Vědci zakládají centrum, bádající o nebezpečí Číny. Do Olomouce si k tomu přivezou experty i z USA

01.03.2019 7:27

Na vliv Číny a její nástroje, kterými jej ve světě uplatňuje, se rozhodl zaměřit tým expertů Univerzity Palackého v Olomouci. „Pro Čínu nejsme tak daleko,“ říkají autoři záměru Sinofon, projektu za zhruba 175 milionů korun z fondů EU. Nejen na kauze Huawei nebo aktivitách čínské finanční skupiny CEFC se podle nich ukazuje, jakým globálním hráčem se Čína stala, píší Lidové noviny.

Vědci zakládají centrum, bádající o nebezpečí Číny. Do Olomouce si  k tomu přivezou experty i z USA
Foto: B. Richterová
Popisek: Česko-čínská konference o spolupráci mezi Cangzhou City a partnery v České republice

Do výzkumu se má během následujících pěti let zapojit na padesát expertů - sinologů, lingvistů, politologů, antropologů či etnologů. Olomoučtí vědci mají ambice se svým projektem Sinofon vystupovat i veřejně, prozradil prorektor Petr Bilík.

Součástí tohoto záměru bude podle akademiku také vznik think tanku s pracovním názvem Central European Institute of Asian Studies (CEIAS). Jelikož je podle nich Čína natolik aktuálním zásadním tématem, je třeba think tank, který poskytne strategické analýzy a odpoví na palčivé otázky doby.

Tato nová platforma tak má nabízet objektivní informace i pro českou politiku a hospodářství. „Snažíme se formulovat náš autonomní diskurz o tom, co Čína je a jak se vztahuje ke svým sousedům,“ sdělil lingvista František Kratochvíl, jenž do Olomouce přišel z elitní univerzity v Singapuru.

Experti chtějí Čínu sledovat zvenčí, aby prý předešli sinofobnímu a sinofilnímu pohledu. Studovat chtějí její působení i na okolní státy v Asii, hospodářské a kulturní aktivity. Ale také čínské prsty vstrkávané do Ruska, na Tchaj-wan, do Vietnamu, na Filipíny anebo i do Střední Asie. „Ekonomický vliv Číňanů už je tam viditelný - investují obrovské sumy do výstavby, do bank. Studie zmiňují, jak Austrálie ztrácí v regionu vliv,“ uvedl kulturní antropolog Martin Soukup.

Ve výzkumném týmu působí velká část cizinců. Kromě Němců, Slováků či Číňanů se v něm ukáží i špičkové osobnosti jako je Viktor H. Mair z University of Pennsylvania (čínská literatura, menšiny Tocharů), Allen Chun, specialista na čínskou diasporu, či Svetlana Jacquessonová věnující se Střední Asii.

Olomoučtí vědci jsou otevření spolupráci. Konkrétní témata hodlají řešit i se sinology z Univerzity Karlovy či s lidmi z Orientálního ústavu Akademie věd.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…