Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu

18.04.2021 11:26

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byly podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Z Česka bylo na základě toho vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. K celé věci se nyní vyjádřili zástupci Senátu v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Všichni předstoupili v černém oděvu.

Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Vedení Senátu komentuje informace o ruském podílu na výbuchu ve Vrběticích

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

10%
90%
hlasovalo: 11505 lidí

„Často říkám, že Senát je ochránce svobody a demokracie, a nyní bych k tomu ještě přidal, že jsem přesvědčen, že v takové situaci, o které jsme včera byli informováni, je potřeba, abychom co možná nejdříve, vyjádřili své stanovisko, respektive abyste měli možnost se rychle seznámit s názory členů horní komory. Senát dlouhodobě bojuje proti negativnímu vlivu Ruska a dalších nedemokratických mocností, a dlouhodobě na to nebezpečí, které nám hrozí, upozorňujeme. Včera jsme se dozvěděli z úst premiéra a ministra vnitra, že ta upozornění nebyla planá a nejsou planá. Zdá se totiž, že je téměř jisté, neboť k tomuhle prohlášení českého premiéra existují jednoznačné důkazy, že se na výbuchu skladů ve Vrběticích podílely ruské tajné služby,“ zahájil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

„Pokud se toto prokáže, tak musíme považovat počínání ruských tajných služeb za velmi závažný projev agrese a nepřátelství, které lze označit i jako akt státního terorismu. Je nutné na to jasně a sebevědomě a tvrdě reagovat. Za český Senát si dovoluji připomenout a připomínat, že tento terorismus byl odhalen díky práci českých zpravodajských a bezpečnostních složek. A je třeba jejich práci například politickým spektrem ocenit a poděkovat jim za to,“ dodal Vystrčil. 

„Je nutné si uvědomit, že je potřeba, abychom tuto práci těchto složek, které se staraly o naši bezpečnost, respektovali, neboť jsou zárukou naší bezpečnosti. A měli by jit respektovat, tu práci, všichni ústavní činitelé. Jsem také přesvědčen, že je nutné, abychom nyní udělali vše pro zvýšení bezpečnosti České republiky. A musíme se zbavit prorůstání ruského vlivu do českých, politických společenských a ekonomických struktur,“ sdělil Vystrčil.

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

„Jsme přesvědčeni, že je nutné upevňovat partnerské vazby na naše spojence, zejména na spojence v NATO a v EU. Musíme je informovat o bezpečnostní situaci v České republice a požádat je o podporu a solidaritu. Těm, co tak již učinili, děkujeme a velmi si toho vážíme,“ podotkl Vystrčil. „Nejedná se o akutní ohrožení naší země a našich občanů,“ zdůraznil Vystrčil. 

„Považujeme za nutné, aby premiér České republiky inicioval společný postup v rámci EU a NATO proti narůstání ruského vlivu, a jsme jako členové českého Senátu připraveni být tomu i na úrovni parlamentní diplomacie maximálně nápomocni,“ dodal Vystrčil. 

„Nesmíme také zapomínat na hodnotovou a symbolickou rovinu, která se formuje a projevuje třeba i prostřednictvím výběru typu zahraničních návštěv nebo prostřednictvím účasti našich činitelů na různých oslavných a jiných akcích. Tím přece jasně dáváme najevo, kdo je náš přítel, kdo je náš spojenec, a u koho tomu tak není. A pokud někteří ústavní činitelé se v tomto smyslu chovají tak, že naši zahraniční politiku dezorientují, tak to rozhodně dobře není,“ podotkl Vystrčil. Podle jeho slov mají také občané právo na informace ohledně postupu vládních činitelů. 

Česká republika je dle Vystrčila suverénní, samostatný a svrchovaný stát. „Máme spojence, díky tomu máme i svobodu. V roce 1989 jsme nabrali správný kurz a nesmíme připustit jeho změnu,“ uzavřel Vystrčil. 

Jeho slova následně doplnil místopředseda Senátu Jiří Růžička. „Pan předseda Senátu několikrát mluvil o tom, jak se Senát napříč politickými kluby otázce bezpečnosti týkající se vlivu Ruské federace na Českou republiku opakovaně věnuje. Nedávno jsme přijali usnesení, které se přesně tohoto bodu týká, v souvislosti s dostavbou Dukovan. A celý Senát napříč politickými kluby s jedinou výjimkou přijal usnesení. Říkám to proto, že otázka bezpečnosti České republiky a otázka bezpečnosti v souvislosti s vlivem Ruské federace je něco, co český Senát zajímá, a to, co včera premiér oznámil, je věc mimořádně závažná, které už se teď věnuje naprostá většina lidí ze Senátu,“ dodal. 

„Jak je možné, že se vláda tak lehkomyslně a řekněme i nedbale nevěnovala varování bezpečnostních služeb a slovy ministra Havlíčka oznámila, že přizve k dostavbě Dukovan ruský Rosatom? V době, kdy nepochybně o celé záležitosti, kterou dnes projednáváme, musela mít nějaké informace?“ ptal se dále Růžička. „Proč už dále neřešila Česká republika přítomnost tak obrovského množství diplomatů z Ruska v České republice? 140 lidí je naprosto bezprecedentní počet a ukazuje se, že ne všichni se zdaleka věnují diplomatické práci,“ dodal Růžička, jenž je senátorem za Prahu 6. Zde právě sídlí ruská ambasáda. 

„A proč se k celé věci jasně nevyjádřil prezident Miloš Zeman?“ ptal se dále Růžička. Prezident Miloš Zeman se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka k situaci vyjádří příští týden v neděli. 

„Dotknu se ještě jiné oblasti, která souvisí s teroristickým činem ve Vrběticích,“ zahájila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. „Agrese, která zasáhla vážně občany České republiky. To je sitauce, která nastala po tomto teroristickém činu. Víme, že tam zemřeli i lidé. Byli to dva otcové rodin. Víme také, že se obce a jejich občané ještě několik let, a vlastně i do dnešního dne, potýkají s negativními důsledky tohoto teroristického činu. A Česká republika? Ztráta, která je, tak přesahuje více než 1 miliardu. Myslím, že je namístě vyzvat vládu, aby zahájila kroky a začala žádat o řádné odškodnění celé této situace, která bohužel nastala. Ukrajina, Velká Británie a Novičok a nyní Česká republika – Morava. Dovídáme se, že ta se také stala předmětem činnosti a agrese ruských tajných služeb. Já musím říct, že mně velice vadí zlehčující vyjádření, která se objevují a objevovaly k současné bezpečnostní situaci. Myslím si, že právě informace, které přišly, jsou bohužel ale velmi tvrdou odpovědí na tyto zlehčující řeči, které by mohly ve svém důsledku poškodit bezpečnost a obranyschopnost naší země právě v rámci našich spojeneckých vazeb v NATO a EU,“ uvedla.

Závěrem se pak vyjádřil i senátor Pavel Fischer. „Scházíme se v historicky vážnou chvíli. Dva lidé zemřeli, byli to občané České republiky. Na našem území. A zabíjel nikoliv nějaký zfanatizovaný terorista, kolik jsme se jich báli tady u nás, ale zabíjeli muži v uniformě, vojáci, kteří poslouchají rozkazy, kteří slouží Ruské federaci a kteří vzápětí dostali doma vyznamenání od prezidenta Ruské federace. Jedná se o akt terorismu, o akt státního terorismu, o akt násilí země, se kterou Česká republika má uzavřenou smlouvu o spolupráci a přátelství. Toto není akt spolupráce, toto není akt přátelství. A já očekávám a předpokládám, že jako v každé slušné společnosti i tady Ruská federace bude spolupracovat na vyšetření všech otazníků, které tento hrůzný teroristický čin na našem území, na suverénním území České republiky, vyvolal,“ řekl Fischer.

„Podporuji proto vyhoštění 18 diplomatů Ruské federace. Je to ale jenom první krok. Když čteme pozorně výroční zprávy BIS, víme, že tady neoperují pouze aktéři za GRU, ale že jsou tady i další zpravodajské služby. Například FSB. Bude mě proto velmi zajímat, jaké další kroky česká vláda připravuje. Je potřeba postupovat koordinovaně,“ dodal Fischer.

„Musíme si doma udělat pořádek. Jak je možné, že se u nás ještě minulý týden mluvilo o tom, že u nás snad budou stavět státní ruské firmy klíčový prvek kritické infrastruktury u nás, Jadernou elektrárnu Dukovany? Jak je možné, že ještě minulý týden vicepremiér se chystal jednat v Moskvě o vakcíně, která působí tak, že dokonce už způsobila pád vlády na Slovensku. Náš výbor, výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost, se těmito otázkami trvale zabývá. To, co se stalo, pro nás není žádným překvapením,“ podotkl Fischer a zdůraznil, že Česku vyjádřila podporu řada představitelů států EU. Naposledy například i britský ministr zahraničí Dominic Raab.

„Nejsme v tom sami. Tato chvíle je velmi vážná a vyhoštění 18 diplomatů je krok, který má naši absolutní podporu. Je to ale pouze krok první. Musíme pracovat s vládou, aby se nezastavila,“ zakončil Fischer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…