Velezrada! Známý advokát Kolja Kubíček mluví o sesazení Miloše Zemana za puč v ČSSD

31.10.2013 11:57 dop.

Miloši Zemanovi už nikdo neuvěří, že je prezidentem, který nezasahuje do vnitřních záležitostí politických stran. Shodují se na tom odborníci poté, co byla prozrazena původně utajovaná schůzka hlavy státu s částí vedení sociální demokracie v Lánech těsně po vyhlášení volebních výsledků, jejímž důsledkem byla snaha o svržení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Velezrada! Známý advokát Kolja Kubíček mluví o sesazení Miloše Zemana za puč v ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zeman podepisuje svůj portrét

Anketa

Má Bohuslav Sobotka odejít z čela ČSSD? (anketa vypsána 29. října)

38%
62%
hlasovalo: 10436 lidí

Podle advokáta Kubíčka by mohl jednat velezrádně, popřípadě porušil jinou část ústavního pořádku. „Je to útok na demokratické principy,“ řekl právník ParlamentnímListům.cz ke krokům prezidenta Miloše Zemana, protože šlo podle něj o jasný puč zosnovaný prezidentem proti demokraticky zvolenému vedení politické strany, o které se předpokládalo, že jako vítězná strana ve volbách bude sestavovat vládu. Ale i ti, kteří si myslí, že jednání prezidenta nesplňuje znaky trestného činu velezrady, souhlasí, že klíčovým zájmem Miloše Zemana je pomstít se kritikům a pomocí svých příznivců v sociální demokracii převzít ve straně moc.

Jednání nesmí směřovat proti demokratickému řádu republiky

Jednání hlavy státu považuje advokát Kolja Kubíček za extrémně závažné jednání. Poukazuje na znění Ústavy, ve které se uvádí, že „velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Je přesvědčen, že kroky nejvyššího ústavního činitele by mohly naplňovat znaky tohoto činu. „Pokud se prokáže, že prezident bezprostředně po konaných volbách vyhlášení výsledků voleb jednal tak, že chtěl pomocí vnitrostranického puče ve straně, která zvítězila, odstranit její řádně zvolené vedení a pomocí jemu spřízněným politikům zmocnit se vlivu na tuto stranu a tedy na celou společnost, a dokonce ustanovit osoby z této vítězné strany k jednání o budoucí vládě, pak jednal proti demokratickému řádu republiky – tedy jednal ( ve smyslu Čl. 65 Ústavy ČR ) velezrádně, popřípadě porušil jinou součást ústavního pořádku . Pro obě jednání, jak velezrádné tak i pro porušení jiné součásti ústavního pořádku může Senát – se souhlasem Poslanecké sněmovny – ( nebo i bez něj) podat proti němu ústavní žalobu k Ústavnímu soudu,“ upozornil advokát Kubíček.

Podle profesora Pavlíčka není jasné, o čem schůzka byla

Odborník na ústavní právo profesor Václav Pavlíček to zas tak dramaticky nevidí. „Ze samotného faktu, že se setkají nějací politici s prezidentem republiky, prý nic nevyplývá, pokud se neví, o čem schůzka byla,“ poukázal známý právník na to, že i když samotní aktéři nakonec potvrdili setkání s Milošem Zemanem v Lánech, nepřiznali, zda a jak tato schůzka přispěla k jejich jednání na předsednictvu strany, kde vyloučili předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku z povolebních vyjednávání o sestavení vlády. „Domnívám se, že to byl politicky hloupý postoj těch, kteří se po volbách pokusili svrhnout předsedu ČSSD Sobotku, ale to mluvím o politických, ne o ústavně-právních aktech,“ dodal k současnému dění v sociální demokracii odborník na ústavní právo.

Nejde o ústavně-právní problém, ale o problém politický

Profesor Pavlíček vysvětlil ParlamentnímListům.cz, že nejde o ústavně-právní problém, ale spíš o problém politický. Zákulisní jednání, které se snažili aktéři utajit před veřejností, médii i vlastními spolustraníky, profesor Pavlíček přirovnal ke snahám bývalých prezidentů mluvit do jednání politických stran, například k projevu Václava Havla na shromáždění v pražském Rudolfinu v prosinci 1997, kde kritizoval společenské poměry i ekonomické problémy krátce poté, co se v listopadu kvůli nejasnému financování ODS rozpadla vláda Václava Klause.

Jak posuzuje roli prezidenta v této politické kauze? „Když vycházím z toho, že má moderovat politická jednání, aby byla dosažena většina v parlamentu, nevidím v jeho setkání s politiky sociální demokracie žádné porušení ústavy,“ nesouhlasí s názorem advokáta Kolji Kubíčka profesor Pavlíček. Ale připouští, že je možné to považovat za problém politické vhodnosti, politických principů.

Nikdo nebude prezidentovi věřit, že nezasahuje do vnitřních záležitostí politických stran

Politolog Tomáš Lebeda doufá, že první místopředseda ČSSD Michal Hašek vyvodí ze svého jednání osobní politickou odpovědnost. „Takhle otevřeně lhát v médiích, lhát voličům, lhát vlastní straně, to je podle mne za hranicí všeho, co je představitelné,“ řekl ParlamentnímListům.cz. „Druhá věc je, že je to velký problém i pro prezidenta republiky, protože teď už bude těžko obhajovat pozici, že je prezidentem, který nezasahuje do vnitřních záležitostí politických stran. To ovšem neznamená, že se do budoucna o něco takového opět nepokusí," dodal Lebeda. A vypovídá to podle něj o tom, jakým způsobem chce prezident svůj úřad vykonávat a v čí prospěch. „Je evidentní, že Miloš Zeman hledá na politické scéně nějakou sílu, skrz níž by mohl realizovat své politické a zejména mocenské zájmy,“ prohlásil.

Miloš Zeman chce mít mocenskou základnu pro posílení své moci

Podle politologa Jana Bureše je dlouhodobě známo, že klíčovým zájmem Miloše Zemana je pomstít se všem, kteří ho neuznávají, kteří tvoří zejména v sociální demokracii jakousi opozici. „Zjednodušeně to bývá prezentováno jako seznam zrádců, kteří nevolili Miloše Zemana prezidentem před deseti lety, ale je to složitější: jde o spor o pojetí sociální demokracie dlouhodobě,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. Miloš Zeman se prý pokouší získat v ČSSD svoje příznivce a hlavně prostřednictvím nich se snaží stranu převzít a přizpůsobit ji svému obrazu, své představě o politice. „Zvlášť když SPOZ neuspěla ve volbách, zaměřil se na sociální demokracii, protože potřebuje mocenskou základnu, která by posilovala jeho moc,“ konstatoval politolog, že je to důsledek určitého záměru, který byl připravován dlouho před volbami. „A když se po volbách ukázalo, že SPOZ nebude mocenskou základnou prezidenta, pokusil se spolu se svými příznivci sociální demokracii převzít. Přepočítali se, když podcenili reakci veřejnosti, nižších složek ČSSD, členů i nečlenů, kteří se staví na stranu Sobotky,“ poznamenal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pučisté by bez podpory Zemana nenašli k puči odvahu

Politolog potvrdil, že by tento nepodařený pokus o získání moci v ČSSD nazval pučem. „Samozřejmě, jednoznačně. Převrat nebo puč je normální termín používaný v odborné literatuře. Bylo evidentní, že už od léta příznivci Miloše Zemana v sociální demokracii pracovali na oslabení sociální demokracie, zpochybňovali, že Sobotka je lídrem strany a že má právo na post premiéra, dělali všechno pro slabý výsledek strany ve volbách, počkali si na to a pak to všechno shodili na Sobotku. Sami se z toho snažili vyvinit, když tvrdili, že dělal kampaň sám, že je k tomu nepřipustil. Proč se proti tomu tedy nepostavili? To byly jen účelové řeči, aby zakryli, že se po dohodě se Zemanem pokusili Sobotku odstřelit,“ kritizuje Michala Haška a jeho spojence, kteří se podle Bureše cítili velmi silní, protože měli za zády prezidenta. „Je to silný hráč, zejména když po volbách rozhoduje, kdo bude premiérem. Na tom to celé stálo. Že jmenuje premiéra, kterého mu vybere strana, a pučisté měli zařídit, že ČSSD vybere někoho jiného, třeba Haška. Posilovalo je vědomí, že prezident stojí za nimi,“ míní politolog Jan Bureš, že by pučisté bez posvěcení hlavy státu nenašli k tak bezprecedentnímu kroku odvahu.

Nepodařený pokud o převzetí moci nad ČSSD poškodí i image prezidenta

Politolog je přesvědčen, že pokus o převzetí moci nad sociální demokracií prostřednictvím svých příznivců poškodí i samotného Miloše Zemana. „Určitě ho to poškodí, a o to víc, že se pokus o převrat nepovedl. Kdyby se povedl, řada informací by se nedostala na veřejnost, zůstala by utajena. A postupně budou možná vylézat na světlo další informace. Povaha pokusu o převrat je tak odsouzeníhodná, že řada Zemanových voličů bude zklamaná z prezidenta i jeho politických metod,“ soudí Jan Bureš. Ale sám Miloš Zeman podle něj nikdy veřejně nepřizná svůj omyl. „Bude hledat důvody a výmluvy, ale nijak se nezmění. Může taktizovat, že pověří Sobotku vyjednáváním o vládě a bude dělat všechno pro to, aby pokus zkrachoval. Nebo se může domluvit s někým jiným, třeba Andrejem Babišem,“ je přesvědčen politolog, že se Miloš Zeman ani po nezdařeném puči v ČSSD nevzdá.

Neumětelové v sociální demokracii neumějí udělat ani převrat

Miloš Zeman nezdařenou akci bude podle Jana Bureše třeba interpretovat jako záležitost sociální demokracie, s kterou nemá nic společného, účelově se bude snažit všechno svalit na ty „neumětely v sociální demokracii, kteří neumí udělat ani převrat“. „Hašek sloužil Zemanovi jako mouřenín, aniž si toho byl vědom. Zeman se od něj teď distancuje, nebude se s ním chtít spojovat, když nevyšlo, aby přes něj stranu ovládl. Haška obětuje, ale nepochybuji, že se bude pokoušet dál do ČSSD zasahovat,“ prohlásil politolog, protože dlouhodobým cílem Zemana je podle něj zbavit sociální demokracii lidí, jako je Sobotka, Zaorálek, Dienstbier, Gajdůšková. „Teď možná i Milan Štěch a další, kteří se snaží nějakým způsobem směřovat stranu modernějším liberálnějším směrem, aby to nebyla strana, která bude akceptovat poměrně drsné, až možná násilnické metody Miloše Zemana. Strana se dodnes nevyrovnala s tou pasekou, kterou v ní zanechal Zeman,“ nešetří kritikou vůči někdejšímu šéfovi sociální demokracie politolog Jan Bureš.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…