Verdikt NS připravil tříčlenný senát

17.07.2013 11:05

Důležitý verdikt Nejvyššího soudu, který vedl k propuštění exposlanců ODS z vazby, připravil tříčlenný senát složený ze soudců trestního kolegia. Kauza mu připadla podle nedávno změněného rozvrhu práce, který má ČTK k dispozici. Senát tvořili bývalý ústavní soudce Vladimír Jurka a soudci Petr Šabata a Pavel Šilhavecký.

Verdikt NS připravil tříčlenný senát
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Podle mluvčího soudu Petra Knötiga trojice soudců dnes stále pracuje na odůvodnění rozhodnutí o návrzích Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. V úterý poskytli účastníkům řízení jen výrok, který vedl k propuštění jak Šnajdra a Tluchoře, tak Ivana Fuksy, třetího z obviněných exposlanců.

Fuksa se na NS sám neobrátil. Právní názor, podle kterého politické dohody a kompromisy zákonodárců kryje imunita, však analogicky dopadl i na něj. Díky tomu se stíhání pravděpodobně vyhne i expremiér Petr Nečas.

Třetí senát trestního kolegia podle rozvrhu práce rozhoduje o všech návrzích na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, které k Nejvyššímu soudu přijdou. Rozvrh se nedávno měnil, podle Knötiga ještě předtím, než dorazily návrhy Tluchoře a Šnajdra. Před změnou rozvrhu návrhy připadaly senátu ve složení Antonín Draštík, Karel Hasch a Stanislav Rizman. Tento senát také loni vyhověl návrhu poslance Věcí Veřejných Víta Bárty na částečně vynětí z pravomoci policie, žalobců a soudů v údajné korupční kauze. Právě na starší verdikt kolegů se nyní odvolává i nový senát.

Verdikt NS vedl k rychlému propuštění tří exposlanců ODS

Jurka v letech 1993 až 2003 působil u Ústavního soudu, poté přešel k NS, kde patří k nejstarším a nejzkušenějším členům trestního kolegia. Šabata je soudcem Nejvyššího soudu šest let, Šilhavecký přišel teprve 1. května. Čtvrtým členem senátu je zkušený Eduard Teschler. Senát se ale vždy schází jen v počtu tří soudců. Tentokrát to byli Jurka a Šabata, kteří si u návrhů Tluchoře a Šnajdra vyměnili úlohy zpravodaje a předsedy, a spolu s nimi jako řadový člen senátu Šilhavecký. Všichni jinak řeší především trestní kauzy, tedy dovolání pravomocně odsouzených zločinců.

Vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení je zvláštní institut zakotvený v trestním řádu pro osoby s různými formami imunity. V minulosti se vynětí neúspěšně domáhal například soudce Zdeněk Sovák v kauze opisování odborných textů, který se nakonec s poškozenými mimosoudně vyrovnal, nebo falešný poslanecký asistent Lukáš Kohout. Loni Nejvyšší soud nevyhověl ani návrhu kladenského soudce Vlastimila Matuly, stíhaného za nadržování v kauze přerušení výkonu trestů dvou zlodějů.

Úterní verdikt NS vedl k rychlému propuštění tří exposlanců ODS, kteří čelí obvinění z korupce, z vazby. Vyjmul je totiž z pravomoci policistů, žalobců a soudců. Podle žalobce Iva Ištvana ale verdikt neznamená, že by nebylo možné trestní stíhání vést dál. Musí se prý nejdřív vyjasnit, jaký je rozsah poslanecké imunity. Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany loni vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státních firem. Policie a státní zástupce v tom spatřují formu korupce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…