Virus: Naštvaný Trump vystoupil. Proti EU. Ursula se složí

13.03.2020 15:19

Prezident Spojených států Donald Trump obvinil EU, že nezvládá epidemii koronaviru, konstatoval, že Američané budou postupovat lépe. Časopis Respekt však upozorňuje, že ani v USA to není nijak slavné.

Virus: Naštvaný Trump vystoupil. Proti EU. Ursula se složí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Prezident Donald Trump zakázal letecké spojení ze zemí schengenského prostoru, teď i z České republiky, s odůvodněním, že EU nezvládá koronavirovou epidemii. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se zlobila, že Trumpova administrativa toto opatření s evropskými politiky nekonzultovala.

Anketa

Vážíte si Jana Hrušínského?

2%
98%
hlasovalo: 30737 lidí

Zdá se navíc, že ani v USA to není se zvládáním koronavirové epidemie nijak slavné. Už 21. ledna přiletěl do amerického Seattlu Číňan z Wu-chanu, ale tehdy mu ještě veřejnost příliš nevěnovala pozornost. Velký problém se projevil až o měsíc později, a to v Kirklandu ležícím severně od Seattlu, kde zemřely desítky seniorů ze 100 obyvatel domova pro nejstarší občany.

Spojené státy dnes hlásí už přes 1 000 nakažených a třetina z nich je ze státu Washington, kde také došlo k nejvíc úmrtím. Drtivá většina tamních obětí má nějakou vazbu právě na domov důchodců v Kirklandu, virus se mezitím objevil v dalších zařízeních pro seniory. Statistické modely, které vyhodnocují data o zjištěných, vyléčených i potenciálních nakažených, udávají, že k oficiálním číslům z jakéhokoliv státu na světě je v současnosti nutné připojit přinejmenším jednu, ale vyloučené nejsou ani dvě nuly,“ napsal Respekt.

Zdravotní sestra českého původu Silvia Sauvé konstatovala, že Česko a Spojené státy jsou si podobné v tom, jak málo lidí na koronavirus zatím otestovaly, v obou zemích je také nedostatek roušek a respirátorů. Ale Česko je v jednom ohledu lepší. Rychleji zavírá školy, sportoviště, uzavírá hranice a omezuje provoz hospod a restaurací.           

„Kupodivu nám nedávají respirátory, ale roušky, a ty teď bohužel docházejí. Je to trochu děsivé, jsme na prahu epidemie, ale před pár dny nám do nemocnice přišel e-mail s tím, že pokud nezačneme šetřit a přidělovat si jednu roušku na dvanáctihodinovou směnu, zásoby nám dojdou během dne či dvou,“ dodala na vysvětlenou Silvia Sauvé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

22:04 Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

Lékař a komentátor Jan Hnízdil se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, na kterého se snesla vlna kritiky…