Vesnice jménem Sputnik: Vakcínu chtělo 28 lidí. Z dvou tisíc

04.03.2021 13:24

BBC vydala reportáž o očkování vakcínou Sputnik v ruské obci Sputnik. Ve vesnici žijí dva tisíce obyvatel a k očkování se přihlásilo 28 z nich. Místní představitelka obce to i tak označuje za úspěch. „Každý mě děsil, že to bude bolet, ale nic jsem necítila,“ pověděl redaktorce BBC senior. „Lidé se bojí; o komplikacích se šíří nejrůznější pověsti,“ pověděla další obyvatelka vesnice. Pouze 30 % Rusů se chce nechat očkovat ruskou vakcínou.

Vesnice jménem Sputnik: Vakcínu chtělo 28 lidí. Z dvou tisíc
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Anketa

Nechali byste si píchnout vakcínu Sputnik V? (Ptáme se od 2.3.2021)

88%
12%
hlasovalo: 30273 lidí

Na webu BBC vyšel článek o vakcíně Sputnik ve vesnici Sputnik, tedy obci v Pechengském okrese Murmanské oblasti v Rusku. Ve Sputniku, který se nachází za polárním kruhem, žije něco kolem dvou tisíc obyvatel a pouhých 28 seniorů se přihlásilo do pořadníku na očkování. V zahraničí vzbudil Sputnik zájem po tom, co uznávaný mezinárodní medicínský časopis The Lancet zveřejnil studii, dle které má Sputnik efektivnost až 92 procent.

Zatímco tedy po celém světě řada států včetně České republiky, Maďarska, Rakouska či Slovenska jeví o ruskou vakcínu zájem, tak v samotném Rusku není situace nijak zvlášť dobrá. V Rusku dle statistik Our world in data obdrželo v přepočtu na sto obyvatel dávku vakcíny 3,6 obyvatele, zatímco například i v Evropské unii je situace téměř dvakrát lepší, nemluvě o premiantech, jako je Izrael, Spojené arabské emiráty či Spojené státy americké. Data o srovnání států dle míry proočkování ZDE.

Celý článek ZDE:

„Každý mě děsil, že to bude bolet, ale nic jsem necítila,“ pověděl redaktorce BBC senior obce Sputnik. Zdravotní sestřička ještě poučila příjemce vakcíny, že má zůstat nějakou chvíli bez alkoholu. „Plánovali jsme proočkovat 25 lidí, ale přišlo jich 28, takže jsme potěšení,“ zhodnotila očkovací fázi představitelka občanů Sputniku. Neuznala námitky redaktorky, že zájem o vakcínu je malý k riziku nemoci. „Kdo chtěl dostat vakcínu, ten ji dostal,“ pověděla.

Ještě před nějakou chvílí se měli komentátoři na západě Sputniku vysmívat, data z třetí fáze, které ukázali jeho vysokou efektivnost však zvýšily zájem o něj v Evropě a USA. „Dokonce našim kritikům došly argumenty,“ pověděl Kirill Dmitriev předseda Ruského fondu přímých investic (RDIF). Dle tohoto fondu si již 39 zemí zaregistrovalo vakcínu Sputnik. Prvním státem v Evropě, který ji schválil, bylo Maďarsko, které ji schválilo pro nouzové užití. Slovensko si pak objednalo dva miliony dávek.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20005 lidí

Slovenský premiér Igor Matovič též odmítl přirovnání Sputniku k nástroji ruského vlivu. Koronavirus prý neřeší geopolitiku. To si však nemyslí Andrei Kortunov z Ruské rady pro mezinárodní záležitosti. „Můžete říci, že jde o ruskou zbraň, nebo že je vakcína pouze obětí politického pozadí, ale politika je v případě ruské vakcíny rozhodně zastoupena více než kterákoli jiná v dnešním světě,“ myslí si.

Dle BBC je o Sputnik taková poptávka, že ji ruské produkční kapacity nezvládají pokrýt. „Pro Putina bylo vytvoření vakcíny způsobem, jak dokázat světu, že Rusko je rozvinutá a významná země, schopná dosáhnout velkého úspěchu v oblastech, které vyžadují spoustu dovedností a technologií,“ pověděla analytička Tatiana Stanovaya z R.Politik. Uznání Sputniku v celé Evropské unii však prý bude velmi náročným úkolem. „Když se rozhodnete koupit ruskou vakcínu, zdá se, že investujete nebo schvalujete úspěchy Putinova režimu nebo Putina samotného,“ dodala Stanovava.

V ruské vesnici Sputnik se prý o politice vakcíny Sputnik debaty nevedou. Někteří obyvatelé se prý bojí nemoci, neboť dva padesátníci ve vesnici na koronavirus zemřeli, ale prý jsou stále vůči vakcíně velmi ostražití. Dle sociologického výzkumu si pouze 30 % Rusů přeje obdržet Sputnik, což je o osm procentních bodů méně, než jaká čísla byla při spuštění vakcíny.

„Lidé se bojí; o komplikacích se šíří nejrůznější pověsti,“ pověděla obyvatelka Sputniku, zatímco lopatou odhazovala sníh od garáže. Koronavirus nedávno prodělala a byla dokonce kvůli němu v nemocnici, takže doktor jí ještě očkování nedoporučil. „Možná později,“ pověděka Lidia a citovala další vesničany. „Lidé říkají, že je to v pohodě, ale uvidíme. Pokud by vše proběhlo v pořádku, pak si myslím, že by se očkovalo více lidí,“ dodala.  

„Rusové jsou konzervativní: Nedůvěřují svému vlastnímu státu a nedůvěřují tomu, co z něj může vzejít,“ vysvětlil váhání lidí Andrei Kortunov. Za sníženou obavou z covidu je dle něj i to, že v zemi není žádný nový lockdown ani státní úředníci nezmiňují nové úmrtí na koronavirus. Samotný prezident Vladimir Putin se stále nenechal očkovat, i to prý zmenšuje důvěru lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…