Velké televizní sólo prezidenta Zemana. Došlo na Sobotku, Schwarzenberga, „vítače“ i pseudointelektuální elitu z pražské kavárny

29.11.2015 12:29

Exkluzivním hostem nedělní Partie FTV Prima byl prezident Miloš Zeman. V téměř hodinovém rozhovoru se obsáhle vyjádřil k uprchlické krizi. Zopakoval, že ji považuje za organizovanou invazi. Posteskl si nad tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nejedná v uprchlické krizi dost razantně a navíc ještě neříká pravdu. Dokumentoval to na jednom příkladu. Znovu se vymezil proti novinářům i tzv. pražské kavárně a popřál šťastný odpočinek končícímu předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, jehož označil za neúspěšného politika. Hodně sil popřál i Karlu Gottovi.

Velké televizní sólo prezidenta Zemana. Došlo na Sobotku, Schwarzenberga, „vítače“ i pseudointelektuální elitu z pražské kavárny
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Prezident Zeman v Partii
reklama

Anketa

Vadí vám, že Miloš Zeman stál na jednom pódiu s Martinem Konvičkou?

7%
93%
hlasovalo: 25557 lidí

Exkluzivním hostem nedělní Partie FTV Prima byl prezident Miloš Zeman. Nejprve se věnoval situaci v Sýrii. „Jsou tady dva názory. Jeden říká, že syrský prezident Bašar Asad je krvavý diktátor a je třeba ho svrhnout a nahradit demokratickou opozicí. Ale když se podíváte na to, kdo představuje tuto opozici, tak je to Al-Káida, An-Nusrá a další teroristické organizace, které asi nebudou moc demokratické. A pak je tu druhý pohled, k němuž se přikláním i já, že Asad je součástí řešení. Pokud ho chce někdo nahradit, tak musí říci kým, aby to nedopadlo jako v Iráku, Libyi a tak podobně,“ zahájil prezident.

Pár slov padlo i k incidentu Turecka s Ruskem. Turci sice tvrdí, že ruský letoun desetkrát varovali, ale pokud byl ruský stroj nad jejich územím, těžko to mohli stihnout. Tragické je, že za tento incident zaplatili životem dva lidé. „Existuje také podezření, že Turecko spolupracuje s Islámským státem, když od něj odkupuje levnou ropu. Existují i jiné země, které skrytě podporují Islámský stát. A Turecko se bude muset rozhodnout, na kterou stranu se přidá,“ konstatoval prezident.

Prezident ovšem ocenil, že se rodí mezinárodní koalice proti teroristům, což ukazuje schůzka francouzského prezidenta Francoise Hollanda a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Zemana ale nemá smysl provést další válku podobnou té, kterou jsme viděli v Afghánistánu a Iráku. Hlava státu také připomněla vlastní slova ze září tohoto roku. „Já jsem říkal, žádná armáda, ale potřebujeme drony, helikoptéry a commandos, tedy úderné oddíly, které eliminují vůdce Islámského státu,“ uvedl prezident.

Islámský stát přirovnal k dinosaurovi – i dinosauři měli dva mozky, ale když někdo neútočil na ně, ale třeba jen na ocas dinosaura, nijak mu tím neublížil. Proto musíme změnit strategii. „Pozemní operaci pokládám za nerozumné řešení, jsem pro to, abychom islámskému dinosaurovi stříleli do mozku,“ shrnul svůj pohled s tím, že právě pozemní operace v Iráku napomohla zrodu Islámského státu.

Česká republika už se zapojuje do boje proti teroristům. Jsme dokonce součástí „koalice ďáblů“. Podle Zemana jsme v dobrém klubu, ale nemá smysl to přeceňovat. Teroristický útok nám nehrozí. „Pokud je v té koalici šedesát států, tak bych si spíš kladl otázku, kdo tam není. A teroristé předvedli dobrou znalost vlajek států, ale to je tak všechno.“

Můžeme pomoci tím, že nabídneme vojenskou nemocnici a protichemickou jednotku a můžeme naše vojáky zapojit do ochrany vnějších hranic EU. „Ale to by EU musela tyto hranice opravdu chránit a ne o tom jen květnatě mluvit,“ posteskl si prezident. Pokud se přístup EU nezmění, musíme myslet i na ochranu vlastních hranic. „A ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mě ujistil, že v případě potřeby českou armádu je možné nasadit do šesti hodin,“ prozradil prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Chápe prý obavy lidí z islámu, ale nabádá své spoluobčany k tomu, aby se nenechali ovládnout svým strachem. Jinak dojdeme k tomu, že zakážeme vepřové, což už se bohužel v některých zemích děje a budeme se kontrolovat na každém kroku. To by si prezident nepřál. Ačkoli se v souvislosti s tím nechtěl vyjadřovat k obavám spojeným s rozsvícením stromečku v Praze, jednu poznámku si neodpustil. „Existuje na to jeden výraz, který mám ale zakázáno použít, tak jen naznačím. Je to předpo... a dál už nebudu pokračovat,“ konstatoval Miloš Zeman zřejmě v narážce na předposranost.

Miloš Zeman uznává, že existuje i umírněný islám, ale ani ten se nechová k ženám tak, jak jsme zvyklí v Evropě. Svědectví žen u soudu nemá stejnou váhu jako svědectví mužů a tak podobně. S islámem se to má tak, že sice funguje ve 21. století, ale myšlenkově zůstává ve 14. století. Tuto myšlenku nemá prý z vlastní hlavy, ale od jednoho učence.

Pokud jde o uprchlíky, prezident rozhodně nepatří mezi „vítače“. Do této skupiny patří např. ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle Miloše Zemana bychom měli mladé muže mezi uprchlíky posílat domů a nabádat je k tomu, aby bojovali za svůj život se zbraní v ruce ve vlastní zemi. Protože mezi uprchlíky mladí muži převažují, prezident má za to, že jde v zásadě o organizovanou invazi. Svědčí o tom prý ostatně i dobře fungující síť pašeráků.

Umírněně se k uprchlické krizi vyjadřuje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v čemž se tedy prezident a premiér rozcházejí. Sobotka říká, že neexistuje jasná souvislost mezi uprchlickou vlnou a teroristy. „A já tvrdím, že existuje,“ konstatoval prezident.

„Vím, že pan premiér na jedné tiskové konferenci říkal, že jsem souhlasil s migrační politikou naší vlády, ale bohužel to není pravda. Protestoval jsem proti tomu, že jsme se nepřipojili ke Slovensku v žalobě na kvóty,“ posteskl si prezident. Do jisté míry jsme tím prý Slovensko oslabili. „Byl to podraz... a my bychom neměli dělat podrazy, protože každým takovýmto podrazem se oslabí Visegrádská čtyřka, která by v EU mohla hrát významnou roli,“ doplnil prezident.

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil také k akcím na Albertově či k odchodu Karla Schwarzenberga z čela TOP 09. Pokud je o dvě manifestace na Albertově, podle prezidenta má každý člověk právo vyjadřovat své názory. A pokud jde o odchod Schwarzenberga z čela TOP 09, podle prezidenta odchází v podstatě neúspěšný politik.

„S panem Schwarzenbergem bychom se měli rozloučit s jistým lidským soucitem. Je to politik, který byl de facto neúspěšný, ale to neznamená, že bychom mu neměli přát dobré životní spočinutí a odpočinek,“ konstatoval protikandidát v přímé volbě prezidenta roku 2013.

Hodně sil v boji s rakovinou popřál Karlu Gottovi.

Novináři oslavují pseudointelektuální elitu

Již tradičně si prezident rýpl do novinářů. „Novináři oslavují pseudointelektuální elitu z ‚pražské kavárny‘, ale nebudu nikoho jmenovat. Podle mého názoru to jsou lidé, kterým jde o vlastní zviditelnění,“ uvedl prezident. Posteskl si také nad tím, že si novináři příliš nevšímají ekonomické diplomacie, kterou Zeman považuje za zásadní a jako prezident se konkrétními kroky v této oblasti snaží své zemi pomoci. „Novináři mě kritizovali, když jsem letěl do Číny, ale když se britská královna projela v kočáru s čínským prezidentem, bylo ticho. Mnozí západní politici dělají to, co jsem já udělal rok předtím,“ podal svůj pohled na věc prezident.

Nelíbí se mu prý také, jak se dnes EU chová k Rusku, když v chodu udržuje sankce. Podle prezidenta by měly být zrušeny. Mluvil o tom prý i s premiérem Sobotkou, ale jedinou reakcí předsedy vlády údajně bylo jen pokrčení ramen. „Premiér Sobotka je člověk, který jde nerad do konfliktu... Znám několik politiků, kteří jsou razantnější než současný premiér, ale nebudu je jmenovat, protože bych jim dal polibek smrti... Víte, Češi mají holubičí povahu, což také znamená, že reagujeme na nebezpečí až tehdy, když je těsně před našimi branami. A bohužel nebo bohudík, záleží, jak to vezmete, to nebezpečí už je před našimi branami. Většina naší společnosti už si to uvědomuje, ale čeští politici se asi probudí až tehdy, když nebezpečí projde našimi branami,“ poznamenala hlava státu.

Z diskusí s občany ví, že uprchlická krize občany trápí a on se jim snaží naslouchat. „Já nejsem ten, kdo by voličům nenaslouchal a říkal, že ví všechno nejlíp,“ doplnil prezident a dodal, že uprchlická krize představuje v podstatě organizovanou invazi.

V závěru rozhovoru si s moderátory přiťukl sklenkou a popřál divákům šťastné Vánoce a bohatého ježíška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…