Velvyslanec Baloun popsal v DVTV, jak narychlo opouštěl Kábul: Disky z počítačů, spálit dokumenty

20.08.2021 13:20

Velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun popsal, jak je to s chutí Afghánců utéct ze země. „Jak si spousta lidí myslí, že oni chtějí pryč, tak to není pravdou, oni chtějí žít ve své zemi,“ poznamenal Baloun. Pokud jde o odvoz Afghánců, kteří v minulosti spolupracovali s Českem, tam je podle Balouna třeba být opatrný. Někteří Afghánci zkrátka a dobře tvrdí leccos, ale to ještě neznamená, že říkají pravdu. „Takže to je velice ožehavá věc,“ upozornil velvyslanec.

Velvyslanec Baloun popsal v DVTV, jak narychlo opouštěl Kábul: Disky z počítačů, spálit dokumenty
Foto: FB Andrej Babiš
Popisek: Premiér Andrej Babiš, velvyslanec Jiří Baloun a ministr zahraničí Jakub Kulhánek drží českou vlajku, zachráněnou z Afghánistánu

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun byl jedním z lidí, které česká armáda na poslední chvíli dostala ze země dnes plně ovládané Tálibánem. V rozhovoru pro DVTV prohlásil, že neví, co by se stalo, kdyby v Afghánistánu musel zůstat, protože Tálibán označil občany členských zemí NATO a EU za nevítané na afghánské půdě. Dodal však také, že Tálibán deklaroval, že na mezinárodní komunitu útočit nebude. „Je to jedna z mála věcí, kterou plnil v průběhu roku a půl. Je to jedna z mála věcí, ne-li jedna jediná,“ řekl.  

„Ale spoustu prohlášení a slibů, které vydal, nedodržel, takže by byla jen spekulace hovořit o tom, co nám hrozilo,“ pokračoval.

Tálibán si je podle něj vědom toho, že kdyby ohrozil zahraniční diplomaty, jejich ochranku a další zaměstnance, zkomplikuje si postavení na mezinárodní scéně.

Na ambasádě sbalil vlajku České republiky, které si váží, vedle toho i mosazné cedule a vlajku EU.

V tuto chvíli nechtě spekulovat asi o tom, zda se Česko do Afghánistánu jednou vrátí. Bude to záležet na tom, jak se bude Tálibán ve své zemi chovat a na celé řadě dalších věcí.

Baloun dal jasně najevo, že dnešním proklamacím Tálibánu nevěří. Odvolává se přitom na předchozí měsíce, kdy se bojovníci Tálibánu chovali dost krutě.

Dodnes navíc udržují kontakty s Al-Kájdou. „Jsou tam i rodinné vazby,“ upozorňoval velvyslanec.

Rozhodl se lidem popsat, jak vypadá taková evakuace ambasády v nebezpečné zemi, kde se původně předpokládá, že budete mít na odchod celé měsíce, ale krátce na to zjistíte, že máte na odchod vlastně několik dní, ne-li jen několik hodin. Když se to stalo, velvyslanec Baloun se prý spojil s vládou v Praze, požádal o jednání Bezpečnostní rady státu, která opravdu zasedla a rozhodla o evakuaci.

„Začnete balit služební věci, veškerá pokladní razítka, ty nejdůležitější vezmete s sebou, ty ostatní pálíte. Začnete vytahovat disky z počítačů. Tyhle služební věci jsou přednostní a teprve potom, podle toho, kolik máte času, tak si zabalíte osobní věci,“ vysvětloval Baloun s tím, že diplomatická sekce české ambasády byla zabalena během pár hodin.  

Jako člověk, který v Afghánistánu pobýval opravdu dlouhou dobu, také na rovinu popsal, jak je to s migrací z Afghánistánu.

„Jak si spousta lidé myslí, že oni chtějí pryč, tak to není pravdou, oni chtějí žít ve své zemi a my jsme se snažili tu ambasádu tam udržet. abychom jim pomohli vytvořit podmínky, ne jim radit, aby mohli žít ve vlastní zemi,“ upozornil Baloun.

Pokud jde o rychlost jednání české vlády, tak tu Baloun pochválil. Česká republiky podle něj dokázala situaci zvládnout rychleji než některé větší země s většími možnostmi a větším množstvím informací. Česká vláda tedy podle Balouna neselhala. „Jenom připomínám, že Holandsko neodsunulo v pondělí a v úterý nikoho, vracelo se prázdné letadlo a do Německa se vracelo velké letadlo A-400, kterým může letět takřka 200 lidí, tak se vracelo 7 lidí. Němci měli k dispozici navíc tým 60ti lidí a dokázali odsunout 7 lidí. My jsme dokázali odeslat plné letadlo - 97 lidí,“ upozornil Baloun.

Pokud jsou v Afghánistánu stále lidé, kteří chtějí do Česka, protože tu mají trvalý pobyt a další kontakty, bude podle Balouna na vládě, jak se k nim postaví. On osobně prý udělal zkušenost s tím, že se k české ambasádě hlásili lidí, kteří ve skutečnosti měli napojení na Itálii. Někteří Afghánci zkrátka a dobře tvrdí leccos, ale to ještě neznamená, že říkají pravdu. „Takže to je velice ožehavá věc,“ varoval Baloun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …