Velká Sobotkova čistka. Chce prý nahradit sedm hejtmanů, vesměs oponentů

18.07.2015 9:26

Již nyní se začíná vedení sociální demokracie připravovat na krajské volby, které čekají Českou republiku příští rok na podzim. A to i za pomoci průzkumů veřejného mínění. Součástí příprav je také snaha zbavit se některých dosavadních hejtmanů, kteří buď nepatří mezi spojence stranického předsedy Bohuslava Sobotky, nebo ti, jež figurují v kauzách. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Velká Sobotkova čistka. Chce prý nahradit sedm hejtmanů, vesměs oponentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Podle nich už dostaly krajské a okresní organizace ČSSD výzvu, aby do Prahy poslaly jména potenciálních lídrů pro blížící se krajské volby. V srpnu bude mít vedení strany k dispozici výsledky sociologického šetření, na jehož základě se na podzim budou v regionálních organizacích vybírat kandidáti na hejtmana. „Pracujeme přitom v omezeném rozsahu i s výzkumy veřejného mínění,“ přiznal premiér Sobotka. O tom, kdo bude za ČSSD v krajských volbách kandidovat, definitivně rozhodnou členové strany v primárkách.

Personální přepřahání se má týkat moravských regionů a také Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Sobotka už nechce mít za jihomoravského hejtmana Haška. Náhradu za něj ale nemá

Podle informací listu Sobotka nestojí o to, aby Jihomoravský kraj nadále vedl jeho úhlavní nepřítel Michal Hašek. Jenže problémem prý je, že premiér v tamním regionu nemá takovou sílu, aby Haška „zadupal“. Hašek prý stále ovládá silné Brno a okres Blansko. Sobotka navíc nemá za Haška náhradu.

Moravskoslezský kraj sice vede Sobotkův spojenec Miroslav Novák, jenže před rokem uvízl v kauze místní šedé eminence Martina Dědice. „Podle policejních odposlechů s ním byl Novák v těsném kontaktu a případ představuje nebezpečnou směs pro volební kampaň ČSSD,“ upozorňuje list s tím, že ani zde nemá Sobotka za Nováka náhradníka.

Ve Zlínském kraji neplánuje dosavadní hejtman Stanislav Mišák svůj post obhajovat, favoritkou na jeho místo je krajská radní Taťána Nersesjan Valentová.

Rozloženou stranickou organizaci v Ústeckém kraji by prý mohl stmelit člen levicového křídla ČSSD Jaroslav Foldyna.

V Plzeňském kraji má být modernější hejtman

Také v Libereckém kraji je stranická organizace rozložená, tam by se prý mohla dostat ke slovu současná náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová. V její neprospěch ale hraje fakt, že patřila k těm, kdo namísto Sobotky prosazovali do pozice vyjednávače o vládě Michala Haška.

Role zrádce se daří setřást jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi, který prý Sobotkovi přestal okopávat kotníky, a tak zřejmě opět povede krajskou kandidátku.

Na druhou stranu nového hejtmana budou hledat v Plzeňském kraji. Dosavadní Václav Šlajs totiž býval důstojníkem předlistopadové armády a také vystudoval komunistickou stranickou školu. ČSSD prý chce na jeho místo někoho modernějšího. Koho, ale list neuvedl.

Jiného hejtmana by chtělo vedení sociální demokracie také v Královéhradeckém kraji. Strana prý chce, aby zde kandidátku vedl populární starosta Náchoda, poslanec Jan Birke.

Mít kandidátky pevně rukou je pro předsedu skvělé. Ale když to nedopadne...

Tématu se v pravidelné rubrice Sloupek LN věnuje na titulní straně komentátor listu Martin Zvěřina. Zevrubné přípravy ČSSD na krajské volby podle něj motivují obavy z volebního propadu, který v minulosti postihl vždy ty strany, které byly právě u moci. „Aby strana podobně nepropadla, hodlá nejvyšší vedení kontrolovat a moderovat výběr krajských lídrů, tlačit na straníky v regionech, a získat tak kandidátky, které by byly volitelné a zároveň konformní se současnou věrchuškou,“ shrnuje záměr vedení sociální demokracie komentátor.

Upozorňuje ale na to, že v Lidovém domě by neměli zapomenout, jak jim komunisté „vypálili rybník v krajských volbách 2012“. „A pokud strana příští podzim stráví konfrontací s ANO, budou mít v KSČM jenom radost,“ podotýká Zvěřina. A připomíná, že mít kandidátní listiny pevně v rukou je sice pro předsedu jakékoli strany skvělé. „Zato když to nedopadne, všichni znají viníka,“ varuje závěrem stranického šéfa Bohuslava Sobotku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…