Visegrád oslabila výměna vlád v Česku a Slovensku. Snaží se zalíbit Bruselu! Orbán udeřil mezi svými

23.07.2022 16:55

V rumunském městě Baile Tusnad proběhlo tradiční letní setkání maďarské menšiny. Po dvouleté pauze vynucené koronavirem se tu objevil i maďarský premiér Viktor Orbán a opět si nebral servítky. „Češi a Slováci prošli výměnou vlád a kabinety se teď snaží zalíbit Bruselu. Je to rozhodnutí podobné tomu, jako byste chtěli ustájit koně v hořící stáji,“ vyjádřil svůj názor Orbán.

Visegrád oslabila výměna vlád v Česku a Slovensku. Snaží se zalíbit Bruselu! Orbán udeřil mezi svými
Foto: Repro Youtube
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Viktor Orbán v Rumunsku konstatoval, že pokud Maďarsko dokáže zůstat uzavřeno před migrací, před genderovým šílenstvím, proti různým globálním daním a tak podobně, mohlo by se podařit udržet životní úroveň Maďarů navzdory celosvětové recesi. Maďarsko by se v tomto smyslu mohlo stát klidným ostrovem.

Zdůraznil však také, že žijeme v nejisté době války a energetické krize, což ztěžuje odhady toho, co se stane v budoucnosti.

„Západ prohrává bitvu o přírodní zdroje a suroviny a mezinárodní politika trhá německo-ruskou energetickou osu,“ varoval.

Třemi velkými výzvami, kterým Maďarsko dnes čelí, jsou podle premiéra Orbána demografie, migrace a genderová politika. „Naše budoucnost závisí na těchto otázkách,“ řekl.

Anketa

Jsou ceny elektřiny v ČR spravedlivé, s ohledem na mezinárodní situaci?

1%
98%
hlasovalo: 30980 lidí
Pokud jde o ruskou válku na Ukrajině, Orbán prohlásil, že se na každou válku lze dívat z mnoha úhlů pohledu a Orbán považuje za nejdůležitější, aby při této válce nebyla prolita žádná maďarská krev.

„Mír je jediným řešením k záchraně životů, jediným lékem na válečnou inflaci a jediným lékem na ekonomickou krizi,“ zdůraznil.

Opakované varování ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se nespokojí s obsazením Ukrajiny, ale půjde dál, Orbán odbyl jako pochopitelné, ale slabé propagandistické prohlášení, protože podle Orbána je jasné, že NATO jako celek je vojensky silnější než Ruská federace, takže je zřejmé, že Rusko na NATO nezaútočí.

Podle premiéra „nebude mír, dokud nedojde k rusko-americkému mírovému vyjednávání“. Dodal, že Evropa by neměla aspirovat na roli ve světové politice, dokud nebude schopna řešit zahraničněpolitické otázky „na svém vlastním dvorku“.

„Dobrá zpráva je, že mezi roky 2010 a 2020 vyšlo Maďarsko z každé krize silnější, než když do ní vstupovalo.“ Zdůraznil také, že aby se Maďarsko udrželo na cestě růstu, musí být schopné uzavřít nové dohody s EU, Ruskem, USA a Čínou v souladu s národními zájmy Maďarska.

Válka podle premiéra „otřásla“ i polsko-maďarskou spoluprací, která je páteří Visegrádské skupiny. Podle jeho názoru, zatímco strategické cíle Polska a Maďarska vůči válce jsou dokonale v souladu, „existuje rozdíl v srdci“. Maďaři považují tuto válku za válku mezi dvěma slovanskými zeměmi a chtějí se od ní držet stranou; zatímco Poláci to vidí jako válku, která je jejich vlastní a už ji vedou.

Podle serveru Aktuality.sk Orbán také konstatoval, že V4 oslabila výměna vlád v Česku a na Slovensku. Západ se podle Orbána teď snaží V4 ještě víc oslabit.

„Češi a Slováci prošli výměnou vlád a kabinety se teď snaží zalíbit Bruselu. Je to rozhodnutí podobné tomu, jako byste chtěli ustájit koně v hořící stáji,“ vyjádřil svůj názor Orbán.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…