Věděli jsme, že je to celé špatně, prohlásil k eurodotacím Čunek

03.07.2014 22:44

Mezi lety 2007 až 2013 se Česku příliš nedařilo čerpat evropské peníze. Nejčernější scénář dnešních dnů počítá dokonce s tím, že můžeme přijít až o 60 miliard. Exministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) přiznává, že někdejší vláda Mirka Topolánka udělala chybu. Současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) si ale uchovává optimismus. A vysvětluje proč.

Věděli jsme, že je to celé špatně, prohlásil k eurodotacím Čunek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Česká vláda hledá cesty, jak zachránit maximální možné množství evropských dotací pro Českou republiku. Napomoci mají především záměry opravit historické památky nebo nákup nových sanitek. Podaří se ale peníze opravdu zachránit a budou využity opravdu efektivně? O těchto otázkách diskutovali ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) a exministr pro místní rozvoj, senátor Jiří Čunek.

Měli jsme si dupnout, míní Čunek

Nejčernější scénář podle ministryně Jourové počítá s tím, že přijdeme až o 60 miliard korun, ale Jourová doufá, že konečná bilance bude mnohem pozitivnější. „Bylo by to tragické,“ poznamenal Čunek. A kdo za tak velkou ztrátu může? Čunek uznal, že svou vinu na tom nese i on sám jako exministr. Celá politická reprezentace byla dohodnuta na tom, že tady bude struktura 24 programů a my, kteří jsme se v tom trochu vyznali, jsme věděli, že je to celé špatně. ... Můj plán byl maximálně tři,“ podotkl Čunek.

V dubnu 2007 prý vedl debatu s tehdejším premiérem Topolánkem, že dojde k redukci programů, ale později oba pánové došli k názoru, že vzhledem k tehdejší politické situaci neměla vláda dost síly tyto změny prosadit. Zpětně ale Čunek poznamenává, že si možná měl „dupnout“, vláda měla teoreticky padnout a, pokud by vláda přežila, skutečně čerpání zjednodušit.

„Myslím, že chyba nebyla v počtu programů,“ oponovala Jourová. Problém byl podle jejího názoru spíše v nastražení min především na samotné žadatele, kteří se museli vypořádat se složitostí podávání žádostí. A další chybou bylo, že v časech ekonomické krize nedošlo k přenastavení programů.  

IT projekty

Jourová ale také ve studiu poznamenala, že existují projekty, které dnes mají schválená stavební povolení, a je u nich tedy možné čerpat evropské peníze relativně rychle. To se týká především rekonstrukce historických památek. Žadateli v této oblasti jsou Národní památkový ústav nebo města, která již mají s evropskými dotacemi své zkušenosti.

Na přetřes přišla i podpora IT projektů, na tu by mohly jít až dvě miliardy korun. Jourová je však v této oblasti poněkud opatrnější. Ačkoli přišly žádosti až o dvě miliardy korun, ministryně trvá na tom, že je nejprve potřeba sjednotit IT projekty v celé zemi, aby spolu jednotlivé systémy komunikovaly, a pokud se to nepodaří, bylo by lepší evropské peníze raději přesunout jinam.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…