Vězení za „Z chlebíčky“? Advokáti nevěřili svým očím. A navíc Zelenskyj

13.04.2022 18:18 | Komentář

Nesmyslné, absurdní, nelogické a směšné. Těmito slovy označili advokáti snahu stíhat Čechy za užívání písmene Z v souvislosti s válkou na Ukrajině. Právě písmeno Z je nyní označováno za symbol podpory ruské agrese na Ukrajině.

Vězení za „Z chlebíčky“? Advokáti nevěřili svým očím. A navíc Zelenskyj
Foto: Repro FB Bronislav Kalvoda
Popisek: Zatiší chlebíčků "Z" s Božkovem. Autorem je jilemnický zastupitel Bronislav Kalvoda (SPD)

Písmeno Z bylo také ozdobou chlebíčků narozeninové oslavy jilemnického zastupitele. Bronislav Kalvoda z hnutí SPD je sdílel na sociální síti a sklidil velkou kritiku. Radní města ho navíc odvolali z funkce předsedy i z funkce člena komise dopravy a veřejného pořádku a žádají jeho rezignaci na post zastupitele. Kalvoda tvrdí, že šlo o překvapení pro jeho ženu Zuzanu. Podle advokáta Jindřicha Rajchla ukazuje celý případ na absurditu doby. „Nechci spekulovat, co písmeno Z znamenalo, jestli skutečně šlo o recesi, poukázání na nesmyslnost doby nebo něco jiného. Písmeno Z může znamenat tisíce věcí. Doba je naprosto hysterická, nemá žádnou racionalitu a řeší se písmeno, navíc z recese. Ztratili jsme smysl pro humor a ztrácí se i základ právního státu, a to je něco nepředstavitelného,“ řekl redakci.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 82690 lidí

Kvůli válce na Ukrajině se mění mnoho. Písmeno Z muselo zmizet z reklamy společnosti RunCzech, která tak chtěla oslavit stoleté výročí od narození Emila Zátopka. Samsung mění označení svých skládacích telefonů Zetko, Louis Vuitton čelí kritice za kolekci šperků, jimž dominuje písmeno Z – původně spojení písmen L a V. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová se domnívá, že písmeno Z za nic nemůže. „Kolem toho písmene se v posledních dnech zvedla diskuse a uvažuje se dokonce, že se to písmeno zakáže. Pak jsem viděla, jak někdo vyfotil čelní pohled na provozovnu Zdeňka Pohlreicha, kde má také Z. Mně už to přijde jako fanatismus, který nemá nic společného se zdravým rozumem. Zet za nic nemůže a Z má na začátku svého jména i prezident Ukrajiny (Volodymyr Zelenskyj, pozn. red.)“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Policie bude řešit chlebíčky?

Podle Rajchla běží nyní kampaň proti písmenu Z, protože je to zrovna v moderním kurzu, ale za rok to může být úplně jinak. „Za každou cenu prosazujeme jeden správný a oficiální názor, a kdo s ním nesouhlasí, bude tvrdě potrestán a odvolán. Považuji to za absurdní, směšné a nízké. Mohl bych na to vymyslet tisíc přívlastků, z mého pohledu to postrádá racionalitu a logickou úvahu,“ podotkl. Oba oslovení právníci odmítají, že by něco takového, jako je Z na chlebíčcích, mohlo být považováno za trestný čin.
„Přiznám se, že když jsem zmíněné chlebíčky zachytila na síti, tak jako advokátka, která se snaží vnímat vážné problémy doby, jsem tomu nevěřila. Nepovažovala jsem za reálné, že by se něčím podobným mohla zabývat policie a dát tomu takovou vážnost. To je jako z jiného světa. Mám pocit, že se pozornost soustřeďuje na tyto až absurdní případy a uniká nám pozornost od vážnějších věcí této doby. Opravdu bych řekla, že kdyby to nebylo myšleno vážně, tak se tomu směji. Podobné věci považovat za trestné, aby se jim věnovala policie, která má řešit vážnější věci…,“ zauvažovala právnička Hamplová. Něco jiného by podle ní bylo povzbuzování k trestnému činu nebo hákový kříž, který je historicky jasně zařazen k nacismu. „Ale tohle mi přijde jako zástupný problém, k němuž se směřuje pozornost a měla by směřovat k jiným věcem,“ poznamenala.

Kreativita ministerstva a výstřel do tmy

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 54548 lidí
Polští poslanci používání a propagaci písmene Z už zakázali. Ministerstvo vnitra zařazuje užívání písmene Z v kontextu s válkou na Ukrajině mezi zakázané symboly, jakým je například hákový kříž. Má prezentovat schvalování ruské agrese na Ukrajině, čímž může spadat do kvalifikace paragrafu 405 trestního zákoníku – popírání, schvalování, zpochybňování nebo ospravedlňování zločinů proti lidskosti, válečných zločinů nebo zločinů proti míru. Pro server iDNES.cz rovněž uvedlo, že jde vždy o kontext užití písmene. „Fascinuje mě kreativita ministerstva, ale tento paragraf se nedá použít. Jde o výstřel do tmy a nesmyslnou interpretaci, která nemá s právem nic společného,“ řekl Rajchl a odmítl, že by se písmeno Z dalo srovnávat se symbolem, jakým je například svastika.

„Určitě ne, to je písmeno a dodneška nikdo nedefinoval, co by to písmeno mělo znamenat, když ho někdo napíše. Nesplňuje ani jiné předpoklady, které tento zákon popisuje. Hákový kříž je historicky prokázaný symbol nacismu, který způsobil smrt milionů lidí, zakládal koncentrační tábory a šlo o zvrácenou ideologii. Postihování písmene Z je absurdní a hysterická snaha vlády ukázat se jako správní a féroví kluci kopající za správnou stranu. Ale zákon hovoří jasně: Z není symbolem žádné ideologie, může jít o označení čehokoliv. A ani nevím, co toto označení znamená na ruských tancích,“ připomněl advokát, jak vše kolem písmene Z začalo. Poprvé se totiž objevilo právě na ruských tancích, které přijely na Ukrajinu. Jindřich Rajchl to dále označil za šílenost pokrokové doby, kdy se musí potírat vše, co jde proti oficiálnímu názoru jedné strany a vlády. „Tak to z mého pohledu nejde, to je chyba,“ uvedl.

Písmeno Z a hákový kříž? Nelze srovnávat, tvrdí právníci

Stejného názoru je Jana Zwyrtek Hamplová: „Jiný paragraf ani nemohli najít, jiný neexistuje, aby to dávalo zdánlivou logiku. Ale pokud si ministerstvo myslí, že poskládáním písmene Z na chlebíčku lze spáchat trestný čin, ať čtenáři vyhodnotí sami, zda to tak je. Mně to hlava nebere. Kdysi jsme se na fakultě učili, že trestná činnost se má posuzovat i z hlediska akutní nebezpečnosti naplnit skutkovou podstatu, ale také dbát zdravého rozumu, zda je jednání nebezpečné. Jedná se o otázky spravedlnosti, kde jsou principy nepsaného práva a volají po zdravém rozumu, zdravé úvaze a hlavně pojmu spravedlnost,“ vysvětlila Hamplová. Zároveň zapochybovala, že poskládání sýru na chlebíčky by mohlo naplnit skutkovou podstatu trestného činu. A navíc pokud se budou soudci České republiky zabývat sýrem na chlebíčku, netuší, co je tím sledováno.


S hákovým křížem nebo jinými symboly nacismu se písmeno Z podle Hamplové absolutně nedá srovnávat. „Snaží se to srovnání vytvořit, ale nedá. Mám pocit, že tyto akce směřují k tomu, aby se z písmene Z vytvořilo něco podobného. Jako jsou kulty osobnosti, tak je i kult písmene Z. Je to absurdní, nesmyslné a z mého pohledu to má odpoutat pozornost od vnějších problémů, se kterými se potýkáme a budeme se potýkat,“ pokračovala.

„Lidé z toho dělají karikaturu a vždy, když se spravedlnost stane karikaturou, je něco špatně. Nikdo si nedovolí napsat na chlebíčky hákový kříž nebo o něm vtipkovat, to by bylo zvěrstvo,“ poukázala na rozdíly právnička. Podle názoru Jindřicha Rajchla jde o recesi, která zesměšňuje současnou politickou situaci, již označil za šílenou. „V žádném případě nejde o trestný čin. Není možné kroutit paragrafy podle toho, jak to doba vyžaduje,“ řekl.

Zesměšňování právního státu jako nebezpečí

Avšak právě recesi a zesměšňování podobných věcí veřejností i politiky považují oba advokáti za možný start problému s důvěryhodností v právní stát. „Všechny režimy v historii to ukázaly. V momentě, kdy lidé neměli možnost bránit se nesmyslným nařízením, začali je zesměšňovat. To platilo za Rakouska-Uherska, za nacismu i komunismu. Jde o další znak, že máme opět nakročeno k totalitnímu režimu a bráníme se satirou a ironií. Když se nemůžete domoci práva účinným způsobem, co zbývá než sáhnout k satiře a snažit se zesměšnit současný režim, který nemůžete porazit?“ poznamenal advokát.

Z jako zástěrka vážnějších problémů?

„Češi jsou tím typičtí, umějí si udělat i vkusnou legraci z vážných věcí. Jsme tím pověstní. A právo tím nepochybně velice trpí. Pokud budeme policii zahlcovat nesmyslnou činností, místo aby fungovala jinde, pak zdánlivé volání po právu začne být směšné. Může se to vymstít tím, že právo nebude respektováno jako celek a bude bráno jako karikatura. A lidé je budou záměrně dělat. Kdyby chlebíčky zůstaly bez pozornosti, zapadnou, lidé je snědí a nic by se nestalo,“ řekla Hamplová. Ta už v souvislosti s tím řeší různorodé dotazy včetně toho, zda je poskládání symbolu znevažujícího ženské pohlaví ze sýru porušením důstojnosti ženského pohlaví a podobně. „Lidé to nechápou a stát se stane směšným, a to je docela nebezpečné,“ řekla Hamplová.

Oba advokáti se rovněž domnívají, že u soudu se lze v podobných případech úspěšně bránit. „Nejlépe je bránit se u soudu. Teprve když stát opakovaně prohraje, doufám, že ho to přestane bavit. Jiná cesta než bránit se právní cestou není,“ sdělila Hamplová. Současně však vyjádřila obavu, že tyto případy mají odpoutat pozornost od jiných věcí. „Ministryně Jana Černochová chce jednat o základně Spojených států a Spojené státy o tom nic nevědí. Zda nejde o první impulz, aby se to dalo úřadu pro dezinformace. To jsou vážné věci, a my tady budeme stíhat chlebíčky? Místo inflace a podobně,“ dodala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…