Vědci jsou proti zákonu o Šumavě. Uškodí jí, tvrdí

02.05.2013 23:00

Ministerský návrh o Národním parku Šumava uškodí podle vědců přírodě podstatně více než ponechání stávajícího stavu a zmenší velikost zóny s nejpřísnějším režimem ochrany přírody. Zástupci vědecké obce na to dnes upozornili na semináři o NP Šumava, který se pořádal ve sněmovně.

Vědci jsou proti zákonu o Šumavě. Uškodí jí, tvrdí
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě

Také bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík považuje návrh zákona za mimořádně nešťastný, vyzval dnes MŽP, aby ho ze Sněmovny stáhlo. Do takzvaného prvního čtení má jít ve Sněmovně sporná norma už příští úterý.

Vznikají i další návrhy

Ministerský zákon naopak podporují jiní odborníci a někteří zástupci obcí. Chtějí, aby norma stanovila jasná pravidla, která podle nich doposud chyběla. Ve Sněmovně je v současné době také kontroverzní návrh Plzeňského kraje, pro něj už ale vznikl pozměňovací návrh.

"Návrh nepochybně nestáhneme... I v dnešní debatě bylo vidět, že názorové spektrum je strašně široké, bohužel, když to řeknu sportovní terminologií, je Parlament ten největší suverén. Všichni mají stejnou možnost přesvědčit své poslance...," řekl ČTK náměstek MŽP Tomáš Tesař. Podle stínového ministra životního prostředí Vladimíra Špidly (ČSSD) by se měly brát v úvahu i socioekonomické aspekty problémů na Šumavě. Zákon by měl zvážit podle něj všechna protichůdná stanoviska a najít kompromis vhodný pro širokou společnost.

Vědci v čele s profesorem Pavlem Kindlmannem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se dnes ohradili proti tvrzení ministra Tomáše Chalupy (ODS). Ten prosazuje návrh jako největší úspěch české ochrany přírody za posledních 20 let. Žádají, aby se zonace tvořila vědeckými metodami z map výskytu chráněných biotopů a organizmů, ne na základě pohledu lokálních politiků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…