Většina členů končící vlády bude mít nárok na odchodné

23.12.2013 15:52

Členové vlády v demisi budou mít po odchodu z funkcí nárok na odchodné. Ze zákona vyplývá, že bude ve výši jednoho platu. Nárok se nebude zcela jistě týkat jen ministryně spravedlnosti Marie Benešové a ministra životního prostředí Tomáše Podivínského, kteří jsou poslanci za ČSSD a KDU-ČSL.

Většina členů končící vlády bude mít nárok na odchodné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Odchodné činí podle zákona jeden měsíční plat, k němuž se připočte násobek částky a počtu celých ukončených let ve funkci. Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka jmenoval prezident Miloš Zeman v červenci, jeho členové by tedy ve funkci neměli dovršit ani jeden rok. Proto budou mít vesměs nárok na jediný plat navíc.

Plat premiéra činí 150.100 korun. Místopředsedové vlády Jan Fischer a Martin Pecina berou 128.900 korun. Plat dalších 12 ministrů představuje 106.600 korun. Na Benešovou a Podivínského se bude vztahovat ustanovení, podle kterého mají nárok na odchodné funkcionáři, jimž v době tří měsíců po skončení výkonu funkce nepřísluší plat za výkon téže nebo jiné funkce představitele nebo soudce. Benešová i Podivínský byli koncem října zvoleni do sněmovny. Odchodné tedy nedostanou.

Odcházející ministry čekají i další výhody

Nynější vládu v demisi by měl vystřídat koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL v čele s šéfem sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Budoucí vládní strany se už dohodly na programu i rozdělení křesel. Koaliční smlouvu chtějí politici podepsat na Tři krále. Kdy ovšem bude nový kabinet jmenován, zatím není známo.

Končící ministři mají podle dřívějších informací nárok i na jiné výhody. Ještě tři měsíce po odchodu z funkcí mohou využívat služební vozidlo s řidičem. Premiér a šéfové silových resortů mají nárok také na ochranku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…