Vejprask, Sobotko. Vejprask. Další komentář včerejšího katastrofálního výsledku ČSSD

03.04.2017 11:35

O vejprasku sociální demokracie napsal na serveru NeviditelnýPes.cz publicista a komentátor Ondřej Neff. V posledním volebním modelu, jenž včera ukázala Česká televize, totiž sociální demokraté získali jen 12,5 procenta. Sice skončili druzí, ale oproti hnutí ANO je to výrazný propad. Třetí komunisté na ně pak velmi dotírají.

Vejprask, Sobotko. Vejprask. Další komentář včerejšího katastrofálního výsledku ČSSD
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně
reklama

„Dvanáct a půl procenta, to je opravdu hodně silná káva a tu musí teď srkat sociální demokraté po zveřejnění poslední sondy veřejného mínění. Možná je to průzkum nepřesný, možná je o nějaké procento vedle, nicméně je zřejmé, že ANO má plus mínus dvojnásobnou podporu veřejnosti,“ zkonstatoval v té souvislosti Neff ve svém komentáři s titulkem ,,Vejprask na nečisto".

Původní text ZDE

Podle jeho názoru vadí lidem zřejmě osoba premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Ale Sobotka byl v čele i tenkrát, když partaj vyhrála volby. Je v čele po celou dobu, kdy je v zemi konjunktura, kdy nezaměstnanost je menší problém než nedostatek pracovních sil, kdy rostou platy a hlavní starost je, aby rostly víc než dosud. Jelikož žádná tvrdá ani měkká data nejsou, je dobře se uchýlit k logice a úsudku,“ zkonstatoval s tím, že část veřejnosti nepochybně táhne za prezidentem Milošem Zemanem a ministrem financí Andrejem Babišem. 

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

5%
20%
56%
13%
hlasovalo: 10837 lidí

„Vůči Babišovi nasadila sociální demokracie všechny svoje síly s výsledkem, jak se ukázalo, nulovým. Vůči Zemanovi projevuje bezradnost. Neví si s ním rady, jeho špičky se Zemana bojí, vystoupit si proti němu netroufnou, tak mu padoušsky mažou schody. Jedna i druhá taktika, jak vidno, nefunguje. Jeroným Tejc zřejmě projevil mimořádnou prozíravost, když oznámil s touhle partou rozvod. Takto napovídá logika a úsudek: Vymezování se nefunguje. Zapůsobil by obrat o 180 stupňů?“ zamyslel se i nad tím, jak by mohl vypadat obrat. Podle jeho slov by znamenal podporu Zemana v prezidentské volbě. 

Ale nejen to. „Pokud jde o ANO, pak asi by to znamenalo připustit, že dobré ovoce přinesla spolupráce dvou politických nesourodých entit. Jedna je sociální, druhá pragmatická. Jedna rozhazuje veřejné peníze lopatou, jako všechny levicové subjekty, druhá se snaží kasu udržet pohromadě,“ dodal s tím, že by to zkrátka snamenalo opustit strategii hnojometu na Andreje Babiše. 

„Tím pádem to znamená vzdát se myšlenky na vítězství ve volbách,“ uzavřel. Podle něj půjde nyní hlavně o to, zda to bude důstojná prohra s velkým koaličním potenciálem, nebo ostudný výprask s následkem rozkolu v partaji a odchodu do potupné opozice. Nyní to prý vypadá na druhou variantu.

Neff však není jediný, kdo se do ČSSD obul.

„To už je pro Sobotkovu ČSSD doslova debakl, ale zasloužený,“ poznamenal k průzkumu advokát a proruský aktivista, někdejší senátor za ČSSD Jiří Vyvadil. Dvacetiprocentní ztráta na Babišovo ANO je podle něj šílená. „Těch důvodů je samozřejmě více: Tím hlavním, že Sobotka nechápe, že už svou existencí ČSSD škodí. Tím daleko jasnějším je až únavná a nudná trvalá antibabišovská kampaň. Na ty údajné problémy s dluhopisy, které kdysi založil Kalousek, ale dnes je vyčítá jen Babišovi, skočily jako idioti všechny politické strany. Zvlášť mě šokovala KSČM, která takhle Kalouskovi slouží. Mimochodem, nijak jí to samozřejmě nepomáhá,“ poznamenal Vyvadil. Babiše podle něj tato kampaň opět jasně posiluje. „Není možné soudit, s kým ANO půjde do koalice, ale lze soudit, že má rozhodně několik variant. A to je rozumné. Evidentně je ANO politickým hegemonem naší politické scény a bude zajímavé, s kým premiér Babiš vytvoří vládu...,“ zkonstatoval.

Průzkum ZDE

Bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD) se pak k průzkumu vyjádřil poměrně jízlivě. „Teď mi volal jeden novinář, abych okomentoval průzkum veřejného mínění, kde je ČSSD na 12,5 procenta. Řekl jsem mu, ať se obrátí na vedení ČSSD, že já se jdu raději dívat na fotbal. Jen že mě děsně štve bezmocně pozorovat, kam spěje strana, se kterou jsem spojil téměř 40 let svého života,“ uvedl. 
 
„Babišiáda vám nějak nevychází a vypráskejte ku-va toho Sobotku,“ napsal si pak na sociální síti jeden ze zakladatelů skupiny na podporu prezidenta Miloše Zemana, Vilém Rössler.

Publicista a vědec Boris Cvek pak výsledek ČSSD okomentoval s pomocí matematiky. „ČSSD na necelých 13 %... To už je jako za Grosse. ANO by udělalo většinu jak s ČSSD, tak s KSČM, tak s ODS (tam jen 101). Všechny strany bez komunistů a bez ANO 90 mandátů (včetně Okamurových 12 mandátů), tedy protibabišovská koalice by musela mít podporu komunistů a zároveň by v ní musela být pravice... Levice celkově 63 mandátů, o 20 méně než dnes, ANO by stouplo o 34 mandátů ze 47 na 81,“ vypočítal Cvek.

„Tohle začíná bejt hodně divný. Babiš se ani nehne a ČSSD spadne o 8 procent? Takže Sobotka to totálně, ale totálně podělal? A kam šlo těch 8 % od ČSSD?“ zeptal se občanský aktivista Tomáš Peszyński ve svém příspěvku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…