Velký sešup v mezinárodním srovnání vnímání korupce. Protikorupčník Ondráčka vysvětloval důvody

25.01.2017 17:51

Česká republika klesla na stupnici vnímání korupce Transparency International o deset příček. Své k tomu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Velký sešup v mezinárodním srovnání vnímání korupce. Protikorupčník Ondráčka vysvětloval důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka
reklama

„Podíváte-li se na ty protikorupční normy, tak téměř žádná z nich nedopadla bez chyb a dokonale. Počínaje služebním zákonem přes legislativu kolem hazardu. Nakročujeme k těm legislativním pravidlům, ale nedotahujeme je,“ řekl úvodem Ondráčka s tím, že daný index nabízí srovnání s ostatními zeměmi. „Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by bylo vše zalité sluncem,“ podotkl. 

„Exekutiva je tady od toho, aby příslušné zákony dávala do praxe. Hazardní legislativu například vítám, ale je důležité, aby během půlroku, roku došlo k implementaci,“ myslí si také Ondráčka. Podle svých slov by byl rád, aby implementace byla důslednější. 

„Nechci být neobjektivní v tom, že bych neuznal, že se některé věci pohnuly pozitivně. Je tady registr účtů pro policii, je tady určitě posun v normách, které se týkají jakoby vlastně třeba toho zveřejňování na všech úrovních, i na té komunální. Byl přijat zákon o veřejných zakázkách,“ pochválil Ondráčka. I zde však našel otazník. „Za každý podnět, který by chtěl občan podat antimonopolnímu úřadu, je poplatek deset tisíc korun. A to zneefektivnilo tuto kontrolu,“ myslí si. 

Korupce podle něj není již úplně nejčastějším tématem, ale to prý neznamená, že by zmizela. „Je sofistikovanější,“ tvrdí. A co nahlašování korupce? „Řada lidí svou funkci plní férově a s velkou odpovědností. Je potřeba jim tu veřejnou kontrolu ale usnadňovat. Od elektronizace po přístupné informace,“ myslí si Ondráčka. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…