmy, ale o zachování principů parlamentní demokracie.

Pakliže dojde na druhý pokus ustavení vlády, prezident Zeman by mohl již jmenovat Miroslavu Němcovou premiérkou. A tato vláda již by mohla prosadit rozpočet na příští rok. Problematika rozpočtu je totiž problematikou výsostně politickou a nemůže ji řešit premiér, jenž se neopírá o prakticky o žádného poslance v dolní parlamentní komoře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…