Vězeň na útěku se stal ekonomem muzea a vyvedl z něj miliony

05.04.2014 6:06

Vězeň na útěku vyhrál pod falešným jménem konkurz na hlavního ekonoma pražského Národního zemědělského muzea a vyvedl z jeho účtů zhruba deset milionů korun. Policii při zatýkání uprchl. Z odcizených peněz se podařilo zadržet pět až šest milionů korun. Informovala o tom televize Nova.

Vězeň na útěku se stal ekonomem muzea a vyvedl z něj miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vladimír Prokop, odsouzený v prosinci 2009 na sedm let do vězení za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické, utekl z vězení v Hradci Králové loni v létě. Policie po něm pátrá od 29. června. Konkurz na místo ekonoma v muzeu vyhrál pod jménem Libor Liška, podle ředitelky muzea Evy Balaštíkové se prokázal jako vystudovaný inženýr ekonom.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný

Ředitelka zavolala policii, když se dozvěděla o vyvádění peněz z účtů muzea. Deset milionů je podle mluvčího muzea Hynka Jordána asi třetina rozpočtu muzea. Policistům se Prokop vysmekl při zatýkání ve své kanceláři a přes několik expozic, rekonstruovaný sál a nouzovým schodištěm uprchl z budovy. Ujel v taxíku, nasedl do něj naproti sídlu Ministerstva vnitra, vedle kterého má muzeum na pražské Letné budovu.

Prokop byl dosud desetkrát trestaný. V pražském centru Českobratrské církve evangelické, které také zpronevěřil deset milionů korun, pracoval od léta 2008 jako vedoucí ekonomického oddělení. Církev připravil o peníze od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce.

Odvolací Vrchní soud v Praze mu v prosinci 2009 vedle trestu vězení uložil také náhradu škody církvi ve výši 3,6 milionu korun plus úroky z prodlení. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé zpronevěřené peníze u něj policie našla doma v igelitových taškách. Podle soudních znalců spadá Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…