Velvyslancovo tělo bude převezeno do Palestiny v pondělí

4. 1. 2014 16:21

Tělo velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který zemřel na následky zranění po středečním výbuchu v rezidenci v Praze - Suchdole, bude do Palestiny převezeno zřejmě v pondělí. V sobotu to oznámil tiskový mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahil.

Velvyslancovo tělo bude převezeno do Palestiny v pondělí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova budoucí palestinské ambasády v Praze
reklama

"Tělo bude letecky transportováno pravděpodobně v pondělí," uvedl. Velvyslancova dcera Rana Radiožurnálu řekla, že už byl stanoven termín pohřbu jejího otce, ale neprozradila ho. Mluvčí palestinského velvyslanectví prý zatím informaci o termínu posledního rozloučení nemá.

Kriminalisté stále zkoumají zbytky výbušniny

Experti kriminalistického ústavu stále zkoumají trezor, jehož výbuch ambasadora zabil. "Zkoumáme stále zbytky výbušniny, která explodovala, a zkoumáme trezor jako takový. To znamená jeho uzamykací mechanismus," řekl v sobotu náměstek ředitele pro vědu a zahraniční styky Marek Kotrlý Radiožurnálu.

Záhadou zůstává původ a účel zbraní, které čeští vyšetřovatelé našli v objektu budoucí palestinské ambasády. Policejní mluvčí Andrea Zoulová ČTK řekla, že o víkendu policie zřejmě žádné informace k případu nezveřejní.

Palestinské představitele uvrhl výbuch do chaosu

Během tří dnů se v médiích objevily často protichůdné informace, jak upozorňuje server iDnes.cz. Trezor měl být používán denně a na druhé straně nebyl používán přes dvacet let. Velvyslanec se měl stát obětí atentátu anebo utrpěl pracovní úraz. Spekulovalo se také o umístění náloží – vně trezoru či uvnitř.

Podle izraelského odborníka na terorismus Boaze Ganora je palestinská strana v chaosu. Serveru iDnes.cz řekl, že nevěří verzi o zabezpečovacím zařízení trezoru. „Na základě dosud publikovaných detailů mi to jako autodestrukční mechanismus nepřijde. Vzhledem ke smrtícímu účinku exploze je pravděpodobnější, že výbuch byl důvodem ledabylého zacházení se starými výbušninami,“ uvedl Ganor.

Praha jako překladiště zbraní pro Palestince

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v sobotu v rozhovoru pro server Aktuálně.cz naznačil, že by Praha mohla Palestincům sloužit jako překladiště zbraní. Myslí si, že se zbraně mohou nacházet i na palestinských zastoupeních v jiných evropských zemích případně i v zámoří. Palestinská strana zatím výskyt zbraní nijak nevysvětlila.

Podle vyšetřování došlo k explozi při neodborné manipulaci s trezorem

Výbuch v rezidenci, do níž se velvyslancova rodina nastěhovala několik dní před tragédií, nastal ve středu krátce před polednem. Ambasador byl s vážným zraněním převezen do nemocnice, kde o několik hodin později zemřel. Z výsledků vyšetřování zatím vyplývá, že k explozi došlo při neodborné manipulaci s trezorem. Cizí zavinění zatím česká policie vylučuje, událost vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.

Obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady, ale velvyslancova dcera Rana je přesvědčena, že jejího otce někdo zavraždil. "Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Rana Džamálová agentuře AP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …