Vědecká rada ÚSTR se rozpadá, skončil i první náměstek

15. 4. 2013 12:19

Vědecká rada Ústavu pro studium totality se rozpadla, na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana a vývoji v ústavu odešlo už 12 z 15 členů. S novou ředitelkou Pavlou Foglovou se nedohodl na další práci 1. náměstek Eduard Stehlík. Z ÚSTR odchází, mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánkové.

Vědecká rada ÚSTR se rozpadá, skončil i první náměstek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů
reklama

"Odchod pana Stehlíka mě hodně mrzí," sdělila Foglová prostřednictvím svého mluvčího. "Je to respektovaná osobnost a počítala jsem s ním. Jenomže nechtěl zůstat ani ve funkci náměstka, ani nechtěl přijmout jiné adekvátní - ředitelské místo," uvedla.

Politické tlaky?

"K odborným bodům mé koncepce sice neměl zásadní námitky, ale nesouhlasí třeba s tím, že by měla být odvolána ředitelka Archivu bezpečnostních složek, přestože si váží odborných kvalit paní Ptáčníkové, která by měla nastoupit na její místo," dodala.

Hermana rada ústavu odvolala minulou středu kvůli nespokojenosti s prací. Herman považuje odvolání za politické motivované. Jeho nástupkyně Foglová poté avizovala menší personální změny. O činnost ÚSTR, pod který spadá Archiv bezpečnostních složek s archiváliemi z dob komunismu, se nyní přou především ODS a ČSSD, navzájem se viní z politických tlaků. Hermana dnes přijme premiér Petr Nečas (ODS).

Vědecká rada je odborný poradní orgán pro badatelskou činnost ÚSTR. Členy na návrh ředitele ÚSTR schvaluje hlavní rada instituce. Členové vědecké rady se například vyjadřují k výroční zprávě a ročním plánům badatelské a ediční činnosti. Funkce člena vědecké rady je na rozdíl od člena hlavní rady neplacená. Na členství ve vědecké radě rezignovali nejnověji historik Igor Lukeš, ředitel studijního programu o studené válce na Harvardské Univerzitě Mark Kramer a Alena Šimánková z Národního archivu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…