Veteráni, politici a vojáci si na Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války

08.05.2015 12:26

Váleční veteráni, pamětníci druhé světové války, političtí a vojenští představitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem si dnes na pražském Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války. Položením věnců či minutou ticha uctili její oběti. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Veteráni, politici a vojáci si na Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražském Vítkově proběhlo slavnostní shromáždění při příležitosti 100. zahájení první světové války a uctění památky padlých vojáků

Tradiční pietní akt zahájila po příchodu prezidenta doprovázeného ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) státní hymna. Vojáci poté na Čestný dvůr Národního památníku na Vítkově přinesli za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci historické armádní prapory. Politici a vojáci k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže.

Vrtulníky vypustily kouř v národních barvách

Nad hlavami přítomných přeletěly tři vrtulníky Mi-24 vypouštějící kouř v národních barvách. Za nimi proletěl letoun Airbus z vládní letky doprovázený na křídlech dvěma stíhačkami gripen.

Mezi přihlížejícími byl také člověk s nápisem "Miloši, vzhůru pro volské jho".

Připomínky konce války se dnes konají po celém Česku. Osvobození od nacismu si lidé připomínají na pietních akcích, ale také třeba při ukázkách bojů, vojenské techniky nebo na koncertech.

Přesné údaje o počtu obětí Čechoslováků neexistují

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa, vyžádala si přes 60 milionů obětí. Byla dosud největším válečným konfliktem. Území Čech a Moravy obsadilo nacistické Německo a vytvořilo z něho protektorát, Slovensko bylo samostatným státem. Přesné údaje o počtu obětí z řad obyvatel Československa neexistují, údaje se liší. Všeobecně se ale udává číslo 360 000. Víc než dvě třetiny z nich tvořily oběti židovského holokaustu. Mnoho lidí bylo popraveno v protektorátu při stanném právu, zahynulo v koncentračních táborech a při zapojení do národního a Pražského povstání nebo padlo v bojích na východní či západní frontě.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…