Velvyslanec Izraele v ČR promluvil: Zaplať Bůh, že jsme mohli to peklo opustit

28. 1. 2015 19:21

Gary Koren, izraelský velvyslanec v ČR promluvil o Islámském státu, Václavu Havlovi i Sovětském svazu. V boji s Islámským státem by měl svět podle jeho názoru dělat víc. Celou situaci by mohlo dramaticky změnit, kdyby se do bojů s muslimskými radikály vložilo Turecko. Velvyslanec zmínil i roli Západu.

Velvyslanec Izraele v ČR promluvil: Zaplať Bůh, že jsme mohli to peklo opustit
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Velvyslanec Izraele v České republice Gary Koren byl hostem středečního Interview ČT24. Největší výzvou pro dnešní média je šířit osvětu o holocaustu, aby tato noční můra nikdy nebyla zapomenuta. "Stát Izrael vznikl jako poučení z holocaustu, jako místo, kam se lidé mohli uchylovat jako do útočiště, pokud se obávají o svůj život," řekl Koren.

Putinův muž a Václav Havel

Je rád, že dnešní představitelé Evropy říkají, že Židé jsou součástí Evropy, ale v konečném důsledku si musí každý občan říci, zda opustí svou domovskou zemi. Izrael by takovým imigrantům pomohl. Velvyslancova vlastní rodina prý v sedmdesátých letech dvacátého století odešla ze Sovětského svazu do Izraele. "Zaplať Bůh, že jsme to peklo mohli opustit," prohlásil Koren.

Česká republika je podle jeho názoru dobrým příkladem toho, že život Židů v EU může být poklidný. Do kamery ale také řekl, že Izrael neměl nic společného s tím, kdo byl pozván na konferenci Světového židovského kongresu v Praze. "Za pozvání hostů odpovídala ČR." Těmito slovy reagoval na to, že se akce zúčastnil také ruský podnikatel Vladimir Jakunin, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Velvyslanec to nechtěl blíže komentovat, za důležitější považuje skvělé vztahy Izraele a České republiky, které v 90. letech minulého století nastartoval prezident Václav Havel. "Toto dědictví chceme zachovat," řekl velvyslanec.

"Já si myslím, že pan prezident Havel představoval něco, co je pro nás velmi cenné, čemu říkáme evropské hodnoty. Toto sdílíme. Země v okolí Izraele je ale často nectí. Já mám velkou úctu k Václavu Havlovi. Je to velmi silná 'značka', stejně jako byl T. G. Masaryk," pokračoval.

Boj s Islámským státem

Vyjadřoval se také k boji s terorismem. "Vůči teroristické hrozbě musíme tvrdě postupovat. Naprosto nemyslitelná je tu ale spolupráce s Íránem, to je jako když se na konci třicátých let minulého století spolupracovalo s Hitlerem," uvedl důrazně.

To, co Západ dělá teď proti Islámskému státu, je velmi správné, ale možná se s tím mělo začít mnohem dřív. Koren souhlasil také s názorem, že by se v situaci kolem Islámského státu měli více angažovat sami Arabové. "Větší problém je u umírněných arabských zemí se do boje proti IS zapojit a něco s tímto narušením islámu udělat," uvedl.

Stranou nemůže zůstat stát ani Západ, a to např. za pomoci tajných služeb, bezpilotních letounů a podobně. Dramaticky by mohlo celou situaci změnit výraznější zapojení Turecka. To, co svět dělá teď, podle Korena nestačí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…